REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radar burz. Zobacz, gdzie jest teraz burza i deszcz w Polsce [RADAR, MAPA]

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
burza mapa
burza mapa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Burza turystyce nie sprzyja. Długi weekend to czas żniw dla wielu biznesów, zwłaszcza na świeżym powietrzu. W najbliższych dniach aura pogodowa nie będzie jednak optymalna w całej Polsce ze względu na ryzyko burzowe. Na szczęście pomocą służy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej który udostępnia interaktywną mapę Polski z dokładnym opisem niebezpieczeństw pogodowych w poszczególnych regionach. Poniżej adres pomocnej strony informującej o burzach na najbliższe cztery dni.

Gdzie jest burza? Aktualna mapa burzowa online [Windy, IMGW, Blitzortung]

Najważniejszy adres internetowy informujący o mapie burzy jest dostępny na stronach  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Pomocna może być także strona https://www.windy.com/

Mapa znajdująca się pod tym adresem obejmuje nie tylko Polskę ale również zagranicę, jednak wydaje się nieco bardziej skomplikowana i mniej intuicyjna niż IMGW.

Mapa większa niż tylko terytorium Polski znajduję się również pod adresem:

https://www.blitzortung.org/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radar burz i mapa burzowa. Prognoza w pigułce

Środę 15 czerwca można określić jako „ciszę przed burzą”. Zmienna pogoda wystąpi przede wszystkim w czasie długiego weekendu, z kulminacją w Boże Ciało.

REKLAMA

W dniu czwartkowego święta najbardziej powinny uważać osoby przebywające w województwach na południu: Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie. Burze mogą wystąpić również nieco bardziej na północy, zwłaszcza w województwach Świętokrzyskim, Łódzkim i Lubelskim oraz w południowych częściach Wielkopolskiego i Mazowieckiego (zwłaszcza okolice Radomia). Radar burz IMGW przewiduje w czwartek 16 czerwca burze z gradem w większości wymienionych wyżej województw.

W kolejnych dniach powinno być nieco spokojniej, jednak burze pojawią się znowu w niedzielę 19 czerwca. Burze mają charakter dynamiczny, najlepiej sprawdzać radar burz „tuż przed” na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Aktualizacja: burze z gradem drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca

Kolejną kulminacją "sezonu burzowego" okazał się dzień tuż po długim weekendzie. Według prognozy IMGW (stan na 20 czerwiec godz. 10:00) w poniedziałek 20 czerwca burze z gradem mogą wystąpić na terytorium całej Polski we wszystkich 16 województwach. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby w woj. Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, Podkarpackim, Lubelskim, Podlaskim, Mazowieckim i Świętokrzyskim. W tych województwach prognozowane są burze z gradem drugiego stopnia (większe opady i silniejszy wiatr niż przy pierwszym stopniu skali). W pozostałych województwach IMGW przewiduje burze z gradem pierwszego stopnia.

Burza - gdzie się schować, co robić?

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa dotyczy kwestii czego w czasie burzy nie robić – nie chować się pod drzewami, gdyż mogą ściągać pioruny, podobnie jak słupy elektryczne. Należy trzymać się z daleka od wszelkich metalowych konstrukcji.

Kolejna zasada – absolutnie nie można w czasie burzy pływać ani w jakikolwiek inny sposób korzystać z kąpieliska. Wodę należy opuścić.

Burzę najlepiej oczywiście przeczekać w budynku jednak w braku takiej możliwości, np. podczas pieszej wędrówki, nie można ulec pokusie w postaci schowania się pod drzewem. Lepiej zmoknąć niż traktować drzewo jak ochronę przed deszczem.

Jak zachować się w domu? Usunąć z balkonu wszelkie przedmioty, które może porwać wiatr, wyłączyć urządzenia typu telewizor i nie korzystać z telefonu komórkowego.

Porażenie piorunem – co robić?

Kwestia najbardziej oczywista – porażenie piorunem oznacza konieczność jak najszybszej pomocy medycznej, również wtedy, gdy porażony może dalej ustać na nogach. Najbardziej typowymi objawami są poparzenia i złamania. Miejsca poparzone należy w miarę możliwości opłukać zimną wodą, a złamane kończyny unieruchomić.

Burze nie są  niestety jedyną złą informacją pogodową. Już za kilka dni można się spodziewać znaczącego wzrostu temperatury, który również nie ułatwi wypoczynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA