Przepisy ws. opłat interchange zatwierdzone przez UE
REKLAMA
REKLAMA
Tzw. opłaty interchange są pobierane przez banki, należące do systemów kart płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, które wspólnie kontrolują lwią część rynku. Sprzedawcy, obciążani dodatkowymi kosztami przy każdej transakcji, doliczają je do cen sprzedawanych przez siebie usług i towarów.
REKLAMA
Zasady naliczania opłat interchange różnią się między krajami UE, co stanowi barierę na unijnym rynku. Ograniczenie wysokości opłat zmniejszy koszty dla sprzedawców i konsumentów oraz pomoże w budowie unijnego rynku" - poinformowano w komunikacie Rady UE.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Nowe unijne przepisy mają dotyczyć zarówno transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.
Dla transakcji międzynarodowych kartami debetowymi opłata interchange będzie wynosić maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji.
W przypadku transakcji krajowych z wykorzystaniem tego typu kart państwa członkowskie mogą na razie ustalać wysokość opłat na poziomie do 0,2 proc. rocznej średniej ważonej wartości wszystkich transakcji krajowych w ramach systemu kart. Po pięciu latach zasady naliczania opłat interchange dla transakcji krajowych mają być prostsze, bardziej przejrzyste; opłata dla transakcji krajowej będzie wynosić 0,2 proc. wartości transakcji lub ustali się stałą opłatę w wysokości co najwyżej pięciu centów za transakcję.
UE chce reformy i ujednolicenia prawa autorskiego
W przypadku transakcji kartami kredytowymi będą pobierane opłaty w wysokości do 0,3 proc. wartości transakcji.
Nowe przepisy musi jeszcze zatwierdzić cały Parlament Europejski oraz Rada UE (ministrowie krajów członkowskich). Ograniczenia wysokości opłat interchange będą obowiązywać po pół roku od wejścia w życie nowych przepisów.
REKLAMA
REKLAMA