| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych dla spadkobierców

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych dla spadkobierców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się już w senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Podczas posiedzenia w ubiegłym tygodniu komisja wysłuchała uwag m.in. środowisk bankowych. Ma wrócić do rozpatrywania projektu w połowie lutego.

Jak piszą senatorowie w uzasadnieniu, podstawowym celem projektowanej nowelizacji jest uregulowanie problematyki rachunków nieaktywnych – tzw. "rachunków uśpionych", "określenie wpływu śmierci posiadacza rachunku bankowego na zawartą umowę rachunku bankowego, ułatwienie dostępu do informacji o rachunkach spadkobiercom i zapisobiercom ich posiadacza". Analogiczne przepisy mają dotyczyć rachunków w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Porozmawiaj o tym na naszym Forum!

Zgodnie z projektem, banki i SKOK-i mają mieć obowiązek informowania przy zakładaniu rachunku o możliwości wskazania osób uprawnionych do konta na wypadek śmierci. Projekt wprowadza tzw. Centralną informację o rachunkach, za pośrednictwem której posiadacz rachunku lub spadkobierca będzie mógł uzyskać informację o wszystkich rachunkach danej osoby w bankach lub SKOK-ach.

Banki i SKOK-i będą też miały, w myśl projektu, obowiązek ustalać, czy właściciel konta żyje. Po pięciu latach od dokonania ostatniego obrotu bank lub SKOK będzie miał obowiązek wystąpienia do szefa MSW o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje.

Oświadczenie o formie opodatkowania przychodu z najmu mieszkań do 20 stycznia

"Dotychczas w systemie prawnym brak jest takiego obowiązku (w następstwie brak jest również procedury uzyskiwania takich informacji). Oznacza to de facto, iż dla banków i SKOK źródłem informacji, o tym czy klient żyje, czy też nie, są najczęściej spadkobiercy" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z propozycją senatorów, bank do dnia uznania rachunku za "uśpiony" ma mieć też obowiązek naliczać odsetki. Po 10 latach środki z rachunków nieaktywnych będą musiały trafiać do Banku Gospodarstwa Krajowego, do czasu, gdy trafią do osób uprawnionych, jeśli takie się ujawnią. Wszystkie procedury mają podlegać kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak wyjaśniał na posiedzeniu komisji sprawozdawca senator Mieczysław Augustyn (PO), powodem przygotowania projektu były sygnały napływające do senatorów, że spadkobiercy nie mogą uzyskiwać informacji o kontach osób zmarłych, z uwagi na tajemnicę bankową. "Przez to środki na kontach zmarłych klientów pozostawały w instytucjach finansowych, a uprawnione osoby nie miały do nich dostępu" - zaznaczył.

Z kolei senator Piotr Zientarski (PO) zwracał uwagę, że w myśl obecnego stanu prawnego wszelkie dyspozycje do konta "wygasają w chwili śmierci". Senacka nowelizacja miałaby to zmienić.

Większe wymagania dla firm prowadzących agencje pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK