REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wielka Brytania Anglia Walia Szkocja wyspy brytyjskie UK United Kingdom tir ciężarówka przewoźnik transport wjazd do Wielkiej Brytanii opłaty spedycja
Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Wyższe stawki za wjazd do Wielkiej Brytanii

Właściciele pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton, które nie są zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii, muszą wnosić tzw. opłatę “HGV levy” za wjazd do kraju. Jej wysokość zależy od kategorii emisji spalin, wagi pojazdu oraz okresu, na jaki wykupujemy dostęp. Stawki roczne zaczynają się od 150 GBP i sięgają aż 749 GPB.

REKLAMA

- Od 1 kwietnia 2025 r. opłacający muszą się liczyć z niewielką podwyżką. Brytyjski rząd zadecydował o zwiększeniu opłat w związku z rosnącą inflacją na okres 2025 i 2026 r. Najniższa stawka wynosić ma 155 GBP, a najwyższa - 776 GBP - tłumaczy Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelarii Prawnej.

Szczegółowe stawki wyniosą:

  • dla pojazdów o DMC od 12 do 31 ton: 155 GBP (norma emisji EURO VI lub wyższa) lub 202 GBP (EURO V lub wcześniejsza);
  • dla pojazdów o DMC powyżej 31 do 38 ton: 373 GBP (od EURO VI wzwyż) lub 485 GBP (EURO V lub wcześniejsza);
  • dla pojazdów o DMC powyżej 38 ton odpowiednio 597 lub 776 GBP.

Dotkliwe kary za brak opłaty

Wjazd podlega opłacie z chwilą przekroczenia granicy, gdy pojazd porusza się po jednej z głównych dróg w Wielkiej Brytanii. Za drogi główne uznaje się te oznaczone literami A oraz M.

REKLAMA

- Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość dróg portowych to drogi główne, nowe stawki będą obowiązywać praktycznie wszystkich przewoźników operujących na rynku brytyjskim - zwraca uwagę Mateusz Pernak. - Opłaty może dokonać kierowca, spedytor czy też agent, ale to kierowca lub przewoźnik poniesie karę i konsekwencje w razie jej braku - dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku przekroczenia granicy bez dokonania odpowiedniej opłaty wzywane są odpowiednie służby. Kara wynosi 300 GBP, a obciążony nią przewoźnik musi również wykupić „HGV levy”. Kierowca musi być gotów uregulować opłatę od ręki. Jeśli tego nie zrobi, jego pojazd zostanie zatrzymany do chwili załatwienia sprawy, a on sam obciążony dodatkowymi kosztami związanymi z przechowaniem pojazdu.

Nowy obowiązek przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

Kolejna istotna zmiana dotyczy nowych zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Od 2 kwietnia 2025 r. obywatele Polski będą musieli uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) przed przekroczeniem granicy kraju. Z tego obowiązku zwolnione będą wyłącznie osoby posiadające prawo do mieszkania, pracy lub studiowania w Wielkiej Brytanii. Wymóg ten obejmuje również osoby wjeżdżające do UK w celach służbowych, w tym kierowców zawodowych. Brak ETA wydanego na dane kierowcy uniemożliwi mu więc wykonanie przewozu w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

ETA będzie certyfikatem elektronicznym ważnym przez dwa lata od chwili jego wystawienia lub do momentu utraty ważności paszportu, do którego ETA będzie przypisana. Koszt uzyskanie autoryzacji wynosi 10 GBP, a wnioski w tej sprawie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji UK ETA dostępnej na App Store oraz Google Play albo poprzez stronę rządową gov.uk.

- Co ważne, karnetu ETA nie uzyskuje się od ręki - czas oczekiwania wynieść może do 3 dni roboczych - przestrzega Mateusz Pernak z TC Kancelarii Prawnej. - Przewoźnicy muszą więc pamiętać o dopełnieniu tej formalności z odpowiednim wyprzedzeniem, by uniknąć problemów z realizacją przewozu.

Źródło:

TC Kancelaria Prawna

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA