| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstaną przepisy o wspieraniu rozwoju lokalnego

Powstaną przepisy o wspieraniu rozwoju lokalnego

Stworzenie podstaw prawnych dla realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) przy finansowaniu tych działań z funduszy unijnych - to cel przygotowanego przez resort rolnictwa projektu ustawy, którym we wtorek zajmie się rząd.

Konieczność opracowania ustawy dot. wspierania rozwoju lokalnego (RLKS) wynika z rozpoczęcia nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityk UE w latach 2014-2020 i przygotowania polskich przepisów na podstawie nowego pakietu unijnych aktów prawnych, regulujących zasady ich wdrażania.

Wejście w życie ustawy umożliwi wdrożenie m.in. działania LEADER, które dotychczas stanowiło jedną z tzw. osi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz osi zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa. W nowej perspektywie LEADER będzie mógł być finansowany z także z funduszu spójności (fundusz rozwoju regionalnego).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W ramach tzw. osi LEADER, która jest częścią PROW, funkcjonują Lokalne Grupy Działania złożone z samorządowców, społeczników oraz przedsiębiorców i obejmujące zwykle tereny kilku gmin.

Projektowana ustawa określa, jakie podmioty mogą być zaangażowane w proces realizacji RLKS i określa ich zadania. Precyzuje zadania organów i jednostek organizacyjnych - przede wszystkim samorządów województw i Lokalnych Grup Działania (LGD). Dotyczy to m.in dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), zasady organizacji Lokalnych Grup Działania. (LGD)

LGD działa jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną. Członkami zwyczajnymi LGD mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Nadzór nad LGD sprawuje marszałek województwa. Grupa taka może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji strategii rozwoju lokalnego (LSR).

Kolejna obniżka opłat interchange od transakcji kartą

Natomiast strategia rozwoju lokalnego może być realizowana na obszarze zamieszkującym nie więcej niż 150 tys. mieszkańców, ale nie mniej niż przez 30 tys. mieszkańców (w przypadku gmin wiejskich). Wybór strategii odbywa się w drodze konkursu.

Inwestowanie w rozwój pracowników pozwoli na ich zatrzymanie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »