REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie konto dla działalności gospodarczej?

  • Artykuł sponsorowany
konto bankowe
ARMMYPICCA
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Wybór konta dla działalności internetowej warto rozpocząć od analizy potrzeb firmy oraz propozycji różnych banków. W tym drugim zadaniu pomogą internetowe porównywarki lub fachowe rankingi ofert.

Gdzie szukać najlepszych ofert bankowych dla biznesu?

Przed założeniem konta dla działalności gospodarczej należy poznać propozycje różnych banków. Wszystko dlatego, że instytucje finansowe mogą oferować inne benefity za założenie konta oraz odmienne warunki jego użytkowania.

REKLAMA

REKLAMA

Wybór konkretnego banku dobrze jest poprzedzić researchem na temat aktualnych ofert dla biznesu. Rozeznanie można wykonać samodzielnie, przeglądając propozycje poszczególnych banków. Jednak jest to nieco czasochłonne rozwiązanie. W dodatku nie gwarantuje ono dotarcia do najlepszych ofert. W końcu użytkownik może nie znać wszystkich instytucji finansowych.

Dlatego też opłaca się skorzystać z porównywarek ofert lub aktualnych rankingów kont firmowych. Takie zestawienia można znaleźć m.in. na stronie Zgarnijpremie.pl. Dostępne są tam opisy propozycji poszczególnych banków wraz z najważniejszymi warunkami korzystania z usługi dla działalności gospodarczej. Utrzymanie konta, koszt użytkowania karty, zasady korzystania z bankomatów – to tylko niektóre informacje, które można tam znaleźć i którym warto się przyjrzeć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla działalności gospodarczej?

W przypadku kont przeznaczonych dla działalności gospodarczych oferty banków są dość bogate. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji wskazane jest przeanalizować zarówno propozycję instytucji finansowej, jak i potrzeby własnego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Na początek dobrze jest zastanowić się, jakich funkcji oczekuje się od konta. W tym celu należy pomyśleć o tym, jakie są prognozowane przychody firmy oraz ile – mniej więcej – przelewów miesięcznie będzie obsługiwało konto. Dodatkowo warto przeanalizować, czy potrzebuje się firmowej karty debetowej lub kredytu na rozwój biznesu. Po odpowiedzeniu na te wszystkie pytania będzie można łatwiej wyfiltrować pożądane oferty bankowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyselekcjonowaniu kont przychodzi czas na analizę warunków i benefitów wynikających z ich użytkowania. Każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Przede wszystkim trzeba zobaczyć, jakie są koszty korzystania z rachunku.

W pierwszym okresie po podpisaniu umowy banki często oferują bezpłatne prowadzenie rachunku. Jedak po upływie ustalonego czasu za konto zazwyczaj trzeba płacić. Wyjątkiem są sytuacje, w których klient spełnia pewne wymagania instytucji finansowej. Mogą one dotyczyć miesięcznej ilości wykonywanych transakcji lub innych czynności bankowych. Niemniej jednak powinno się wybrać ofertę, w której składka nie będzie duża lub nie będzie jej wcale.

Ta sama zasada dotyczy również karty. Banki często przyjmują, że jej użytkowanie jest bezpłatne pod warunkiem wykonania minimalnej ustalonej liczby transakcji w miesiącu. Aby nie płacić za korzystanie z karty, warto sprawdzić, czy przedstawione wymagania nie są zbyt wygórowane, jak na obrót firmy.

W kontekście karty dobrze jest przyjrzeć się warunkom korzystania z bankomatów. Nie wszystkie banki oferują darmowe wypłacanie pieniędzy w każdym punkcie.

Dodatkowo w przypadku zakładnia konta dla działalności gospodarczej dobrze jest sprawdzić warunki związane z przelewami do ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Prowadzenie firmy wymaga wykonywania częstych i regularnych transakcji na konta tych instytucji. Dlatego też najlepiej jest, gdy płatności na ich rachunek są darmowe.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogólne warunki związane z wykonywaniem przelewów. Najlepszym rozwiązaniem jest bank, który oferuje nieograniczone wykonywanie bezpłatnych transakcji wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Na sam koniec można dowiedzieć się, czy w danej instytucji otwarcie konta dla działalności gospodarczej wiąże się z jakimiś dodatkowymi bonusami. Niektóre banki oferują swoim klientom premie za wykonywanie pewnych biznesowych czynności.

Czy trzeba zakładać osobne konto dla działalności gospodarczej?

Obligatoryjność zakładania firmowego konta jest zależna od formy działalności gospodarczej. Prawo nakazuje prowadzenie takiego rachunku w przypadku spółek cywilnych, jawnych, spółek z o.o. czy też fundacji. Jednak przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie mają takiego prawnego zobowiązania.

Niemniej jednak to banki często nakładają na swoich klientów obowiązek założenia specjalnego konta firmowego. Instytucje finansowe mogą zawrzeć w swoim regulaminie informację o tym, że konto zwykłe ROR jest przeznaczone jedynie dla osób fizycznych i służy tylko do wykonywania prywatnych rozliczeń. W związku z tym do płacenia składek ZUS oraz należności dla urzędu skarbowego czy innych przedsiębiorców powinno się używać osobnego konta o firmowym przeznaczeniu.

Dlaczego warto założyć konto dla działalności gospodarczej?

Warto pamiętać, że firmowy rachunek opłaca się założyć nawet wtedy, gdy bank tego nie nakazuje. Jakie potencjalne korzyści można mieć z prowadzenia takiego konta? Po pierwsze posiadanie dwóch osobnych rachunków umożliwi łatwą kontrolę nad transakcjami.

Płatności prywatne nie będą mieszać się z tymi, które wykonywane są w celach firmowych. Sprawi to, że historia płatności będzie bardziej przejrzysta. Dzięki temu można lepiej kontrolować sytuację finansową firmy, a także szybciej znaleźć konkretne transakcje w przypadku kontroli urzędów.

Właściciele działalności gospodarczej powinni zwrócić uwagę na fakt, że otwarcie firmowego konta to początek nowej relacji z bankiem. Od tego momentu instytucja finansowa nie postrzega klienta już tylko jako prywatną jednostkę fizyczną, ale również jako przedsiębiorcę. W związku z tym bank dostosowuje swoją ofertę do biznesowych potrzeb użytkownika.

Założenie firmowego konta ułatwia, m.in. otrzymanie kredytu dla firmy czy specjalnej oferty na otwarcie start-upu. Posiadanie rachunku dla działalności gospodarczej umożliwia też wyrobienie kart dla pracowników. Co więcej, w przypadku prowadzenia działalności handlowej firmowe konto umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA