Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się

GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się
GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się
John Guillemin
GPW. Środa nie przyniosła znaczących zmian głównych krajowych indeksów, jednak na rynku uwagę zwracają bardzo duże obroty - powiedział dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Jego zdaniem, ryzyko rozwinięcia korekty utrzymuje się, a istotne dla krótkoterminowego sentymentu może być środowe, wieczorne przemówienie prezesa Fed.

GPW. "Za nami kolejna sesja bez wyraźnego kierunku na indeksach, natomiast nie oddaje ona tego co dzieje się na poszczególnych spółkach. Środowe obroty były bardzo wysokie (przekroczyły 3 mld zł - PAP), a liderem w tym względzie były walory Pepco Group gdzie sięgnęły 700 mln zł. Generalnie można powiedzieć, że sentyment do polskiego rynku akcji pozostaje pozytywny, co jest nieco wbrew naszym oczekiwaniom, gdzie od ok. 2 tygodni widzimy potencjał do rozwinięcia korekty, która póki co nie nadchodzi" - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

Analityk wskazał, że optymistyczne są opublikowane w środę dane o inflacji, choć skala zaskoczenia w okolicach 0,5 pkt. procentowego nie oznacza bardzo dużo.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 18,0 proc. rdr i wzrostu o 1,1 proc. mdm.

"Wydaje się, że krajowa inflacja przekroczy na początku roku 20 proc., choć nie jest to przesądzone. Wpisujemy się jednak w odczyty krajów europejskich i otwiera to w pewnym sensie drogę, żeby obawy inflacyjne dalej malały" – dodał Cisowski.

Ekspert wskazał, że złoty pozostaje silny, a kurs EUR/USD przystopował. Jego zdaniem istotne dla globalnego sentymentu może być dzisiejsze przemówienie szefa Fed (19.30 czasu polskiego – PAP).

"Rynki akcji w tym momencie wyceniają malejące ryzyko globalnej recesji i w związku z tym sentyment pozostaje pozytywny. Gdyby okazało się, że Jerome Powell zepsuje go dzisiaj wieczorem, to moim zdaniem ryzyko znaczącego pogorszenia nastrojów, wyłączając skrajne wypowiedzi (szefa Fed), pozostaje dosyć odległe" – powiedział.

Analityk DI Xelion dodał, iż pomimo wymagających wycen w USA, w Polsce rynek ma wsparcie w dobrym sezonie wynikowym i przy obecnych wycenach krajowych akcji trudno myśleć o jakimś głębokim cofnięciu rynku.

"To uzasadnia fakt lepszego zachowania naszego rynku względem rynków bazowych i taki stan ma się szanse utrzymać, o ile nie przeszkodzą różnego rodzaju regulacyjne inicjatywy, dla których końcówka roku pod tym względem jest niebezpieczna. Ryzykiem pozostaje również geopolityka, choć obecnie wydaje się ono maleć" – podsumował Kamil Cisowski.

WIG20 zakończył środową sesję wzrostem na poziomie odniesienia na 1.736,26 pkt., a WIG zyskał 0,21 proc. do 56.058,18 pkt. Mocniejsze były indeksy małych i średnich spółek. mWIG40 wzrósł o 0,53 proc. do 4.108,81 pkt., a sWIG80 zamknął się na 1,26 proc. plusie na poziomie 17.729,97 pkt.

Obroty na szerokim rynku były bardzo duże i wyniosły 3,3 mld zł, z tego 3,07 mld przypadło na spółki z WIG20.

Największe obroty na rynku zanotowały Pepco Group (693 mln zł) oraz Orange Polska (471 mln zł).

W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych europejskich parkietach przeważnie panowały umiarkowane wzrosty. W tym okresie DAX rósł o 0,2 proc., francuski CAC 40 szedł w górę o 0,7 proc., a w Wielkiej Brytanii FTSE 250 notowany był na ok. 0,1 proc. minusie.

W tym czasie mieszane nastroje panowały na giełdach amerykańskich: Nasdaq100 zwyżkował o 0,1 proc., S&P500 spadał o 0,3 proc., a DJI szedł w dół o 0,6 proc.

W ujęciu sektorowym zyskało 12 z 15 indeksów. Najmocniej w górę poszły WIG-Chemia (3,04 proc.), WIG-Informatyka (1,21 proc.) i WIG-Energia (1,09 proc.). Najsłabsze zaś były WIG-Motoryzacja (-1,39 proc.) oraz WIG-Media (-0,99 proc.).

W WIG20 na zamknięciu sesji największe wzrosty zanotowały akcje JSW (4,63 proc.) oraz Pepco Group (4,69 proc.), które były w gronie liderów w połowie środowych notowań.

Z wchodzących do WIG20 banków, najmocniejsze były akcje Santander Bank Polska (+1,94 proc.), PKO BP i Pekao zamknęły się w okolicach poziomów odniesienia, a kurs mBanku spadł o 0,25 proc.

Santander BP poinformował we wtorek, że zwiększył wartość szacunku wysokości kosztów z tytułu wprowadzonych rozwiązań w zakresie tzw. wakacji kredytowych. Wynik finansowy brutto banku w IV kw. 2022 roku będzie obciążony kwotą ok. 159 mln zł.

Po spadkowym początku notowań i wyraźnych wzrostach do okolic 120 zł za akcję w kolejnych godzinach handlu, słabą końcówkę notowań miał KGHM, który zakończył sesję wzrostem o 0,35 proc. do 115,8 zł.

Na 0,77 proc. plusie zakończył środową sesję PKN Orlen. Spółka w czasie sesji poinformował, iż ma umowy z Aramco Overseas Company w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych KE dot. przejęcia kontroli nad Lotosem.

Jak podano między innymi, Orlen podpisał z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, do której na skutek podziału Lotos Paliwa wniesiona została zorganizowana część przedsiębiorstwa tej spółki obejmująca działalność w zakresie hurtowej sprzedaży paliw, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos SPV 1 w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

Koncern zawarł też z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, do której aportem wniesiona została rafineria w Gdańsku, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

PKN Orlen poinformował również, iż podpisał z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych KE dot. przejęcia kontroli nad Lotosem. Koncern podał, iż trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy nabycia od MOL stacji paliw na Węgrzech i na Słowacji.

Jak podano, z MOL zawarta została przyrzeczona umowa sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln USD oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu w którym podpisano umowę przyrzeczoną.

Bardzo słabo środową sesję zakończyły walory Orange Polska, których kurs spadł o 8,7 proc. przy bardzo dużych obrotach sięgających 471 mln zł.

Zniżki z połowy sesji powiększyły natomiast walory Allegro (-3,27 proc.), dla których była to trzecia spadkowa sesja pod rząd.

Allegro podało przed sesją, że skorygowana EBITDA grupy w trzecim kwartale 2022 roku wzrosła rdr o 13,9 proc. do 537,3 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 499,8 mln zł. Spółka podtrzymała prognozy wyników finansowych grupy w 2022 roku oraz działalności w Polsce. Jak poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki, Allegro spodziewa się spadku take rate w IV kwartale w stosunku do III kwartału 2022 roku. Dodał, że w pierwszej połowie 2023 roku możliwe jest wolniejsze tempo rozwoju e-commerce w Polsce niż dotychczas.

W mWIG40 w gronie liderów wzrostów był Asbis (5,01 proc.), którego kurs ustanowił 52-tygodniowe maksima. Jak poinformował prezes Asbisu Siergiej Kostevitch, Asbisc Enterprises uruchamia segment działalności związanej z robotyką, a do Polski z nową ofertą trafi jeszcze w 2022 roku. Grupa chce też w latach 2022-2023 wejść na nowe rynki w Afryce i Europie Zachodniej.

Mocno, o 5,75 proc. do 40,8 zł wzrosły walory Ciechu, zamykając się na 5-cio miesięcznych maksimach. Spółka podała we wtorek, że znormalizowana EBITDA grupy w III kw. 2022 roku wyniosła 229,9 mln zł wobec 213,1 mln zł konsensusu. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł w tym czasie 85,3 mln zł wobec 65,3 mln zł, które zakładał konsensus. Jak wskazano, pozytywne tendencje rynkowe są kontynuowane w IV kwartale, w szczególności w zakresie wysokiego popytu na produkty sodowe i krzemiany.

Jak poinformował prezes spółki Dawid Jakubowicz podczas wideokonferencji, w 2023 roku Ciech chciałby utrzymać wynik EBITDA znormalizowana na poziomie roku 2022. Dodał, że planowane akwizycje spółka przesuwa z roku bieżącego na rok 2023 r.

Po wyraźnych wzrostach na początku środowych notowań słabo sesję zakończył ZE PAK (-2,28 proc. do 21,45 zł). Spółka w III kw. br. odnotowała 129,1 mln zł zysku netto wobec 81,2 mln zł konsensusu. Przychody wyniosły w tym czasie 1.137 mln zł wobec 1.029 mln zł, które zakładał konsensus.

W mWIG40 najmocniej w dół poszły walory Mercatora (-4,92 proc. do 52,2 zł), który w trzecim kwartale 2022 roku zanotował 18,2 mln zł zysku netto wobec 39,5 mln zł zysku przed rokiem i 9,8 mln zł straty netto kwartał temu. W październiku Mercator szacował zysk netto na 18,4 mln zł.

W sWIG80, ale i na całym rynku liderem wzrostów były akcje Ryvu Therapeutics (26,5 proc. do 54,9 zł). W środę spółka poinformowała o zawarciu umowy z BioNTech. Ryvu otrzyma od firmy ponad 186 mln zł (40 mln euro), na które składa się płatność z góry w wysokości ok. 93 mln zł (20 mln euro) oraz ok. 93 mln zł (20 mln euro) w ramach inwestycji kapitałowej w spółkę. BioNTech sfinansuje także badania prowadzone przez Ryvu w ramach współpracy. Dodatkowo, Ryvu jest uprawnione do otrzymania płatności za osiągnięcie kamieni milowych z tytułu postępu na etapie badań i rozwoju, dopuszczenia na rynek i komercjalizacji (w wysokości do 876 mln euro/4,1 mld zł), a także jednocyfrowych tantiem od sprzedaży leków powstałych w wyniku współpracy.

Jak ocenił w rozmowie z PAP Biznes prezes Ryvu Paweł Przewięźlikowski, umowa Ryvu Therapeutics z BioNTech nie zmienia planów badawczo-rozwojowych spółki, poprawia natomiast jej pozycję negocjacyjną w pozyskaniu kolejnych kontraktów partneringowych. Przychody z BioNTech’u pokrywają istotną część, ale nie wszystkie potrzeby inwestycyjne Ryvu, a spółka nie zmienia założeń dotyczących planowanej emisji akcji.

W sWIG80 mocno wzrosły także akcje Enter Air (11,11 proc.), których kurs przy zwiększonych obrotach wybił się górą z budującego się od czerwca br. trendu bocznego. Enter Air miał po trzech kwartałach 2022 roku 4,3 mln zł zysku netto w porównaniu do 21,1 mln zł straty netto w trzech kwartałach 2022 r. Przychody w trzech kwartałach wyniosły 1.823,9 mln zł, o 116 proc. więcej rdr.

W gronie liderów był także PalyWay (+8 proc.), który odnotował w III kw. 2022 roku 42,1 mln zł zysku netto wobec 30,3 mln zł konsensusu. Przychody wyniosły w tym czasie 76,7 mln zł wobec 64 mln zł, które zakładał konsensus.

W gronie małych spółek z sWIG80 najsłabsze w środę były akcje Shopera (-3,97 proc.) oraz Boryszewa (-3,8 proc.). (PAP Biznes)

mt/ ana/

Reklama
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu

  Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp do kwantowych obliczeń. Do korzystania z maszyny nie będzie potrzebna specjalistyczna wiedza - informuje uczelnia.

  Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach

  Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował  Bloomberg News.

  Badanie: ponad 60 proc. Polaków obawia się kradzieży danych osobowych

  O bezpieczeństwo danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ofiarą ich wycieku lub kradzieży padło 15 proc. rodaków, a 40 proc. doświadczyło próby ich wyłudzenia.

  Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji

  Rząd Japonii ogłosił zaostrzenie sankcji wobec Rosji po jej atakach rakietowych na Ukrainę w czwartek, w których zginęło co najmniej 11 osób i decyzji USA i Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów, które mogą jej pomóc w odparciu każdej nowej ofensywy Rosji.

  Polskie inwestycje w Ukrainie mogą wzrosnąć 30-krotnie

  Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych 5 latach; to prawie 30-krotny wzrost - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.

  Akcje, obligacje, giełda, gospodarka. Co nas czeka w 2023 roku?
  W styczniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI przedstawiają m.in.: podsumowanie pełnego zdarzeń 2022 roku, omówienie poszczególnych klas aktywów, analizę wskaźników makro oraz ocenę perspektyw globalnych i prognozę na najbliższe miesiące 2023 roku.
  Ropa Brent drożeje do 87,61 dol. za baryłkę, a WTI do ponad 81 dol.

  W piątek rano 27 stycznia ropa Brent drożeje o 0,16 proc., do 87,61 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI rośnie o 0,36 proc. i kosztuje 81,30 dolarów za baryłkę.

  Kolejne wzrosty na złocie. Komentarz eksperta

  Złoto od początku roku zanotowało wyraźny wzrost, bo aż o około 4,5% patrząc na wyceny w PLN oraz ponad 5,5% w USD. Łatwo więc przeliczyć, że Ci, którzy kupili uncję złota na początku stycznia br., są na plusie ponad 350 zł. 

  „Tylko wiedza nas uratuje”. Jak wygląda edukacja finansowa Polaków

  Jak wynika z raportu Intrum, ”European Consumer Payment Report 2022 i deklaracji blisko 60% ankietowanych konsumentów chce pogłębiać wiedzę dotyczącą finansów. Zrozumienie mechanizmów rządzących pieniędzmi i „zjawisk” występujących w ekonomii ma nas uchronić przez negatywnymi skutkami recesji.
   

  Projektanci mody w opałach. Inflacja i pandemia utrudniają działalność
  Projektanci mody odczuwają sytuację gospodarczą i geopolityczną. Projektantka Gosia Baczyńska podkreśla, że okres pandemii był w jej branży bardzo trudny dla przedsiębiorców, którzy przetrwali w zasadzie tylko dzięki dywersyfikacji działalności. Po zniesieniu największych restrykcji nastąpiło wprawdzie ożywienie, na które jednak szybko przełożyło się spowolnienie w gospodarce i wybuch wojny. Teraz z kolei Baczyńska mierzy się z wysokim kursem euro i brakiem krawcowych.
  Złoty traci do głównych walut

  Złoty w czwartek 26 stycznia stracił do głównych walut, euro zyskało blisko 0,1 proc. i kosztowało prawie 4,72 zł, dolar zaś zdrożał o ponad 0,5 proc., do 4,34 zł.

  Połowa pracowników wybiera firmę na podstawie elastycznych rozwiązań czasowych

  Według raportu aż 47% pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy. 

  Najem instytucjonalny – alternatywna wersja najmu

  Z początkiem roku zmieniły się zasady opodatkowania na rynku najmu. Prywatni wynajmujący nie mogą już rozliczać podatku na zasadach ogólnych, amortyzując koszty. Alternatywą może być umowa w formie najmu instytucjonalnego.

  Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

  Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

  Mercedes SL Motorsport Collectors. Kabrio z designem z F-jedynki

  Mercedes SL Motorsport Collectors to limitowany model, który wyróżnia się za sprawą stylizacji inspirowanej bolidem F1 W13 E Performance.

  Karambol a odszkodowanie. Analiza prawna

  Karambol a odszkodowanie. Kolizja wielu aut utrudnia wskazanie sprawcy. Co z odszkodowaniem w takim przypadku? Sprawdźmy to.

  Dniówki w transporcie – rozliczenie w 2023 r.

  Dniówki w transporcie nie są łatwym zapisem w umowie. Rozliczanie wynagrodzenia kierowcy w transporcie międzynarodowym, od czasu wprowadzenia zmian w lutym 2022 roku, budzi wiele wątpliwości. Wyzwaniem jest prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia i przekazanie kierowcy informacji, ile faktycznie zarobi w danym miesiącu. 

  Volkswagena Polo Harlekin na licytacji WOŚP

  Volkswagena Polo Harlekin z licytacji WOŚP to wyjątkowe auto. Ma wielkie serce naklejone na masce. W sumie powstało 3 tys. tego typu wersji.

  Czy smog jest groźny? I to jak! Oto kilka faktów

  Czy smog jest groźny? Niestety tak. Szczególnie w miastach, gdzie natężenie zarówno ruchu pojazdów, jak i pieszych jest wysokie. Oto kilka faktów.

  Nowe BMW M3 CS. Bo liczą się wielkie "nerki" i 550 koni

  Nowe BMW M3 CS zadebiutowało. Limuzyna jest na wskroś sportowa. Pomijając stylizację, jej 6-cylindrowy silnik rzędowy rozwija 550 koni mocy.

  Strefa czystego transportu. Warszawa wyrzuci z centrum stare auta

  Strefa czystego transportu. Warszawa od lipca 2024 roku wprowadzi ograniczenia dotyczące emisji pojazdów jeżdżących po centrum.

  Ile mieszkań brakuje w Polsce?
  Deficyt mieszkań wynika m.in. z konieczności ciągłego sukcesywnego odnawiania zasobu. W obecnej edycji Pulsu Nieruchomości analitycy zespołu Analizy Nieruchomości PKO PB przyjrzeli się, jak wygląda jakość warunków mieszkaniowych w Polsce.
  Inwestycja mieszkaniowa wpisana w miasto, czyli jaka?
  Rozproszona i chaotyczna zabudowa to jeden z palących problemów wielu polskich miast. Przeciwwagą może być projektowanie inwestycji, będących częścią tkanki miejskiej, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, a przy tym odpowiadających na potrzeby i problemy mieszkańców.
  5,2 proc. wyniosła w grudniu 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce
  Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce osiągnęła w grudniu 2022 r. poziom 5,2 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w woj. podkarpackim – 8,8 proc. Liczba zarejestrowanych osób poszukujących pracy wyniosła 812,3 tys. - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Złoty traci do euro i zyskuje do dolara

  W środę 25 stycznia po południu złoty tracił do euro, którego kurs wzrósł do blisko 4,72 zł. Nasza waluta zyskała za to do dolara, który staniał do niespełna 4,33 zł.