Kim jest CTO? Czym się zajmuje?
REKLAMA
REKLAMA
"Mój maż jest z zawodu dyrektorem" padło w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei z 1973 r. Dziś stanowisk dyrektorskich jest w korporacjach całkiem sporo. Jest dyrektor generalny, finansowy, do spraw operacyjnych. CTO to również dyrektor? Jaki? O tym poniżej.
REKLAMA
CTO - co to za skrót?
CTO, czytany po polsku [si-ti-ou] to skrótowiec z angielskiego Chief Technology Officer. Na polskim podwórku jest to dyrektor do spraw technologicznych, czasem dyrektor techniczny.
Rola CTO może się różnić w zależności od specyfiki organizacji i branży. CTO należy do wyższego szczebla kierowniczego w firmie.
CTO - czym się zajmuje
Co należy do obowiązków CTO? Rolą dyrektora technicznego jest zarządzanie obszarem technologicznym w firmie. Wydaje się to ogólnym pojęciem, ale zakres obowiązków CTO jest także uzależniony od wielkości firmy.
CTO jest odpowiedzialny za rozwój i wdrażanie strategii technologicznej wspierającej cele biznesowe firmy, nadzoruje pracę programistów, analityków, inżynierów, decyduje, które nowe technologie mogą być korzystne biznesowo, zarządza budżetem przeznaczonym na te cele i współpracuje z dyrektorami odpowiedzialnymi za inne działy. CTO powinien również zapewnić bezpieczeństwo informacji i umieć zarządzać ryzykiem technologicznym.
CTO - jakie powinien mieć kwalifikacje
REKLAMA
Dobry CTO dysponuje wyspecjalizowaną wiedzą technologiczną, jest otwarty na nowe rozwiązania, śledzi trendy i umie je wykorzystywać. Cenna jest również umiejętność myślenia strategicznego i zdolności przywódcze. Niebagatelną rolę pełnią także zdolności komunikacyjne, gdy trzeba wyjaśnić skomplikowane kwestie technologiczne współpracownikom.
CTO odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu wizji technologicznej dla firmy i jej implementacji. Często to właśnie kwestie technologiczne i innowacje w tym zakresie sprawiają, że firma staje się konkurencyjna.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.