Sytuacja gospodarcza w branżach w pierwszym kwartale 2022
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Produkcja sprzedana przemysłu w tym okresie wzrosła o 16,7 % w stosunku do ubiegłego roku.
- W marcu produkcja wzrosła o 17,3% r/r.
- Produkcja sprzedana w budownictwie w okresie styczeń – marzec br. była wyższa o 23,3% niż przed rokiem.
- W marcu produkcja budowlana wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 27,6%.
Zatrudnienie i płace
Jak wynika z danych GUS o zatrudnieniu i płacach w całym sektorze przedsiębiorstw, w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku zatrudnienie było o 2,3% wyższe niż przed rokiem i wyniosło przeciętnie 6 466 tys. osób.
REKLAMA
Zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 1,3% (przeciętne zatrudnienie w przemyśle w okresie I-III 2022 r. wyniosło średnio 2 764 tys. osób). Poziom zatrudnienia w pierwszym kwartale br. roku w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył się m.in.
w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 18,2%), informacji i komunikacji (o 10,7%), produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 9,3%) czy zakwaterowaniu i gastronomii (o 8,6%).
Największe spadki zatrudnienia w stosunku do ubiegłego roku zanotowano w takich branżach, jak m.in.: produkcja skór i wyrobów skórzanych (o 11,5%), produkcji odzieży (o 6,2%) czy wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 6,1%). Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie I-III 2022 roku wyniosło 6 338 PLN i było wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 11,7%.
Płace w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosły w niemal wszystkich analizowanych przez GUS branżach (z wyjątkiem produkcji wyrobów farmaceutycznych, gdzie spadły o 0,5%). Największy wzrost płac zaobserwowano w przypadku wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (o 23,2%).
W okresie I-III 2022 roku najwyższym średnim poziomem wynagrodzeń mogły pochwalić się takie branże jak: informacja i komunikacja (11 143 PLN) oraz wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego (10 768 PLN).
Najniższe wynagrodzenia oferowane były w pierwszym kwartale w branżach: produkcji odzieży (3 978 PLN), produkcji skór i wyrobów skórzanych (4 162 PLN) czy zakwaterowaniu i gastronomii (4 575 PLN).
Produkcja i wydajność
Produkcja sprzedana przemysłu w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku okazała się o 16,7% wyższa niż przed rokiem (dane za marzec mówią o wzroście o 17,3% r/r). W tym samym okresie sprzedaż w budownictwie wzrosła o 23,3% r/r.
Największe wzrosty produkcji zanotowano w przypadku m.in. sekcji związanej z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 42,5%) oraz wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (o 38,4%).
Spadek produkcji wystąpił w trzech analizowanych przez GUS branżach: produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 9,3%), produkcji urządzeń elektrycznych (o 4,2%) oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,9%).
Wydajność w przemyśle w okresie styczeń-marzec br. wzrosła przeciętnie o 15,2%.
REKLAMA
Największe wzrosty zanotowano w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 47,4%) oraz w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodną (o 46,3%). Spadła wydajność produkcji urządzeń elektrycznych (o 8,6%) oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.
Dane za pierwszy kwartał br. prezentują się – szczególnie w przypadku przemysłu – bardzo pozytywnie. Pomimo spodziewanych w wyniku agresji na Ukrainę problemów, produkcja osiągnęła w marcu ponadstandardowe wzrosty, podbijając dodatkowo wynik całego kwartału. Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku (czego przykładem może być decyzja o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski), prognozy rozwoju sprzedaży dla poszczególnych branż w kolejnych miesiącach obarczone są dużą niepewnością.
REKLAMA
REKLAMA