Będzie rewizja umowy między UE a Ukrainą o transporcie drogowym towarów. Czy to zakończy protesty polskich przewoźników?
REKLAMA
REKLAMA
Rewizja umowy o transporcie towarów
Komisja Europejska rozpoczęła procedurę rewizji umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym towarów. Zgoda Komisji Europejskiej na zmianę tej umowy jest m.in. efektem intensywnych i wielopłaszczyznowych starań strony polskiej. Polska konsekwentnie wskazywała, że dotychczasowe funkcjonowanie umowy negatywnie oddziaływało na polską branżę przewozów drogowych.
REKLAMA
— Dziesiątki spotkań, rozmów i negocjacji zarówno z KE, jak i ze stroną ukraińską, przyniosło skutek. Udało nam się przekonać naszych partnerów do konieczności prac nad rewizją tej umowy, której dotychczasowe obowiązywanie stało się jedną z głównych przyczyn protestów polskich przewoźników. Mam nadzieję, że proponowane zmiany przyczynią się do przywrócenia równowagi na rynku przewozów towarów między Unią Europejską a Ukrainą oraz wyjdą naprzeciw oczekiwaniom polskich transportowców — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Umowa zostanie zaktualizowana
Komisja Europejska, dzięki intensywnym działaniom głównie strony polskiej, uwzględniła wnioski wyciągnięte z dotychczasowego funkcjonowania umowy UE-Ukraina o transporcie drogowym towarów.
KE zaproponowała jej aktualizację, polegającą na wprowadzeniu do niej zmian, mających na celu ułatwienie jej egzekwowania przez państwa członkowskie. Propozycje tych zmian zostały przesłane przez Komisję Europejską do dalszych negocjacji przez państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej.
Porozumienie z polskimi przewoźnikami
Kontynuacja dialogu z Unią Europejską oraz przekazanie Komisji Europejskiej polskich propozycji zmian do umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym towarów były jednymi z najważniejszych punktów porozumienia ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, zawartego 16 stycznia 2024 r. z przedstawicielami polskich przewoźników, którzy na jego mocy zawiesili swoje protesty na granicy polsko-ukraińskiej.
REKLAMA
REKLAMA