REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE
Minimum 450 g owoców w kilogramie dżemu, „brzydkie” owoce i warzywa bez wymogu spełniania norm handlowych. Nowe przepisy w UE

REKLAMA

REKLAMA

21 kwietnia 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy zmieniające normy handlowe niektórych produktów rolno-spożywczych, takich jak owoce i warzywa, soki i dżemy owocowe, miód, drób czy jaja. Zmiany te mają pomóc konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów dotyczących zdrowszej diety i przyczynić się do zapobiegania marnotrawieniu żywności.

Komisja przedstawiła między innymi następujące propozycje zmian:

REKLAMA

Oznaczanie pochodzenia

Klarowniejsze mają być obowiązkowe zasady oznaczania pochodzenia miodu, orzechów i suszonych owoców, dojrzałych bananów, a także przyciętych, przetworzonych i pokrojonych owoców i warzyw (takich jak pakowane liście sałaty). Kraj lub kraje pochodzenia w przypadku mieszanek lub mieszanek będą musiały pojawić się na etykiecie. Wymienienie krajów pochodzenia zwiększy przejrzystość dla konsumentów. Powinno to również promować unijną produkcję tych produktów.

Odpady żywnościowe

Komisja proponuje zmiany dotyczące odpadów żywnościowych i odpadów opakowaniowych. Przykładowo tak zwane „brzydkie” owoce i warzywa (z zewnętrznymi wadami, ale wciąż nadające się do lokalnej/bezpośredniej konsumpcji) sprzedawane lokalnie i bezpośrednio przez producentów konsumentom byłyby zwolnione z obowiązku przestrzegania norm handlowych. Ich w stanie „świeżym” mogłaby dać konsumentom większe możliwości zakupu świeżych owoców i warzyw po bardziej przystępnych cenach i przynieść korzyści producentom działającym w krótkich łańcuchach dostaw. 

Opakowania

Produkty przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji (np. darowizny charytatywne) będą mogły być zwolnione z głównych wymogów dotyczących etykietowania. 

Soki owocowe

Soki owocowe będą mogły być opatrzone adnotacją „bez dodatku cukru”, aby wyjaśnić, że w przeciwieństwie do nektarów owocowych soki owocowe z definicji nie mogą zawierać dodatku cukru – jest to cecha, której większość konsumentów nie jest świadoma. 

Ponadto, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu konsumentów na produkty o niższej zawartości cukru, na etykiecie soku owocowego o zmienionej formule będzie można umieścić informację „sok owocowy o obniżonej zawartości cukru”. Aby jeszcze bardziej uprościć i dostosować się do gustów konsumentów, termin „woda kokosowa” może być teraz używany obok terminu „sok kokosowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dżemy i marmolady

Nowe przepisy mają określić, że zawartość owoców w dżemach zostanie zwiększona z 350 gramów do minimum 450 gramów (do 550 gramów za dodatkową jakość) na kilogram gotowego produktu. Termin „marmolada”, dopuszczony do tej pory tylko dla dżemów cytrusowych, będzie teraz dopuszczony dla wszystkich dżemów, aby wprowadzić możliwość dostosowania nazwy produktu do najczęściej używanej lokalnie.

Jaja

Panele słoneczne będą mogły być teraz stosowane na zewnątrz w systemach produkcji jaj na wolnym wybiegu.  Znakowanie jaj odbywałoby się również bezpośrednio w gospodarstwie, co poprawi identyfikowalność.

Co dalej?

Wnioski dotyczące świeżych owoców i warzyw, jaj i drobiu są objęte aktami delegowanymi i wykonawczymi. Teksty będą dostępne do publicznego wglądu przez jeden miesiąc . Następnie akty delegowane zostaną przyjęte i przesłane do Parlamentu Europejskiego i Rady na dwumiesięczny okres kontroli. Komisja opublikuje je pod koniec tej procedury. Wnioski dotyczące dżemów, marmolad, soków owocowych i miodu są zawarte w dyrektywach, które przed ich publikacją i wejściem w życie będą podlegać zwykłemu procesowi współustawodawczemu Parlamentu Europejskiego i Rady.

Równolegle Komisja przesyła sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w celu przyjęcia w najbliższej przyszłości nowych norm handlowych dotyczących cydru i gruszecznika oraz oznaczania pochodzenia roślin strączkowych. Produkty te nie są obecnie objęte żadnymi normami handlowymi zawartymi w rozporządzeniu w sprawie wspólnej organizacji rynku .

Normy handlowe UE

Normy handlowe UE mają zapewnić utrzymanie wysokiej jakości produktu, ochronę konsumentów i spójność norm na rynku UE. Ułatwiają one również handel z państwami trzecimi, ponieważ są zgodne z normami obowiązującymi na poziomie międzynarodowym od lat pięćdziesiątych XX wieku. W ciągu ostatniej dekady rynki rolne znacznie ewoluowały, napędzane innowacjami, ale także zmieniającymi się problemami społecznymi i popytem konsumentów. Dzisiejsze wnioski zapewnią, że zgodnie ze strategią „od pola do stołu” i celami zrównoważonego rozwoju ONZ , normy handlowe mogą przyczynić się do promocji i upowszechnienia zrównoważonych produktów, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych potrzeb konsumentów i podmiotów gospodarczych.

Większość produktów rolno-spożywczych, aby być wprowadzana na rynki UE i sprzedawana konsumentom, musi spełniać unijne normy handlowe lub normy ustanowione na poziomie międzynarodowym . Normy handlowe dotyczą cech zewnętrznych produktów oraz tych niewidocznych, które wynikają z określonych procesów produkcyjnych, jak np. zawartość owoców w dżemach. Mają one zastosowanie zarówno do produktów unijnych, jak i produktów importowanych.

Więcej informacji

Sprawozdanie z oceny skutków dotyczące przeglądu unijnych norm handlowych dotyczących produktów rolnych w celu zapewnienia przyjmowania i dostarczania zrównoważonych produktów

Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej tzw. „dyrektywy śniadaniowe” w odniesieniu do miodu, soków owocowych, dżemów owocowych i mleka zagęszczonego

Sprawozdanie Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przyszłych norm handlowych dotyczących cydru i gruszecznika oraz roślin strączkowych

Platforma Have Your Say: propozycje jaj i drobiu

Platforma Have Your Say: propozycje owoców i warzyw

Normy handlowe dla owoców i warzyw

Normy handlowe dla jaj

Normy handlowe dla drobiu 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA