REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Software house, czyli wsparcie technologiczne i regulacyjne biznesu

Software house, czyli wsparcie technologiczne i regulacyjne biznesu
Software house, czyli wsparcie technologiczne i regulacyjne biznesu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie firmy korzystające z kompleksowych rozwiązań IT mogą sobie pozwolić na skompletowanie własnego zespołu specjalistów w tej dziedzinie. Bywa również, że zapotrzebowanie spółek na tego typu usługi przybiera charakter incydentalny, co podważa ekonomiczną rację stałego zatrudnienia grona wykwalifikowanych ekspertów. W obu przypadkach trafnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z zewnętrznego software house’u. Tym bardziej że takie spółki oferują dziś nie tylko usługi IT, ale też wsparcie z zakresu regulacji prawnych.

Software house – czym jest

Firmy IT typu software house zatrudniają z reguły programistów, którzy na życzenie klienta biznesowego tworzą systemy, rozwiązania chmurowe czy aplikacje mobilne i webowe.

Wielu pracodawców, których działalność biznesowa opiera się na nowych technologiach, może stanąć przed dylematem, czy tworzyć własny dział specjalistów, czy też korzystać z usług software house’u. Przy wyborze pierwszego rozwiązania należy liczyć się ze sporym budżetem. Programiści należą wszak do najlepiej opłacanych fachowców. Dzieje się tak m.in. dlatego, że podaż pracowników nie nadąża tu za popytem, zwłaszcza jeśli mówimy o osobach z rozległą wiedzą opartą na solidnym fundamencie zawodowego doświadczenia. Właśnie z takich specjalistów składają się najlepsze software house’y. Ich przewagę zdają się też tworzyć dodatkowe usługi, takie jak wsparcie z zakresu regulacji prawnych, analizy biznesowe, projektowanie UX czy też optymalizacja SEO. 

Na skorzystanie z oferty software house'u może się zdecydować np. start-up, któremu brakuje zasobów – czy to finansowych, czy ludzkich – na realizację swoich projektów. Usługi grup zewnętrznych ekspertów z dziedziny architektury systemów, rozwiązań chmurowych, aplikacji mobilnych i webowych czy też otoczenia formalno-prawnego mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem również dla firmy z ugruntowaną rynkową pozycją. Najczęściej wynika to po prostu z wyboru określonego modelu biznesowego. Spółka koncentruje się na swojej specjalności i kompletuje załogę pod kątem tego, co jest dla niej najistotniejsze i przynosi zysk. Gdy zaś potrzebuje narzędzi (np. nowej aplikacji), określa swoje oczekiwania i powierza zadanie przygotowania produktu partnerom z wybranego software house'u.

REKLAMA

Dlaczego warto skorzystać z usług software house’u? Czas i pieniądz, ale korzyści znajdzie się więcej

REKLAMA

Za skorzystaniem z oferty software house'u najmocniej wydaje się przemawiać argument ekonomiczny. Współpraca z zewnętrzną firmą może okazać się po prostu tańsza niż etaty dla programistów. Przesłanka ta nabiera dodatkowej wagi, gdy pracodawca wie, że w jego firmie zapotrzebowanie na określone usługi pojawia się okazjonalnie. 

Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że wyspecjalizowany w swojej branży software house może też zrealizować zamówienie szybciej, dostarczając przy tym produkt lepszej jakości, bardziej użyteczny, intuicyjny i graficznie dopracowany. Z jednej strony decyduje o tym rutyna, ale także tzw. stos technologiczny, czyli zasób np. języków programowania, narzędzi do optymalizacji pracy, w tym kreowania interfejsu użytkownika bibliotek i rozwiązań serwerowych.

Różne formy współpracy

Zlecenia dla firmy zewnętrznej często przybiera charakter jednorazowy, ale nawet wówczas współpraca z reguły nie kończy się na dostarczeniu gotowego produktu i rozliczeniu za usługę. W przypadku software house'u w grę wchodzi bowiem jeszcze wsparcie powdrożeniowe. Strony określają, że np. przez 24 kolejne miesiące usługobiorca będzie monitorował dostarczone i wdrożone rozwiązanie, reagując na pojawiające się w trakcie użytkowania potrzeby wprowadzania zmian lub korekt.

Zleceniodawca przekonany do walorów korzystania z outsourcingu i usług konkretnego software house'u często decyduje się na stałą współpracę w ramach ustalonego budżetu. Zewnętrzny partner może tu oszacować całkowity koszt pracy według ustalonej ceny albo przedstawić łatwo weryfikowalne faktury do rozliczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyzwaniem bywają przepisy i wymogi regulatorów

REKLAMA

Software house’y kojarzą się wprawdzie z usługami programistów, w praktyce jednak ich oferta jest znacznie szersza. Co więcej, w niektórych przypadkach posiłkowanie się zewnętrznymi specjalistami bywa wręcz konieczne, by nie pogubić się w gąszczu przepisów krajowych bądź np. unijnych oraz regulacji ogólnych związanych choćby z ochrony danych osobowych klientów. Są także regulacje charakterystyczne dla danej branży, np. usług finansowych online, gdzie w grę wchodzą wymogi dotyczące kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zapobiegania nadużyciom finansowym. 

Wkraczająca na taki rynek firma mogłaby szybko narazić się na uszczerbek wizerunku, ogromne koszty działań naprawczych czy wręcz utratę możliwości prowadzenia działalności, gdyby nie mogła liczyć wsparcie partnera z odpowiednim doświadczeniem i możliwościami technologicznymi. Przykładem może tu być software house Cyber Geeks, czyli zespół specjalistów z branży finansowej (FinTech, RegTech), gwarantujący także wsparcie ekspertów z zakresu regulacji prawnych (AML, RODO, compliance), za którymi stoi 12-letnie rynkowe doświadczenie oraz rynkowy sukces związany z najpierw krajową, a następnie globalną ekspansją polskiego fintechu Cinkciarz.pl.

Wybierz software house, który dopasuje się do Twojej firmy

Korzystanie z usług firm zewnętrznych może wiązać się z pewnymi obawami. Aby je ograniczyć, warto wybrać software house, za którym stoi renomowana marka. Chodzi tu m.in. o staż i osiągnięcia. Niezwykle ważne jest także partnerskie podejście do biznesowych relacji. 

Wśród rynkowej konkurencji można wyłonić software house, który na czas realizacji zadania stanie się niejako częścią zespołu swojego zleceniodawcy, umożliwiając mu na każdym kroku aktywny udział w projekcie, weryfikację postępów oraz decyzje dotyczące proponowanych rozwiązań.

Optymalne wydaje się nawiązanie współpracy z podwykonawcą, który potraktuje zlecenie jak swój własny projekt. Będzie od początku do końca otwarty na uwagi, przeanalizuje rozwiązania konkurencji, zoptymalizuje czas wdrożenia, dobierze też odpowiednią technologię w oparciu o plany i potrzeby swojego klienta.

Andrzej Arendt, CEO Cyber Geeks

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

REKLAMA

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA