REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radar burz. Zobacz, gdzie jest teraz burza i deszcz w Polsce [RADAR, MAPA]

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
burza mapa
burza mapa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Burza turystyce nie sprzyja. Długi weekend to czas żniw dla wielu biznesów, zwłaszcza na świeżym powietrzu. W najbliższych dniach aura pogodowa nie będzie jednak optymalna w całej Polsce ze względu na ryzyko burzowe. Na szczęście pomocą służy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej który udostępnia interaktywną mapę Polski z dokładnym opisem niebezpieczeństw pogodowych w poszczególnych regionach. Poniżej adres pomocnej strony informującej o burzach na najbliższe cztery dni.

Gdzie jest burza? Aktualna mapa burzowa online [Windy, IMGW, Blitzortung]

Najważniejszy adres internetowy informujący o mapie burzy jest dostępny na stronach  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Pomocna może być także strona https://www.windy.com/

Mapa znajdująca się pod tym adresem obejmuje nie tylko Polskę ale również zagranicę, jednak wydaje się nieco bardziej skomplikowana i mniej intuicyjna niż IMGW.

Mapa większa niż tylko terytorium Polski znajduję się również pod adresem:

https://www.blitzortung.org/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radar burz i mapa burzowa. Prognoza w pigułce

Środę 15 czerwca można określić jako „ciszę przed burzą”. Zmienna pogoda wystąpi przede wszystkim w czasie długiego weekendu, z kulminacją w Boże Ciało.

REKLAMA

W dniu czwartkowego święta najbardziej powinny uważać osoby przebywające w województwach na południu: Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie. Burze mogą wystąpić również nieco bardziej na północy, zwłaszcza w województwach Świętokrzyskim, Łódzkim i Lubelskim oraz w południowych częściach Wielkopolskiego i Mazowieckiego (zwłaszcza okolice Radomia). Radar burz IMGW przewiduje w czwartek 16 czerwca burze z gradem w większości wymienionych wyżej województw.

W kolejnych dniach powinno być nieco spokojniej, jednak burze pojawią się znowu w niedzielę 19 czerwca. Burze mają charakter dynamiczny, najlepiej sprawdzać radar burz „tuż przed” na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Aktualizacja: burze z gradem drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca

Kolejną kulminacją "sezonu burzowego" okazał się dzień tuż po długim weekendzie. Według prognozy IMGW (stan na 20 czerwiec godz. 10:00) w poniedziałek 20 czerwca burze z gradem mogą wystąpić na terytorium całej Polski we wszystkich 16 województwach. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby w woj. Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, Podkarpackim, Lubelskim, Podlaskim, Mazowieckim i Świętokrzyskim. W tych województwach prognozowane są burze z gradem drugiego stopnia (większe opady i silniejszy wiatr niż przy pierwszym stopniu skali). W pozostałych województwach IMGW przewiduje burze z gradem pierwszego stopnia.

Burza - gdzie się schować, co robić?

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa dotyczy kwestii czego w czasie burzy nie robić – nie chować się pod drzewami, gdyż mogą ściągać pioruny, podobnie jak słupy elektryczne. Należy trzymać się z daleka od wszelkich metalowych konstrukcji.

Kolejna zasada – absolutnie nie można w czasie burzy pływać ani w jakikolwiek inny sposób korzystać z kąpieliska. Wodę należy opuścić.

Burzę najlepiej oczywiście przeczekać w budynku jednak w braku takiej możliwości, np. podczas pieszej wędrówki, nie można ulec pokusie w postaci schowania się pod drzewem. Lepiej zmoknąć niż traktować drzewo jak ochronę przed deszczem.

Jak zachować się w domu? Usunąć z balkonu wszelkie przedmioty, które może porwać wiatr, wyłączyć urządzenia typu telewizor i nie korzystać z telefonu komórkowego.

Porażenie piorunem – co robić?

Kwestia najbardziej oczywista – porażenie piorunem oznacza konieczność jak najszybszej pomocy medycznej, również wtedy, gdy porażony może dalej ustać na nogach. Najbardziej typowymi objawami są poparzenia i złamania. Miejsca poparzone należy w miarę możliwości opłukać zimną wodą, a złamane kończyny unieruchomić.

Burze nie są  niestety jedyną złą informacją pogodową. Już za kilka dni można się spodziewać znaczącego wzrostu temperatury, który również nie ułatwi wypoczynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA