Czwarta ustawa deregulacyjna znowu w komisji
REKLAMA
REKLAMA
We wtorek odbyło się drugie czytanie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, jak brzmi pełna nazwa tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej. Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiły do niej poprawki, które w środę rano rozpatrzy komisja nadzwyczajna do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.
REKLAMA
Jej przewodnicząca, a zarazem sprawozdawczyni projektu Maria Janyska z PO poinformowała PAP, że jej zdaniem ustawa mimo wszystko może zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu, podczas czwartkowego głosowania.
W debacie przedstawiciele klubów pozytywnie wypowiadali się bowiem o projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki po konsultacjach z przedsiębiorcami.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
"Projekt w sposób jednoznaczny odpowiada na problemy przedsiębiorców pojawiające się w praktyce wykonywania działalności gospodarczej zaobserwowane i odczuwalne na rynku" - mówił Piotr Cieśliński w imieniu klubu parlamentarnego PO. Przypomniał szacunki MG, mówiące, że przedsiębiorcy zaoszczędzą dzięki niej ok. 900 mln zł rocznie. "Klub Platformy Obywatelskiej wyraża pozytywną opinię o projekcie" - zadeklarował.
Podobną ocenę zawarło w swoim wystąpieniu PSL - koalicyjny partner PO. "Mając na uwadze potrzebę uproszczenia procedur w polskim systemie prawnym, klub poselski PSL w całości popiera projekt rządowy" - powiedział poseł tego klubu Józef Racki. Klub PSL zgłosił jednak dwie poprawki doprecyzowujące przepisy ustawy.
Projekt zdobył także generalną akceptację większości klubów opozycyjnych, w tym SLD i Sprawiedliwej Polski.
"To, że trzeba dążyć do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej jest oczywistością. Z zadowoleniem przyjmujemy zatem zapewnienia rządu, że wprowadzone przepisy zmienią filozofię relacji między przedsiębiorcą i administracją na bardziej przyjazne, wprowadzając m.in. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i pierwszeństwo pouczenia przed sankcją oraz zniesienie wielu uciążliwości czysto administracyjnych. Klub poselski SLD będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy" - poinformował poseł Marek Niedbała z Sojuszu.
Kwestia waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie
Znacznie mniej entuzjastyczne było natomiast stanowisko największego klubu opozycyjnego - Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
"W ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej mamy do czynienia z dwoma rodzajami zmian: jak najbardziej słusznymi i oczywistymi oraz tymi, które są naszym zdaniem za mało idące. (...) Niestety znajdujemy też zmiany chybione, które jak łyżka dziegciu w miodzie psują projekt ustawy" - powiedział Przemysław Czarnecki w imieniu klubu PiS. Jako przykład zmian chybionych wymienił te dotyczące zniesienia w określonych okolicznościach konieczności przeprowadzania badań lekarskich przy zmianie pracy.
"Ustawa nie gwarantuje, że nie wylejemy dziecka z kąpielą i zachowany będzie interes zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników oraz państwa polskiego. Dlatego PiS nie akceptuje jej obecnego kształtu i swoje ostateczne stanowisko uzależnia od przyjęcia poprawek" - powiedział.
Powołanie komisji ds. ordynacji podatkowej - możliwie szybko
Poprawkami tymi zajmie się w środę komisja. Po ich rozpatrzeniu projekt trafi pod głosowanie.
Projekt ustawy o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi czwarty element tzw. pakietu deregulacji. Celami ustawy są m.in. uproszczenie regulacji, redukcja części obowiązków informacyjnych, uściślenie niektórych zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne, redukcja wskazanych obowiązków dokumentacyjnych, a tym samym poprawa efektywności pracy i możliwości inwestowania.
W pierwotniej wersji rządowej zgłoszonych zostało ponad 40 rozwiązań wymagających dokonania zmian w 30 ustawach, m.in. Kodeks pracy, ustawa o izbach gospodarczych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o gwarantowanych przez państwo ubezpieczeniach eksportowych, o statystyce publicznej, o ochronie danych osobowych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, o systemie ubezpieczeń społecznych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Prawo ochrony środowiska, ustawie o dostępie do informacji publicznej, o podpisie elektronicznym, materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, ochronie roślin, ustawie o podatku od towarów i usług, ustawa Prawo celne, ustawa o podatku akcyzowym, o kredycie konsumenckim.
REKLAMA
REKLAMA