REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania Anglia Walia Szkocja wyspy brytyjskie UK United Kingdom tir ciężarówka przewoźnik transport wjazd do Wielkiej Brytanii opłaty spedycja
Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Wyższe stawki za wjazd do Wielkiej Brytanii

Właściciele pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton, które nie są zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii, muszą wnosić tzw. opłatę “HGV levy” za wjazd do kraju. Jej wysokość zależy od kategorii emisji spalin, wagi pojazdu oraz okresu, na jaki wykupujemy dostęp. Stawki roczne zaczynają się od 150 GBP i sięgają aż 749 GPB.

REKLAMA

- Od 1 kwietnia 2025 r. opłacający muszą się liczyć z niewielką podwyżką. Brytyjski rząd zadecydował o zwiększeniu opłat w związku z rosnącą inflacją na okres 2025 i 2026 r. Najniższa stawka wynosić ma 155 GBP, a najwyższa - 776 GBP - tłumaczy Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelarii Prawnej.

Szczegółowe stawki wyniosą:

  • dla pojazdów o DMC od 12 do 31 ton: 155 GBP (norma emisji EURO VI lub wyższa) lub 202 GBP (EURO V lub wcześniejsza);
  • dla pojazdów o DMC powyżej 31 do 38 ton: 373 GBP (od EURO VI wzwyż) lub 485 GBP (EURO V lub wcześniejsza);
  • dla pojazdów o DMC powyżej 38 ton odpowiednio 597 lub 776 GBP.

Dotkliwe kary za brak opłaty

Wjazd podlega opłacie z chwilą przekroczenia granicy, gdy pojazd porusza się po jednej z głównych dróg w Wielkiej Brytanii. Za drogi główne uznaje się te oznaczone literami A oraz M.

REKLAMA

- Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość dróg portowych to drogi główne, nowe stawki będą obowiązywać praktycznie wszystkich przewoźników operujących na rynku brytyjskim - zwraca uwagę Mateusz Pernak. - Opłaty może dokonać kierowca, spedytor czy też agent, ale to kierowca lub przewoźnik poniesie karę i konsekwencje w razie jej braku - dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przekroczenia granicy bez dokonania odpowiedniej opłaty wzywane są odpowiednie służby. Kara wynosi 300 GBP, a obciążony nią przewoźnik musi również wykupić „HGV levy”. Kierowca musi być gotów uregulować opłatę od ręki. Jeśli tego nie zrobi, jego pojazd zostanie zatrzymany do chwili załatwienia sprawy, a on sam obciążony dodatkowymi kosztami związanymi z przechowaniem pojazdu.

Nowy obowiązek przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

Kolejna istotna zmiana dotyczy nowych zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Od 2 kwietnia 2025 r. obywatele Polski będą musieli uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) przed przekroczeniem granicy kraju. Z tego obowiązku zwolnione będą wyłącznie osoby posiadające prawo do mieszkania, pracy lub studiowania w Wielkiej Brytanii. Wymóg ten obejmuje również osoby wjeżdżające do UK w celach służbowych, w tym kierowców zawodowych. Brak ETA wydanego na dane kierowcy uniemożliwi mu więc wykonanie przewozu w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

ETA będzie certyfikatem elektronicznym ważnym przez dwa lata od chwili jego wystawienia lub do momentu utraty ważności paszportu, do którego ETA będzie przypisana. Koszt uzyskanie autoryzacji wynosi 10 GBP, a wnioski w tej sprawie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji UK ETA dostępnej na App Store oraz Google Play albo poprzez stronę rządową gov.uk.

- Co ważne, karnetu ETA nie uzyskuje się od ręki - czas oczekiwania wynieść może do 3 dni roboczych - przestrzega Mateusz Pernak z TC Kancelarii Prawnej. - Przewoźnicy muszą więc pamiętać o dopełnieniu tej formalności z odpowiednim wyprzedzeniem, by uniknąć problemów z realizacją przewozu.

Źródło:

TC Kancelaria Prawna

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA