Radar burz. Zobacz, gdzie jest teraz burza i deszcz w Polsce [RADAR, MAPA]
REKLAMA
REKLAMA
- Gdzie jest burza? Aktualna mapa burzowa online [Windy, IMGW, Blitzortung]
- Radar burz i mapa burzowa. Prognoza w pigułce
- Aktualizacja: burze z gradem drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca
- Burza - gdzie się schować, co robić?
- Porażenie piorunem – co robić?
Gdzie jest burza? Aktualna mapa burzowa online [Windy, IMGW, Blitzortung]
Najważniejszy adres internetowy informujący o mapie burzy jest dostępny na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Pomocna może być także strona https://www.windy.com/
Mapa znajdująca się pod tym adresem obejmuje nie tylko Polskę ale również zagranicę, jednak wydaje się nieco bardziej skomplikowana i mniej intuicyjna niż IMGW.
Mapa większa niż tylko terytorium Polski znajduję się również pod adresem:
https://www.blitzortung.org/
Radar burz i mapa burzowa. Prognoza w pigułce
Środę 15 czerwca można określić jako „ciszę przed burzą”. Zmienna pogoda wystąpi przede wszystkim w czasie długiego weekendu, z kulminacją w Boże Ciało.
REKLAMA
W dniu czwartkowego święta najbardziej powinny uważać osoby przebywające w województwach na południu: Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie. Burze mogą wystąpić również nieco bardziej na północy, zwłaszcza w województwach Świętokrzyskim, Łódzkim i Lubelskim oraz w południowych częściach Wielkopolskiego i Mazowieckiego (zwłaszcza okolice Radomia). Radar burz IMGW przewiduje w czwartek 16 czerwca burze z gradem w większości wymienionych wyżej województw.
W kolejnych dniach powinno być nieco spokojniej, jednak burze pojawią się znowu w niedzielę 19 czerwca. Burze mają charakter dynamiczny, najlepiej sprawdzać radar burz „tuż przed” na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Aktualizacja: burze z gradem drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca
Kolejną kulminacją "sezonu burzowego" okazał się dzień tuż po długim weekendzie. Według prognozy IMGW (stan na 20 czerwiec godz. 10:00) w poniedziałek 20 czerwca burze z gradem mogą wystąpić na terytorium całej Polski we wszystkich 16 województwach. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby w woj. Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, Podkarpackim, Lubelskim, Podlaskim, Mazowieckim i Świętokrzyskim. W tych województwach prognozowane są burze z gradem drugiego stopnia (większe opady i silniejszy wiatr niż przy pierwszym stopniu skali). W pozostałych województwach IMGW przewiduje burze z gradem pierwszego stopnia.
Burza - gdzie się schować, co robić?
Najważniejsza zasada bezpieczeństwa dotyczy kwestii czego w czasie burzy nie robić – nie chować się pod drzewami, gdyż mogą ściągać pioruny, podobnie jak słupy elektryczne. Należy trzymać się z daleka od wszelkich metalowych konstrukcji.
Kolejna zasada – absolutnie nie można w czasie burzy pływać ani w jakikolwiek inny sposób korzystać z kąpieliska. Wodę należy opuścić.
Burzę najlepiej oczywiście przeczekać w budynku jednak w braku takiej możliwości, np. podczas pieszej wędrówki, nie można ulec pokusie w postaci schowania się pod drzewem. Lepiej zmoknąć niż traktować drzewo jak ochronę przed deszczem.
Jak zachować się w domu? Usunąć z balkonu wszelkie przedmioty, które może porwać wiatr, wyłączyć urządzenia typu telewizor i nie korzystać z telefonu komórkowego.
Porażenie piorunem – co robić?
Kwestia najbardziej oczywista – porażenie piorunem oznacza konieczność jak najszybszej pomocy medycznej, również wtedy, gdy porażony może dalej ustać na nogach. Najbardziej typowymi objawami są poparzenia i złamania. Miejsca poparzone należy w miarę możliwości opłukać zimną wodą, a złamane kończyny unieruchomić.
Burze nie są niestety jedyną złą informacją pogodową. Już za kilka dni można się spodziewać znaczącego wzrostu temperatury, który również nie ułatwi wypoczynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.