REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy po wyborach i kontrole na granicy - komentarz polskich przedsiębiorców

Północna Izba Gospodarcza
wybory niemcy 2025 przedsiębiorcy przemysł
Wybory Niemcy 2025 - komentują polscy przedsiębiorcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Po wyborach w Niemczech w 2025 r. niewiele zmieni się w tym przedmiocie. Nie będzie rewolucji i taki stan rzeczy przedsiębiorcy oceniają pozytywnie.

Niemcy po wyborach - ocena polskich przedsiębiorców

Nie będzie politycznej rewolucji w Niemczech, co z punktu widzenia przedsiębiorców jest oceniane pozytywnie, bo oznacza to kontynuacje współpracy gospodarczej i budowania dobrych relacji na szczeblu współpracy międzynarodowej i europejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że rezultat wyborów parlamentarnych w Niemczech powinien u naszych sąsiadów zostawić refleksję nad tym, jakie są nastroje społecznej i gospodarcze. – Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Od miesięcy zauważamy, że jej intensywność spada właśnie przez to, że kondycja przemysłu jest słabsza. Silna gospodarka Niemiec to również lepsza kondycja gospodarki w Polsce, bo oznacza to większy eksport i więcej zleceń dla inwestorów po stronie polskiej. Oczekujemy także, że sprawy związane z gospodarką morską będą rozwiązywane drogą porozumienia i zrozumienia, a nie wzajemnych oskarżeń – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Kontrole na granicy z Niemcami po wyborach

REKLAMA

Niemcy wybrali 23 lutego nowy rząd. Wygrywa CDU/CSU, a prawicowa AFD zajmuje drugie miejsce, znacząco wygrywając jednak na pograniczu. - Nasza współpraca transgraniczna jest jednym z największych osiągnięć wejścia polski do Unii Europejskiej. Jako przedsiębiorcy z dużym niepokojem patrzymy na kontrole graniczne, które trwać będą przynajmniej do 15 września, a prawdopodobnie nawet dłużej. Wielu inwestorów lokowało swoje fabryki, biura czy miejsca logistyczne, licząc na swobodny przepływ towarów i usług – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Czy będą zmiany w kontrolach na granicy polsko-niemieckiej? Jarosław Tarczyński rozwiewa wątpliwości. Musimy się do nich po prostu przyzwyczaić. - Szacuje, że kontrole na granicach nie znikną, a raczej pozostaną i będą wzmacniane. To kwestia pokazania społeczeństwu niemieckiemu, że Rząd Federalny nie wpuszcza migrantów i dba o bezpieczeństwo granic. Takie jest oczekiwanie społeczne i musimy na pograniczu się z tym pogodzić i tego spodziewać – mówi Tarczyński.

Współpraca polskich przedsiębiorców z Niemcami

Liczymy na dobre relacje na pograniczu, na ich przybliżanie i umacnianie, mimo trudniejszej sytuacji geopolitycznej niż jeszcze kilka lat temu – mówi prezes Mojsiuk. Hanna Mojsiuk dodaje, że sytuacja niemieckiego przemysłu jest ważna dla Europy, bo wiele zleceń dla polskich firm jest od tego uzależniona. - Niemcy bardzo progresywnie podeszli do polityki energetycznej, co mocno uderzyło w przemysł ciężki czy w sektor automotive. Myślę, że pod tym względem czeka nas pewna rewizja postanowień gospodarczych i jest to dobra wiadomość dla Polski. Mamy pewne rozbieżności w zakresie inwestycji np. naszego terminala kontenerowego w Świnoujściu, ale tak jak na pewnych przestrzeniach musimy konkurować i dbać o naszą gospodarkę narodową, tak w ogólnym ujęciu makroekonomicznym silna gospodarka niemiecka jest nam na rękę – mówi Hanna Mojsiuk.

Zmiany w niemieckim przemyśle po wyborach

W opinii Jarosława Tarczyńskiego, prezesa zarządu firmy Durable, eksperta Północnej Izby Gospodarczej ds. transgranicznych i międzynarodowych, sytuacja w Niemczech po wyborach do Bundestagu musi się zmienić, bo taką wolę wyraziło społeczeństwo. To wyzwanie dla elit politycznych, a gospodarka będzie jednym z ważniejszych obszarów zmian. - Niezbędne są reformy, by postawić niemiecką gospodarkę na właściwie tory, bo tąpnięcie w niemieckiej gospodarce jest faktem. Czas na zmiany w sektorze automotive i dążenie do tego, by wzmocnić technologizację i informatyzację, a jednocześnie, by zmniejszyć ilość zwolnień grupowych. Niemiecki przemysł może być też napędzany przez inwestycje w przemysł zbrojeniowy i militarny. Jeżeli CDU/CSU chce zatrzymać AFD to musi dążyć do reform gospodarczych – mówi Jarosław Tarczyński. – Spodziewam się, że Warszawa będzie drugą stolicą, którą odwiedzi nowy kanclerz Niemiec. Więzi gospodarcze będą wzmacniane i spodziewam się ocieplenia relacji z chadekami w porównaniu z chłodnym podejściem socjaldemokracji niemieckiej – mówi prezes firmy Durable.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogorszenie relacji polsko-niemieckiej

REKLAMA

Jaki sektor jest najmocniej odczuwa pogorszenie relacji polsko-niemieckich? - Na pewno transport, spedycja, logistyka, przemysł oraz sektory handlowe, które podlegały wymianie międzynarodowej z Niemcami. No i rolnictwo. Na szczęście mniej turystyka, która akurat na naszym obszarze się regularnie wzmacnia – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Grupie CSL. – Niemcy są głównym partnerem gospodarczym Polski. Kontrole na granicach czy mniejsza ilość obsługiwanych relacji gospodarczych z Niemcami i przez kraj naszych sąsiadów odczuwamy w codziennej pracy, więc każda zmiana i każda zapowiedź wzmocnień gospodarczych cieszy i trzymamy za nią kciuki – dodaje Przemysław Hołowacz.

Czy zmieni się sytuacja dla mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza? Polityczne zmiany na szczęście raczej nie będą oznaczać rewolucji w podejściu do osób żyjących w Polsce, ale mieszkających w Meklemburgii Pomorzu Przednim. – Nie czuję zmiany sytuacji. Jestem jednak zaskoczony, że w tzw. „nowych landach” wygrało AFD. To, że ta partia ma na pograniczu wielu zwolenników, nie jest nowością. Jest nawet żart, że zwolennicy AFD wyniki wyborów świętują na polsko-niemieckiej granicy, bo oni regularnie przekraczają granicę na zakupy. Polacy są nadal mile widziani, ale na pewno migracja jest jednym z ważniejszych tematów kampanii – przyznaje mecenas Rafał Malujda, działający na polsko-niemieckim pograniczu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA