REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE
Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE

REKLAMA

REKLAMA

21 kwietnia 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy zmieniające normy handlowe niektórych produktów rolno-spożywczych, takich jak owoce i warzywa, soki i dżemy owocowe, miód, drób czy jaja. Zmiany te mają pomóc konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów dotyczących zdrowszej diety i przyczynić się do zapobiegania marnotrawieniu żywności.

Komisja przedstawiła między innymi następujące propozycje zmian:

REKLAMA

Oznaczanie pochodzenia

Klarowniejsze mają być obowiązkowe zasady oznaczania pochodzenia miodu, orzechów i suszonych owoców, dojrzałych bananów, a także przyciętych, przetworzonych i pokrojonych owoców i warzyw (takich jak pakowane liście sałaty). Kraj lub kraje pochodzenia w przypadku mieszanek lub mieszanek będą musiały pojawić się na etykiecie. Wymienienie krajów pochodzenia zwiększy przejrzystość dla konsumentów. Powinno to również promować unijną produkcję tych produktów.

Odpady żywnościowe

Komisja proponuje zmiany dotyczące odpadów żywnościowych i odpadów opakowaniowych. Przykładowo tak zwane „brzydkie” owoce i warzywa (z zewnętrznymi wadami, ale wciąż nadające się do lokalnej/bezpośredniej konsumpcji) sprzedawane lokalnie i bezpośrednio przez producentów konsumentom byłyby zwolnione z obowiązku przestrzegania norm handlowych. Ich w stanie „świeżym” mogłaby dać konsumentom większe możliwości zakupu świeżych owoców i warzyw po bardziej przystępnych cenach i przynieść korzyści producentom działającym w krótkich łańcuchach dostaw. 

Opakowania

Produkty przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji (np. darowizny charytatywne) będą mogły być zwolnione z głównych wymogów dotyczących etykietowania. 

Soki owocowe

Soki owocowe będą mogły być opatrzone adnotacją „bez dodatku cukru”, aby wyjaśnić, że w przeciwieństwie do nektarów owocowych soki owocowe z definicji nie mogą zawierać dodatku cukru – jest to cecha, której większość konsumentów nie jest świadoma. 

Ponadto, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu konsumentów na produkty o niższej zawartości cukru, na etykiecie soku owocowego o zmienionej formule będzie można umieścić informację „sok owocowy o obniżonej zawartości cukru”. Aby jeszcze bardziej uprościć i dostosować się do gustów konsumentów, termin „woda kokosowa” może być teraz używany obok terminu „sok kokosowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dżemy i marmolady

Nowe przepisy mają określić, że zawartość owoców w dżemach zostanie zwiększona z 350 gramów do minimum 450 gramów (do 550 gramów za dodatkową jakość) na kilogram gotowego produktu. Termin „marmolada”, dopuszczony do tej pory tylko dla dżemów cytrusowych, będzie teraz dopuszczony dla wszystkich dżemów, aby wprowadzić możliwość dostosowania nazwy produktu do najczęściej używanej lokalnie.

Jaja

Panele słoneczne będą mogły być teraz stosowane na zewnątrz w systemach produkcji jaj na wolnym wybiegu.  Znakowanie jaj odbywałoby się również bezpośrednio w gospodarstwie, co poprawi identyfikowalność.

Co dalej?

Wnioski dotyczące świeżych owoców i warzyw, jaj i drobiu są objęte aktami delegowanymi i wykonawczymi. Teksty będą dostępne do publicznego wglądu przez jeden miesiąc . Następnie akty delegowane zostaną przyjęte i przesłane do Parlamentu Europejskiego i Rady na dwumiesięczny okres kontroli. Komisja opublikuje je pod koniec tej procedury. Wnioski dotyczące dżemów, marmolad, soków owocowych i miodu są zawarte w dyrektywach, które przed ich publikacją i wejściem w życie będą podlegać zwykłemu procesowi współustawodawczemu Parlamentu Europejskiego i Rady.

Równolegle Komisja przesyła sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w celu przyjęcia w najbliższej przyszłości nowych norm handlowych dotyczących cydru i gruszecznika oraz oznaczania pochodzenia roślin strączkowych. Produkty te nie są obecnie objęte żadnymi normami handlowymi zawartymi w rozporządzeniu w sprawie wspólnej organizacji rynku .

Normy handlowe UE

Normy handlowe UE mają zapewnić utrzymanie wysokiej jakości produktu, ochronę konsumentów i spójność norm na rynku UE. Ułatwiają one również handel z państwami trzecimi, ponieważ są zgodne z normami obowiązującymi na poziomie międzynarodowym od lat pięćdziesiątych XX wieku. W ciągu ostatniej dekady rynki rolne znacznie ewoluowały, napędzane innowacjami, ale także zmieniającymi się problemami społecznymi i popytem konsumentów. Dzisiejsze wnioski zapewnią, że zgodnie ze strategią „od pola do stołu” i celami zrównoważonego rozwoju ONZ , normy handlowe mogą przyczynić się do promocji i upowszechnienia zrównoważonych produktów, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych potrzeb konsumentów i podmiotów gospodarczych.

Większość produktów rolno-spożywczych, aby być wprowadzana na rynki UE i sprzedawana konsumentom, musi spełniać unijne normy handlowe lub normy ustanowione na poziomie międzynarodowym . Normy handlowe dotyczą cech zewnętrznych produktów oraz tych niewidocznych, które wynikają z określonych procesów produkcyjnych, jak np. zawartość owoców w dżemach. Mają one zastosowanie zarówno do produktów unijnych, jak i produktów importowanych.

Więcej informacji

Sprawozdanie z oceny skutków dotyczące przeglądu unijnych norm handlowych dotyczących produktów rolnych w celu zapewnienia przyjmowania i dostarczania zrównoważonych produktów

Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej tzw. „dyrektywy śniadaniowe” w odniesieniu do miodu, soków owocowych, dżemów owocowych i mleka zagęszczonego

Sprawozdanie Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przyszłych norm handlowych dotyczących cydru i gruszecznika oraz roślin strączkowych

Platforma Have Your Say: propozycje jaj i drobiu

Platforma Have Your Say: propozycje owoców i warzyw

Normy handlowe dla owoców i warzyw

Normy handlowe dla jaj

Normy handlowe dla drobiu 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA