reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czwarta ustawa deregulacyjna znowu w komisji

Czwarta ustawa deregulacyjna znowu w komisji

Projekt czwartej ustawy deregulacyjnej, która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, wrócił po drugim czytaniu do komisji. Jest jednak szansa na przyjęcie jej jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.

We wtorek odbyło się drugie czytanie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, jak brzmi pełna nazwa tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej. Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiły do niej poprawki, które w środę rano rozpatrzy komisja nadzwyczajna do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Jej przewodnicząca, a zarazem sprawozdawczyni projektu Maria Janyska z PO poinformowała PAP, że jej zdaniem ustawa mimo wszystko może zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu, podczas czwartkowego głosowania.

W debacie przedstawiciele klubów pozytywnie wypowiadali się bowiem o projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki po konsultacjach z przedsiębiorcami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

"Projekt w sposób jednoznaczny odpowiada na problemy przedsiębiorców pojawiające się w praktyce wykonywania działalności gospodarczej zaobserwowane i odczuwalne na rynku" - mówił Piotr Cieśliński w imieniu klubu parlamentarnego PO. Przypomniał szacunki MG, mówiące, że przedsiębiorcy zaoszczędzą dzięki niej ok. 900 mln zł rocznie. "Klub Platformy Obywatelskiej wyraża pozytywną opinię o projekcie" - zadeklarował.

Podobną ocenę zawarło w swoim wystąpieniu PSL - koalicyjny partner PO. "Mając na uwadze potrzebę uproszczenia procedur w polskim systemie prawnym, klub poselski PSL w całości popiera projekt rządowy" - powiedział poseł tego klubu Józef Racki. Klub PSL zgłosił jednak dwie poprawki doprecyzowujące przepisy ustawy.

Projekt zdobył także generalną akceptację większości klubów opozycyjnych, w tym SLD i Sprawiedliwej Polski.

"To, że trzeba dążyć do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej jest oczywistością. Z zadowoleniem przyjmujemy zatem zapewnienia rządu, że wprowadzone przepisy zmienią filozofię relacji między przedsiębiorcą i administracją na bardziej przyjazne, wprowadzając m.in. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i pierwszeństwo pouczenia przed sankcją oraz zniesienie wielu uciążliwości czysto administracyjnych. Klub poselski SLD będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy" - poinformował poseł Marek Niedbała z Sojuszu.

Kwestia waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

Znacznie mniej entuzjastyczne było natomiast stanowisko największego klubu opozycyjnego - Prawa i Sprawiedliwości.

"W ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej mamy do czynienia z dwoma rodzajami zmian: jak najbardziej słusznymi i oczywistymi oraz tymi, które są naszym zdaniem za mało idące. (...) Niestety znajdujemy też zmiany chybione, które jak łyżka dziegciu w miodzie psują projekt ustawy" - powiedział Przemysław Czarnecki w imieniu klubu PiS. Jako przykład zmian chybionych wymienił te dotyczące zniesienia w określonych okolicznościach konieczności przeprowadzania badań lekarskich przy zmianie pracy.

"Ustawa nie gwarantuje, że nie wylejemy dziecka z kąpielą i zachowany będzie interes zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników oraz państwa polskiego. Dlatego PiS nie akceptuje jej obecnego kształtu i swoje ostateczne stanowisko uzależnia od przyjęcia poprawek" - powiedział.

Powołanie komisji ds. ordynacji podatkowej - możliwie szybko

Poprawkami tymi zajmie się w środę komisja. Po ich rozpatrzeniu projekt trafi pod głosowanie.

Projekt ustawy o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi czwarty element tzw. pakietu deregulacji. Celami ustawy są m.in. uproszczenie regulacji, redukcja części obowiązków informacyjnych, uściślenie niektórych zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne, redukcja wskazanych obowiązków dokumentacyjnych, a tym samym poprawa efektywności pracy i możliwości inwestowania.

W pierwotniej wersji rządowej zgłoszonych zostało ponad 40 rozwiązań wymagających dokonania zmian w 30 ustawach, m.in. Kodeks pracy, ustawa o izbach gospodarczych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o gwarantowanych przez państwo ubezpieczeniach eksportowych, o statystyce publicznej, o ochronie danych osobowych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, o systemie ubezpieczeń społecznych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Prawo ochrony środowiska, ustawie o dostępie do informacji publicznej, o podpisie elektronicznym, materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, ochronie roślin, ustawie o podatku od towarów i usług, ustawa Prawo celne, ustawa o podatku akcyzowym, o kredycie konsumenckim.

Pracodawcy przeciwni wydłużeniu tygodnia pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama