REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy po wyborach i kontrole na granicy - komentarz polskich przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
wybory niemcy 2025 przedsiębiorcy przemysł
Wybory Niemcy 2025 - komentują polscy przedsiębiorcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Po wyborach w Niemczech w 2025 r. niewiele zmieni się w tym przedmiocie. Nie będzie rewolucji i taki stan rzeczy przedsiębiorcy oceniają pozytywnie.

Niemcy po wyborach - ocena polskich przedsiębiorców

Nie będzie politycznej rewolucji w Niemczech, co z punktu widzenia przedsiębiorców jest oceniane pozytywnie, bo oznacza to kontynuacje współpracy gospodarczej i budowania dobrych relacji na szczeblu współpracy międzynarodowej i europejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że rezultat wyborów parlamentarnych w Niemczech powinien u naszych sąsiadów zostawić refleksję nad tym, jakie są nastroje społecznej i gospodarcze. – Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Od miesięcy zauważamy, że jej intensywność spada właśnie przez to, że kondycja przemysłu jest słabsza. Silna gospodarka Niemiec to również lepsza kondycja gospodarki w Polsce, bo oznacza to większy eksport i więcej zleceń dla inwestorów po stronie polskiej. Oczekujemy także, że sprawy związane z gospodarką morską będą rozwiązywane drogą porozumienia i zrozumienia, a nie wzajemnych oskarżeń – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Kontrole na granicy z Niemcami po wyborach

REKLAMA

Niemcy wybrali 23 lutego nowy rząd. Wygrywa CDU/CSU, a prawicowa AFD zajmuje drugie miejsce, znacząco wygrywając jednak na pograniczu. - Nasza współpraca transgraniczna jest jednym z największych osiągnięć wejścia polski do Unii Europejskiej. Jako przedsiębiorcy z dużym niepokojem patrzymy na kontrole graniczne, które trwać będą przynajmniej do 15 września, a prawdopodobnie nawet dłużej. Wielu inwestorów lokowało swoje fabryki, biura czy miejsca logistyczne, licząc na swobodny przepływ towarów i usług – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Czy będą zmiany w kontrolach na granicy polsko-niemieckiej? Jarosław Tarczyński rozwiewa wątpliwości. Musimy się do nich po prostu przyzwyczaić. - Szacuje, że kontrole na granicach nie znikną, a raczej pozostaną i będą wzmacniane. To kwestia pokazania społeczeństwu niemieckiemu, że Rząd Federalny nie wpuszcza migrantów i dba o bezpieczeństwo granic. Takie jest oczekiwanie społeczne i musimy na pograniczu się z tym pogodzić i tego spodziewać – mówi Tarczyński.

Współpraca polskich przedsiębiorców z Niemcami

Liczymy na dobre relacje na pograniczu, na ich przybliżanie i umacnianie, mimo trudniejszej sytuacji geopolitycznej niż jeszcze kilka lat temu – mówi prezes Mojsiuk. Hanna Mojsiuk dodaje, że sytuacja niemieckiego przemysłu jest ważna dla Europy, bo wiele zleceń dla polskich firm jest od tego uzależniona. - Niemcy bardzo progresywnie podeszli do polityki energetycznej, co mocno uderzyło w przemysł ciężki czy w sektor automotive. Myślę, że pod tym względem czeka nas pewna rewizja postanowień gospodarczych i jest to dobra wiadomość dla Polski. Mamy pewne rozbieżności w zakresie inwestycji np. naszego terminala kontenerowego w Świnoujściu, ale tak jak na pewnych przestrzeniach musimy konkurować i dbać o naszą gospodarkę narodową, tak w ogólnym ujęciu makroekonomicznym silna gospodarka niemiecka jest nam na rękę – mówi Hanna Mojsiuk.

Zmiany w niemieckim przemyśle po wyborach

W opinii Jarosława Tarczyńskiego, prezesa zarządu firmy Durable, eksperta Północnej Izby Gospodarczej ds. transgranicznych i międzynarodowych, sytuacja w Niemczech po wyborach do Bundestagu musi się zmienić, bo taką wolę wyraziło społeczeństwo. To wyzwanie dla elit politycznych, a gospodarka będzie jednym z ważniejszych obszarów zmian. - Niezbędne są reformy, by postawić niemiecką gospodarkę na właściwie tory, bo tąpnięcie w niemieckiej gospodarce jest faktem. Czas na zmiany w sektorze automotive i dążenie do tego, by wzmocnić technologizację i informatyzację, a jednocześnie, by zmniejszyć ilość zwolnień grupowych. Niemiecki przemysł może być też napędzany przez inwestycje w przemysł zbrojeniowy i militarny. Jeżeli CDU/CSU chce zatrzymać AFD to musi dążyć do reform gospodarczych – mówi Jarosław Tarczyński. – Spodziewam się, że Warszawa będzie drugą stolicą, którą odwiedzi nowy kanclerz Niemiec. Więzi gospodarcze będą wzmacniane i spodziewam się ocieplenia relacji z chadekami w porównaniu z chłodnym podejściem socjaldemokracji niemieckiej – mówi prezes firmy Durable.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogorszenie relacji polsko-niemieckiej

REKLAMA

Jaki sektor jest najmocniej odczuwa pogorszenie relacji polsko-niemieckich? - Na pewno transport, spedycja, logistyka, przemysł oraz sektory handlowe, które podlegały wymianie międzynarodowej z Niemcami. No i rolnictwo. Na szczęście mniej turystyka, która akurat na naszym obszarze się regularnie wzmacnia – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Grupie CSL. – Niemcy są głównym partnerem gospodarczym Polski. Kontrole na granicach czy mniejsza ilość obsługiwanych relacji gospodarczych z Niemcami i przez kraj naszych sąsiadów odczuwamy w codziennej pracy, więc każda zmiana i każda zapowiedź wzmocnień gospodarczych cieszy i trzymamy za nią kciuki – dodaje Przemysław Hołowacz.

Czy zmieni się sytuacja dla mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza? Polityczne zmiany na szczęście raczej nie będą oznaczać rewolucji w podejściu do osób żyjących w Polsce, ale mieszkających w Meklemburgii Pomorzu Przednim. – Nie czuję zmiany sytuacji. Jestem jednak zaskoczony, że w tzw. „nowych landach” wygrało AFD. To, że ta partia ma na pograniczu wielu zwolenników, nie jest nowością. Jest nawet żart, że zwolennicy AFD wyniki wyborów świętują na polsko-niemieckiej granicy, bo oni regularnie przekraczają granicę na zakupy. Polacy są nadal mile widziani, ale na pewno migracja jest jednym z ważniejszych tematów kampanii – przyznaje mecenas Rafał Malujda, działający na polsko-niemieckim pograniczu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA