REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja gospodarcza w branżach w pierwszym kwartale 2022

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Sytuacja gospodarcza w branżach w pierwszym kwartale 2022
Sytuacja gospodarcza w branżach w pierwszym kwartale 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych szczegółowo opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-III 2022 roku.

REKLAMA

 • Produkcja sprzedana przemysłu w tym okresie wzrosła o 16,7 % w stosunku do ubiegłego roku.
 • W marcu produkcja wzrosła o 17,3% r/r.
 • Produkcja sprzedana w budownictwie w okresie styczeń – marzec br. była wyższa o 23,3% niż przed rokiem.
 • W marcu produkcja budowlana wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 27,6%.

Zatrudnienie i płace

Jak wynika z danych GUS o zatrudnieniu i płacach w całym sektorze przedsiębiorstw, w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku zatrudnienie było o 2,3% wyższe niż przed rokiem i wyniosło przeciętnie 6 466 tys. osób.

REKLAMA

Zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 1,3% (przeciętne zatrudnienie w przemyśle w okresie I-III 2022 r. wyniosło średnio 2 764 tys. osób). Poziom zatrudnienia w pierwszym kwartale br. roku w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył się m.in.
w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 18,2%), informacji i komunikacji (o 10,7%), produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 9,3%) czy zakwaterowaniu i gastronomii (o 8,6%).

Największe spadki zatrudnienia w stosunku do ubiegłego roku zanotowano w takich branżach, jak m.in.: produkcja skór i wyrobów skórzanych (o 11,5%), produkcji odzieży (o 6,2%) czy wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 6,1%). Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie I-III 2022 roku wyniosło 6 338 PLN i było wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 11,7%.

Płace w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosły w niemal wszystkich analizowanych przez GUS branżach (z wyjątkiem produkcji wyrobów farmaceutycznych, gdzie spadły o 0,5%). Największy wzrost płac zaobserwowano w przypadku wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (o 23,2%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie I-III 2022 roku najwyższym średnim poziomem wynagrodzeń mogły pochwalić się takie branże jak: informacja i komunikacja (11 143 PLN) oraz wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego (10 768 PLN).

Najniższe wynagrodzenia oferowane były w pierwszym kwartale w branżach: produkcji odzieży (3 978 PLN), produkcji skór i wyrobów skórzanych (4 162 PLN) czy zakwaterowaniu i gastronomii (4 575 PLN).

Produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana przemysłu w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku okazała się o 16,7% wyższa niż przed rokiem (dane za marzec mówią o wzroście o 17,3% r/r). W tym samym okresie sprzedaż w budownictwie wzrosła o 23,3% r/r.

Największe wzrosty produkcji zanotowano w przypadku m.in. sekcji związanej z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 42,5%) oraz wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (o 38,4%).

Spadek produkcji wystąpił w trzech analizowanych przez GUS branżach: produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 9,3%), produkcji urządzeń elektrycznych (o 4,2%) oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,9%).

Wydajność w przemyśle w okresie styczeń-marzec br. wzrosła przeciętnie o 15,2%.

REKLAMA

Największe wzrosty zanotowano w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 47,4%) oraz w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodną (o 46,3%). Spadła wydajność produkcji urządzeń elektrycznych (o 8,6%) oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Dane za pierwszy kwartał br. prezentują się – szczególnie w przypadku przemysłu – bardzo pozytywnie. Pomimo spodziewanych w wyniku agresji na Ukrainę problemów, produkcja osiągnęła w marcu ponadstandardowe wzrosty, podbijając dodatkowo wynik całego kwartału. Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku (czego przykładem może być decyzja o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski), prognozy rozwoju sprzedaży dla poszczególnych branż w kolejnych miesiącach obarczone są dużą niepewnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA