REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy po wyborach i kontrole na granicy - komentarz polskich przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
wybory niemcy 2025 przedsiębiorcy przemysł
Wybory Niemcy 2025 - komentują polscy przedsiębiorcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Po wyborach w Niemczech w 2025 r. niewiele zmieni się w tym przedmiocie. Nie będzie rewolucji i taki stan rzeczy przedsiębiorcy oceniają pozytywnie.

Niemcy po wyborach - ocena polskich przedsiębiorców

Nie będzie politycznej rewolucji w Niemczech, co z punktu widzenia przedsiębiorców jest oceniane pozytywnie, bo oznacza to kontynuacje współpracy gospodarczej i budowania dobrych relacji na szczeblu współpracy międzynarodowej i europejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że rezultat wyborów parlamentarnych w Niemczech powinien u naszych sąsiadów zostawić refleksję nad tym, jakie są nastroje społecznej i gospodarcze. – Dla przedsiębiorców z Polski współpraca z Niemcami jest najważniejszą współpracą międzynarodową. Od miesięcy zauważamy, że jej intensywność spada właśnie przez to, że kondycja przemysłu jest słabsza. Silna gospodarka Niemiec to również lepsza kondycja gospodarki w Polsce, bo oznacza to większy eksport i więcej zleceń dla inwestorów po stronie polskiej. Oczekujemy także, że sprawy związane z gospodarką morską będą rozwiązywane drogą porozumienia i zrozumienia, a nie wzajemnych oskarżeń – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

Kontrole na granicy z Niemcami po wyborach

REKLAMA

Niemcy wybrali 23 lutego nowy rząd. Wygrywa CDU/CSU, a prawicowa AFD zajmuje drugie miejsce, znacząco wygrywając jednak na pograniczu. - Nasza współpraca transgraniczna jest jednym z największych osiągnięć wejścia polski do Unii Europejskiej. Jako przedsiębiorcy z dużym niepokojem patrzymy na kontrole graniczne, które trwać będą przynajmniej do 15 września, a prawdopodobnie nawet dłużej. Wielu inwestorów lokowało swoje fabryki, biura czy miejsca logistyczne, licząc na swobodny przepływ towarów i usług – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Czy będą zmiany w kontrolach na granicy polsko-niemieckiej? Jarosław Tarczyński rozwiewa wątpliwości. Musimy się do nich po prostu przyzwyczaić. - Szacuje, że kontrole na granicach nie znikną, a raczej pozostaną i będą wzmacniane. To kwestia pokazania społeczeństwu niemieckiemu, że Rząd Federalny nie wpuszcza migrantów i dba o bezpieczeństwo granic. Takie jest oczekiwanie społeczne i musimy na pograniczu się z tym pogodzić i tego spodziewać – mówi Tarczyński.

Współpraca polskich przedsiębiorców z Niemcami

Liczymy na dobre relacje na pograniczu, na ich przybliżanie i umacnianie, mimo trudniejszej sytuacji geopolitycznej niż jeszcze kilka lat temu – mówi prezes Mojsiuk. Hanna Mojsiuk dodaje, że sytuacja niemieckiego przemysłu jest ważna dla Europy, bo wiele zleceń dla polskich firm jest od tego uzależniona. - Niemcy bardzo progresywnie podeszli do polityki energetycznej, co mocno uderzyło w przemysł ciężki czy w sektor automotive. Myślę, że pod tym względem czeka nas pewna rewizja postanowień gospodarczych i jest to dobra wiadomość dla Polski. Mamy pewne rozbieżności w zakresie inwestycji np. naszego terminala kontenerowego w Świnoujściu, ale tak jak na pewnych przestrzeniach musimy konkurować i dbać o naszą gospodarkę narodową, tak w ogólnym ujęciu makroekonomicznym silna gospodarka niemiecka jest nam na rękę – mówi Hanna Mojsiuk.

Zmiany w niemieckim przemyśle po wyborach

W opinii Jarosława Tarczyńskiego, prezesa zarządu firmy Durable, eksperta Północnej Izby Gospodarczej ds. transgranicznych i międzynarodowych, sytuacja w Niemczech po wyborach do Bundestagu musi się zmienić, bo taką wolę wyraziło społeczeństwo. To wyzwanie dla elit politycznych, a gospodarka będzie jednym z ważniejszych obszarów zmian. - Niezbędne są reformy, by postawić niemiecką gospodarkę na właściwie tory, bo tąpnięcie w niemieckiej gospodarce jest faktem. Czas na zmiany w sektorze automotive i dążenie do tego, by wzmocnić technologizację i informatyzację, a jednocześnie, by zmniejszyć ilość zwolnień grupowych. Niemiecki przemysł może być też napędzany przez inwestycje w przemysł zbrojeniowy i militarny. Jeżeli CDU/CSU chce zatrzymać AFD to musi dążyć do reform gospodarczych – mówi Jarosław Tarczyński. – Spodziewam się, że Warszawa będzie drugą stolicą, którą odwiedzi nowy kanclerz Niemiec. Więzi gospodarcze będą wzmacniane i spodziewam się ocieplenia relacji z chadekami w porównaniu z chłodnym podejściem socjaldemokracji niemieckiej – mówi prezes firmy Durable.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogorszenie relacji polsko-niemieckiej

REKLAMA

Jaki sektor jest najmocniej odczuwa pogorszenie relacji polsko-niemieckich? - Na pewno transport, spedycja, logistyka, przemysł oraz sektory handlowe, które podlegały wymianie międzynarodowej z Niemcami. No i rolnictwo. Na szczęście mniej turystyka, która akurat na naszym obszarze się regularnie wzmacnia – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Grupie CSL. – Niemcy są głównym partnerem gospodarczym Polski. Kontrole na granicach czy mniejsza ilość obsługiwanych relacji gospodarczych z Niemcami i przez kraj naszych sąsiadów odczuwamy w codziennej pracy, więc każda zmiana i każda zapowiedź wzmocnień gospodarczych cieszy i trzymamy za nią kciuki – dodaje Przemysław Hołowacz.

Czy zmieni się sytuacja dla mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza? Polityczne zmiany na szczęście raczej nie będą oznaczać rewolucji w podejściu do osób żyjących w Polsce, ale mieszkających w Meklemburgii Pomorzu Przednim. – Nie czuję zmiany sytuacji. Jestem jednak zaskoczony, że w tzw. „nowych landach” wygrało AFD. To, że ta partia ma na pograniczu wielu zwolenników, nie jest nowością. Jest nawet żart, że zwolennicy AFD wyniki wyborów świętują na polsko-niemieckiej granicy, bo oni regularnie przekraczają granicę na zakupy. Polacy są nadal mile widziani, ale na pewno migracja jest jednym z ważniejszych tematów kampanii – przyznaje mecenas Rafał Malujda, działający na polsko-niemieckim pograniczu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA