REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się

GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się
GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

GPW. Środa nie przyniosła znaczących zmian głównych krajowych indeksów, jednak na rynku uwagę zwracają bardzo duże obroty - powiedział dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Jego zdaniem, ryzyko rozwinięcia korekty utrzymuje się, a istotne dla krótkoterminowego sentymentu może być środowe, wieczorne przemówienie prezesa Fed.

GPW. "Za nami kolejna sesja bez wyraźnego kierunku na indeksach, natomiast nie oddaje ona tego co dzieje się na poszczególnych spółkach. Środowe obroty były bardzo wysokie (przekroczyły 3 mld zł - PAP), a liderem w tym względzie były walory Pepco Group gdzie sięgnęły 700 mln zł. Generalnie można powiedzieć, że sentyment do polskiego rynku akcji pozostaje pozytywny, co jest nieco wbrew naszym oczekiwaniom, gdzie od ok. 2 tygodni widzimy potencjał do rozwinięcia korekty, która póki co nie nadchodzi" - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

REKLAMA

Analityk wskazał, że optymistyczne są opublikowane w środę dane o inflacji, choć skala zaskoczenia w okolicach 0,5 pkt. procentowego nie oznacza bardzo dużo.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 18,0 proc. rdr i wzrostu o 1,1 proc. mdm.

"Wydaje się, że krajowa inflacja przekroczy na początku roku 20 proc., choć nie jest to przesądzone. Wpisujemy się jednak w odczyty krajów europejskich i otwiera to w pewnym sensie drogę, żeby obawy inflacyjne dalej malały" – dodał Cisowski.

Ekspert wskazał, że złoty pozostaje silny, a kurs EUR/USD przystopował. Jego zdaniem istotne dla globalnego sentymentu może być dzisiejsze przemówienie szefa Fed (19.30 czasu polskiego – PAP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rynki akcji w tym momencie wyceniają malejące ryzyko globalnej recesji i w związku z tym sentyment pozostaje pozytywny. Gdyby okazało się, że Jerome Powell zepsuje go dzisiaj wieczorem, to moim zdaniem ryzyko znaczącego pogorszenia nastrojów, wyłączając skrajne wypowiedzi (szefa Fed), pozostaje dosyć odległe" – powiedział.

Analityk DI Xelion dodał, iż pomimo wymagających wycen w USA, w Polsce rynek ma wsparcie w dobrym sezonie wynikowym i przy obecnych wycenach krajowych akcji trudno myśleć o jakimś głębokim cofnięciu rynku.

"To uzasadnia fakt lepszego zachowania naszego rynku względem rynków bazowych i taki stan ma się szanse utrzymać, o ile nie przeszkodzą różnego rodzaju regulacyjne inicjatywy, dla których końcówka roku pod tym względem jest niebezpieczna. Ryzykiem pozostaje również geopolityka, choć obecnie wydaje się ono maleć" – podsumował Kamil Cisowski.

WIG20 zakończył środową sesję wzrostem na poziomie odniesienia na 1.736,26 pkt., a WIG zyskał 0,21 proc. do 56.058,18 pkt. Mocniejsze były indeksy małych i średnich spółek. mWIG40 wzrósł o 0,53 proc. do 4.108,81 pkt., a sWIG80 zamknął się na 1,26 proc. plusie na poziomie 17.729,97 pkt.

Obroty na szerokim rynku były bardzo duże i wyniosły 3,3 mld zł, z tego 3,07 mld przypadło na spółki z WIG20.

Największe obroty na rynku zanotowały Pepco Group (693 mln zł) oraz Orange Polska (471 mln zł).

W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych europejskich parkietach przeważnie panowały umiarkowane wzrosty. W tym okresie DAX rósł o 0,2 proc., francuski CAC 40 szedł w górę o 0,7 proc., a w Wielkiej Brytanii FTSE 250 notowany był na ok. 0,1 proc. minusie.

W tym czasie mieszane nastroje panowały na giełdach amerykańskich: Nasdaq100 zwyżkował o 0,1 proc., S&P500 spadał o 0,3 proc., a DJI szedł w dół o 0,6 proc.

W ujęciu sektorowym zyskało 12 z 15 indeksów. Najmocniej w górę poszły WIG-Chemia (3,04 proc.), WIG-Informatyka (1,21 proc.) i WIG-Energia (1,09 proc.). Najsłabsze zaś były WIG-Motoryzacja (-1,39 proc.) oraz WIG-Media (-0,99 proc.).

W WIG20 na zamknięciu sesji największe wzrosty zanotowały akcje JSW (4,63 proc.) oraz Pepco Group (4,69 proc.), które były w gronie liderów w połowie środowych notowań.

Z wchodzących do WIG20 banków, najmocniejsze były akcje Santander Bank Polska (+1,94 proc.), PKO BP i Pekao zamknęły się w okolicach poziomów odniesienia, a kurs mBanku spadł o 0,25 proc.

REKLAMA

Santander BP poinformował we wtorek, że zwiększył wartość szacunku wysokości kosztów z tytułu wprowadzonych rozwiązań w zakresie tzw. wakacji kredytowych. Wynik finansowy brutto banku w IV kw. 2022 roku będzie obciążony kwotą ok. 159 mln zł.

Po spadkowym początku notowań i wyraźnych wzrostach do okolic 120 zł za akcję w kolejnych godzinach handlu, słabą końcówkę notowań miał KGHM, który zakończył sesję wzrostem o 0,35 proc. do 115,8 zł.

Na 0,77 proc. plusie zakończył środową sesję PKN Orlen. Spółka w czasie sesji poinformował, iż ma umowy z Aramco Overseas Company w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych KE dot. przejęcia kontroli nad Lotosem.

Jak podano między innymi, Orlen podpisał z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, do której na skutek podziału Lotos Paliwa wniesiona została zorganizowana część przedsiębiorstwa tej spółki obejmująca działalność w zakresie hurtowej sprzedaży paliw, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos SPV 1 w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

Koncern zawarł też z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, do której aportem wniesiona została rafineria w Gdańsku, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

PKN Orlen poinformował również, iż podpisał z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych KE dot. przejęcia kontroli nad Lotosem. Koncern podał, iż trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy nabycia od MOL stacji paliw na Węgrzech i na Słowacji.

Jak podano, z MOL zawarta została przyrzeczona umowa sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln USD oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu w którym podpisano umowę przyrzeczoną.

Bardzo słabo środową sesję zakończyły walory Orange Polska, których kurs spadł o 8,7 proc. przy bardzo dużych obrotach sięgających 471 mln zł.

Zniżki z połowy sesji powiększyły natomiast walory Allegro (-3,27 proc.), dla których była to trzecia spadkowa sesja pod rząd.

Allegro podało przed sesją, że skorygowana EBITDA grupy w trzecim kwartale 2022 roku wzrosła rdr o 13,9 proc. do 537,3 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 499,8 mln zł. Spółka podtrzymała prognozy wyników finansowych grupy w 2022 roku oraz działalności w Polsce. Jak poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki, Allegro spodziewa się spadku take rate w IV kwartale w stosunku do III kwartału 2022 roku. Dodał, że w pierwszej połowie 2023 roku możliwe jest wolniejsze tempo rozwoju e-commerce w Polsce niż dotychczas.

W mWIG40 w gronie liderów wzrostów był Asbis (5,01 proc.), którego kurs ustanowił 52-tygodniowe maksima. Jak poinformował prezes Asbisu Siergiej Kostevitch, Asbisc Enterprises uruchamia segment działalności związanej z robotyką, a do Polski z nową ofertą trafi jeszcze w 2022 roku. Grupa chce też w latach 2022-2023 wejść na nowe rynki w Afryce i Europie Zachodniej.

Mocno, o 5,75 proc. do 40,8 zł wzrosły walory Ciechu, zamykając się na 5-cio miesięcznych maksimach. Spółka podała we wtorek, że znormalizowana EBITDA grupy w III kw. 2022 roku wyniosła 229,9 mln zł wobec 213,1 mln zł konsensusu. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł w tym czasie 85,3 mln zł wobec 65,3 mln zł, które zakładał konsensus. Jak wskazano, pozytywne tendencje rynkowe są kontynuowane w IV kwartale, w szczególności w zakresie wysokiego popytu na produkty sodowe i krzemiany.

Jak poinformował prezes spółki Dawid Jakubowicz podczas wideokonferencji, w 2023 roku Ciech chciałby utrzymać wynik EBITDA znormalizowana na poziomie roku 2022. Dodał, że planowane akwizycje spółka przesuwa z roku bieżącego na rok 2023 r.

Po wyraźnych wzrostach na początku środowych notowań słabo sesję zakończył ZE PAK (-2,28 proc. do 21,45 zł). Spółka w III kw. br. odnotowała 129,1 mln zł zysku netto wobec 81,2 mln zł konsensusu. Przychody wyniosły w tym czasie 1.137 mln zł wobec 1.029 mln zł, które zakładał konsensus.

W mWIG40 najmocniej w dół poszły walory Mercatora (-4,92 proc. do 52,2 zł), który w trzecim kwartale 2022 roku zanotował 18,2 mln zł zysku netto wobec 39,5 mln zł zysku przed rokiem i 9,8 mln zł straty netto kwartał temu. W październiku Mercator szacował zysk netto na 18,4 mln zł.

W sWIG80, ale i na całym rynku liderem wzrostów były akcje Ryvu Therapeutics (26,5 proc. do 54,9 zł). W środę spółka poinformowała o zawarciu umowy z BioNTech. Ryvu otrzyma od firmy ponad 186 mln zł (40 mln euro), na które składa się płatność z góry w wysokości ok. 93 mln zł (20 mln euro) oraz ok. 93 mln zł (20 mln euro) w ramach inwestycji kapitałowej w spółkę. BioNTech sfinansuje także badania prowadzone przez Ryvu w ramach współpracy. Dodatkowo, Ryvu jest uprawnione do otrzymania płatności za osiągnięcie kamieni milowych z tytułu postępu na etapie badań i rozwoju, dopuszczenia na rynek i komercjalizacji (w wysokości do 876 mln euro/4,1 mld zł), a także jednocyfrowych tantiem od sprzedaży leków powstałych w wyniku współpracy.

Jak ocenił w rozmowie z PAP Biznes prezes Ryvu Paweł Przewięźlikowski, umowa Ryvu Therapeutics z BioNTech nie zmienia planów badawczo-rozwojowych spółki, poprawia natomiast jej pozycję negocjacyjną w pozyskaniu kolejnych kontraktów partneringowych. Przychody z BioNTech’u pokrywają istotną część, ale nie wszystkie potrzeby inwestycyjne Ryvu, a spółka nie zmienia założeń dotyczących planowanej emisji akcji.

W sWIG80 mocno wzrosły także akcje Enter Air (11,11 proc.), których kurs przy zwiększonych obrotach wybił się górą z budującego się od czerwca br. trendu bocznego. Enter Air miał po trzech kwartałach 2022 roku 4,3 mln zł zysku netto w porównaniu do 21,1 mln zł straty netto w trzech kwartałach 2022 r. Przychody w trzech kwartałach wyniosły 1.823,9 mln zł, o 116 proc. więcej rdr.

W gronie liderów był także PalyWay (+8 proc.), który odnotował w III kw. 2022 roku 42,1 mln zł zysku netto wobec 30,3 mln zł konsensusu. Przychody wyniosły w tym czasie 76,7 mln zł wobec 64 mln zł, które zakładał konsensus.

W gronie małych spółek z sWIG80 najsłabsze w środę były akcje Shopera (-3,97 proc.) oraz Boryszewa (-3,8 proc.). (PAP Biznes)

mt/ ana/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  REKLAMA

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  REKLAMA