Jakie konto dla działalności gospodarczej?
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie szukać najlepszych ofert bankowych dla biznesu?
Przed założeniem konta dla działalności gospodarczej należy poznać propozycje różnych banków. Wszystko dlatego, że instytucje finansowe mogą oferować inne benefity za założenie konta oraz odmienne warunki jego użytkowania.
REKLAMA
REKLAMA
Wybór konkretnego banku dobrze jest poprzedzić researchem na temat aktualnych ofert dla biznesu. Rozeznanie można wykonać samodzielnie, przeglądając propozycje poszczególnych banków. Jednak jest to nieco czasochłonne rozwiązanie. W dodatku nie gwarantuje ono dotarcia do najlepszych ofert. W końcu użytkownik może nie znać wszystkich instytucji finansowych.
Dlatego też opłaca się skorzystać z porównywarek ofert lub aktualnych rankingów kont firmowych. Takie zestawienia można znaleźć m.in. na stronie Zgarnijpremie.pl. Dostępne są tam opisy propozycji poszczególnych banków wraz z najważniejszymi warunkami korzystania z usługi dla działalności gospodarczej. Utrzymanie konta, koszt użytkowania karty, zasady korzystania z bankomatów – to tylko niektóre informacje, które można tam znaleźć i którym warto się przyjrzeć.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla działalności gospodarczej?
W przypadku kont przeznaczonych dla działalności gospodarczych oferty banków są dość bogate. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji wskazane jest przeanalizować zarówno propozycję instytucji finansowej, jak i potrzeby własnego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Na początek dobrze jest zastanowić się, jakich funkcji oczekuje się od konta. W tym celu należy pomyśleć o tym, jakie są prognozowane przychody firmy oraz ile – mniej więcej – przelewów miesięcznie będzie obsługiwało konto. Dodatkowo warto przeanalizować, czy potrzebuje się firmowej karty debetowej lub kredytu na rozwój biznesu. Po odpowiedzeniu na te wszystkie pytania będzie można łatwiej wyfiltrować pożądane oferty bankowe.
Po wyselekcjonowaniu kont przychodzi czas na analizę warunków i benefitów wynikających z ich użytkowania. Każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Przede wszystkim trzeba zobaczyć, jakie są koszty korzystania z rachunku.
W pierwszym okresie po podpisaniu umowy banki często oferują bezpłatne prowadzenie rachunku. Jedak po upływie ustalonego czasu za konto zazwyczaj trzeba płacić. Wyjątkiem są sytuacje, w których klient spełnia pewne wymagania instytucji finansowej. Mogą one dotyczyć miesięcznej ilości wykonywanych transakcji lub innych czynności bankowych. Niemniej jednak powinno się wybrać ofertę, w której składka nie będzie duża lub nie będzie jej wcale.
Ta sama zasada dotyczy również karty. Banki często przyjmują, że jej użytkowanie jest bezpłatne pod warunkiem wykonania minimalnej ustalonej liczby transakcji w miesiącu. Aby nie płacić za korzystanie z karty, warto sprawdzić, czy przedstawione wymagania nie są zbyt wygórowane, jak na obrót firmy.
W kontekście karty dobrze jest przyjrzeć się warunkom korzystania z bankomatów. Nie wszystkie banki oferują darmowe wypłacanie pieniędzy w każdym punkcie.
Dodatkowo w przypadku zakładnia konta dla działalności gospodarczej dobrze jest sprawdzić warunki związane z przelewami do ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Prowadzenie firmy wymaga wykonywania częstych i regularnych transakcji na konta tych instytucji. Dlatego też najlepiej jest, gdy płatności na ich rachunek są darmowe.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogólne warunki związane z wykonywaniem przelewów. Najlepszym rozwiązaniem jest bank, który oferuje nieograniczone wykonywanie bezpłatnych transakcji wewnętrznych oraz zewnętrznych.
Na sam koniec można dowiedzieć się, czy w danej instytucji otwarcie konta dla działalności gospodarczej wiąże się z jakimiś dodatkowymi bonusami. Niektóre banki oferują swoim klientom premie za wykonywanie pewnych biznesowych czynności.
Czy trzeba zakładać osobne konto dla działalności gospodarczej?
Obligatoryjność zakładania firmowego konta jest zależna od formy działalności gospodarczej. Prawo nakazuje prowadzenie takiego rachunku w przypadku spółek cywilnych, jawnych, spółek z o.o. czy też fundacji. Jednak przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie mają takiego prawnego zobowiązania.
Niemniej jednak to banki często nakładają na swoich klientów obowiązek założenia specjalnego konta firmowego. Instytucje finansowe mogą zawrzeć w swoim regulaminie informację o tym, że konto zwykłe ROR jest przeznaczone jedynie dla osób fizycznych i służy tylko do wykonywania prywatnych rozliczeń. W związku z tym do płacenia składek ZUS oraz należności dla urzędu skarbowego czy innych przedsiębiorców powinno się używać osobnego konta o firmowym przeznaczeniu.
Dlaczego warto założyć konto dla działalności gospodarczej?
Warto pamiętać, że firmowy rachunek opłaca się założyć nawet wtedy, gdy bank tego nie nakazuje. Jakie potencjalne korzyści można mieć z prowadzenia takiego konta? Po pierwsze posiadanie dwóch osobnych rachunków umożliwi łatwą kontrolę nad transakcjami.
Płatności prywatne nie będą mieszać się z tymi, które wykonywane są w celach firmowych. Sprawi to, że historia płatności będzie bardziej przejrzysta. Dzięki temu można lepiej kontrolować sytuację finansową firmy, a także szybciej znaleźć konkretne transakcje w przypadku kontroli urzędów.
Właściciele działalności gospodarczej powinni zwrócić uwagę na fakt, że otwarcie firmowego konta to początek nowej relacji z bankiem. Od tego momentu instytucja finansowa nie postrzega klienta już tylko jako prywatną jednostkę fizyczną, ale również jako przedsiębiorcę. W związku z tym bank dostosowuje swoją ofertę do biznesowych potrzeb użytkownika.
Założenie firmowego konta ułatwia, m.in. otrzymanie kredytu dla firmy czy specjalnej oferty na otwarcie start-upu. Posiadanie rachunku dla działalności gospodarczej umożliwia też wyrobienie kart dla pracowników. Co więcej, w przypadku prowadzenia działalności handlowej firmowe konto umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych.
REKLAMA
REKLAMA