REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie firmy trafiły na listę sankcyjną?

Lista sankcyjna MSWiA zawiera 50 osób i podmiotów gospodarczych, które zostały objęte sankcjami za bezpośrednie lub pośrednie wspieranie agresji Rosji na Ukrainę
Lista sankcyjna MSWiA zawiera 50 osób i podmiotów gospodarczych, które zostały objęte sankcjami za bezpośrednie lub pośrednie wspieranie agresji Rosji na Ukrainę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sankcje mają być dotkliwe dla Rosji i dla Rosjan - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, 18 z podmiotów, które trafiły na listę sankcyjną, w ostatnich dwóch latach wysłały do Rosji ponad 6 miliardów. Tych pieniędzy teraz Rosja nie dostanie - stwierdził wiceminister.

Lista sankcyjna MSWiA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w TVP Info pytany był o listę sankcyjną opublikowaną we wtorek (26 kwietnia) przez MSWiA. Na liście znalazło się 50 osób i podmiotów gospodarczych, które zostały objęte sankcjami za bezpośrednie lub pośrednie wspieranie agresji Rosji na Ukrainę, czy też naruszeń praw człowieka w Rosji lub na Białorusi.

REKLAMA

REKLAMA

Lista została opublikowana na mocy tzw. ustawy sankcyjnej. Ustawa rozszerzyła możliwość stosowania mechanizmów, wynikających z unijnych przepisów, związanych z mrożeniem majątków i wstrzymywaniem transakcji. Dodała także dwa rozwiązania krajowe, czyli możliwość wykluczenia z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub wpisania do wykazu cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany.

Wąsik podkreślił, że Polska zastosowała wszystkie sankcje unijne, jednak nasza perspektywa jest inna niż w przypadku Europy Zachodniej i inne firmy robią w Polsce interesy. Lista sankcyjna, jak wskazał, jest uzupełnieniem unijnych sankcji, dostosowaniem ich do polskich warunków, a także poszerzeniem ich.

Zapytany, czy wprowadzone rozwiązania będą dotkliwe dla Rosji, wiceszef MSWiA odparł: "To ma być dotkliwe dla Rosji, to ma być dotkliwe dla państwa rosyjskiego i to ma być dotkliwe dla Rosjan". "Podam taki przykład. Spośród 50 podmiotów 18 największych wysłało do Rosji w przeciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 miliardów złotych. To są pieniądze, które zasiliły rosyjską gospodarkę" - zwrócił uwagę Wąsik. Jak zauważył, "tych pieniędzy teraz Rosja nie dostanie".

"Te pieniądze zostały tutaj w Polsce zamrożone przez banki, przez przedsiębiorstwa, przez instytucje finansowe. Te przedsiębiorstwa rosyjskie będą miały spore kłopoty" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GO Sport na liście sankcyjnej

REKLAMA

Wiceminister nawiązał też do zamieszczonej na liście sieci sklepów GO Sport, która - jak zaznaczył - "ma oczywiste powiązania rosyjskie". Sankcje wobec tej spółki to m.in. zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych. "Te sankcje są na tyle dotkliwe - bo to są pełne sankcje unijne - że może to doprowadzić do zamknięcia tych sklepów na terenie Polski" - ocenił Wąsik.

"Taki jest cel tych sankcji. Podmioty gospodarcze rosyjskie muszą sobie zdawać sprawę z tego, że wojna ma swoje konsekwencje, że podstępny atak na Ukrainę i na cywilizowany świat nie będzie tolerowany także w wymiarze gospodarczym" - podkreślił.

Kolejne firmy trafią na listę sankcyjną

Wiceszef MSWiA dodał, że są już wnioski o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych firm. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby działać szybko" - zapewnił.

Dopytywany, czy brany pod uwagę jest jakiś "odwet", Wąsik odpowiedział, że oczywiście, ale celem jest izolacja Rosji. "Musimy do tego doprowadzić. Oczywiście, jeżeli będą kłopoty polskich firm, trzeba będzie pomyśleć, w jaki sposób je wspierać. Mamy różne tarcze. Mamy tarczę antyputinowską. Zdajemy sobie sprawę, że i tak ta wojna trafia w polską gospodarkę" - powiedział.

Konferencja prasowa MSWiA dotycząca polskiej listy sankcyjnej

Lista sankcyjna - osoby i podmioty objęte sankcjami

Oto lista sankcyjna opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA.

Imię i nazwisko/

Nazwa podmiotu

Dane identyfikacyjne
osoby/podmiotu

Uzasadnienie wpisu na listę

Zastosowane środki sankcyjne

Data umieszczenia
na liście

OSOBY

BAKALCZUK Tatiana

urodzona
16 października
1975 r.

Tatiana Bakalczuk jest założycielką
i właścicielką OOO Wildberries – największej rosyjskiej sieci sprzedaży internetowej dostarczającej klientom indywidualnym bardzo szeroki asortyment towarów, w tym najpopularniejszych marek zagranicznych.

Od 2021 r. firma jest powiązana poprzez swoją właścicielkę z bankami Standard–Credit Bank (obecnie Wildberries Bank) i VTB Bank . W lipcu 2021 r. Ukraina nałożyła sankcje na OOO Wildberries i właścicielkę podmiotu Tatianę Bakalczuk – firma została oskarżona o sprzedaż rosyjskich mundurów wojskowych i literatury antyukraińskiej. Z racji pozycji rynkowej zajmowanej przez Wildberries w Rosji należy założyć, że podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków i w ten sposób, poprzez zasilanie budżetu FR, pośrednio wspiera agresję wobec Ukrainy.

Nałożenie sankcji na Tatianę Bakalczuk może utrudnić jej prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia przychodów powiązanych z nią podmiotów – co pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych[1],
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na jej rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych[2],
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych
  w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany[3]

26.04.2022

DERIPASKA
Oleg

urodzony

2 stycznia 1968 r.
w Dzierżyńsku

Oleg Deripaska jest znaczącym rosyjskim przedsiębiorcą oraz pro-kremlowskim oligarchą, ściśle powiązany z rządem FR i prezydentem Władimirem Putinem. O. Deripaska jest zaangażowany we wspieranie rządu FR oraz uzyskuje korzyści
z prowadzonej działalność gospodarczej w rosyjskich przedsiębiorstwach o znaczeniu strategicznym, w tym w sektorze energetycznym, wydobywczym i wojskowym (będąc ich właścicielem/współwłaścicielem, zasiadając w ich władzach lub organach kontrolnych). Wymieniony prowadzi również kluczowe dla polskiej infrastruktury inwestycje o charakterze strategicznym (budowa węzłów komunikacyjnych, odcinki autostrad i dróg ekspresowych).

Oleg Deripaska jest właścicielem korporacji, w skład której wchodzi Przedsiębiorstwo Przemysłowego Wojskowego
i Arzamska Fabryka Maszyn. Wymienione Przedsiębiorstwo produkuje transportery opancerzone BTR-80 użyte podczas zbrojnej agresji na Ukrainie w br.

Wymieniony jest obłożony sankcjami: Unii Europejskiej (…), Wielkiej Brytanii, Australii i USA.

Na terenie Polski O. Deripaska jest beneficjentem rzeczywistym spółek związanych między innymi z branżą budowlaną (…).

Ze względu na rolę odgrywaną w rosyjskim sektorze przemysłu energetycznego, wydobywczego i wojskowego, objęcie O. Deripaski sankcjami może pośrednio przyczynić się do zmniejszenia korzyści, jakie gospodarka rosyjska i władze Federacji Rosyjskiej czerpią

z jego aktywności, a tym samym utrudnić generowanie przychodów niezbędnych do prowadzenia działań agresywnych na terenie Ukrainy

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

FRIDMAN Michaił

urodzony
21 kwietnia 1964 r.
we Lwowie

Michaił Fridman (Mikhail Fridman) jest założycielem ALFA Banku – największego rosyjskiego banku prywatnego, piątego co do wielkości banku w Federacji Rosyjskiej objętego sankcjami przez Stany Zjednoczone Ameryki na podstawie Executive Order 14024 – podmiot dodany 6 kwietnia 2022 r. do SDN prowadzonej przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control).  Michaił Fridman został wpisany 11 marca 2022 r. na listę sankcji rządu Wlk. Brytanii na podstawie Sanctions and Anti – Money Laundering Act 2018 – nr 591, ID: RUS 0664. Jest również objęty sankcjami UE (nr 675 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów). Według dostępnych danych oligarcha jest nieformalnym liderem grupy wpływu skupionej wokół akcjonariuszy Alfa Banku. Należy do grupy tzw. oligarchów jelcynowskich, która popierając rządy W. Putina uzyskała koncesję na prowadzenie biznesu i ochronę aktywów przed działaniami służb państwowych. Kontroluje podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z czym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań M. Fridmana  z rządem rosyjskim.

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

GUCERJEW Michaił

urodzony

9 marca 1958 r.

Michaił GUCERJEW został objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 765/2006, zał. I, poz. 125. Jest prominentnym rosyjskim biznesmenem, zaangażowanym na Białorusi m.in. w sektory energetyczny, potasowy i hotelarsko-gastronomiczny. Jako wieloletni znajomy Aleksandra Łukaszenki zgromadził znaczny majątek oraz wpływy wśród elity politycznej Białorusi. Łukaszenka i Gucerjew wspierali się wzajemnie w swoich okazjonalnych sporach z władzami w Moskwie. O zażyłości stosunków może świadczyć obecność Gucerjewa na potajemnej inauguracji nowej kadencji Łukaszenki we wrześniu 2020 r. M. Gucerjew jest też formalnym właścicielem rezydencji faktycznie należącej do Łukaszenki.

M. Gucerjew został objęty sankcjami Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

M. Gucerjew kontroluje pośrednio publiczną spółkę akcyjną KUZBASKA KOMPANIA PALIWOWA (OAO KTK), która jest 100% udziałowcem KTK POLSKA Sp. z o.o.

KTK POLSKA Sp. z o.o. specjalizuje się w hurtowej sprzedaży węgla kamiennego (oraz materiałów energetycznych) pochodzącego ze złóż Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego.
W związku z sankcjami, w roli beneficjenta rzeczywistego Michaiła Gucerjewa zastąpił jego brat Sait-Salam Gucerjew.

 

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

GUCERJEW
Sait-Salam

urodzony
25 lipca 1959 r.

Sait-Salam Gucerjew jest bratem Michaiła Gucerjewa, który został objęty sankcjami Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. W związku z objęciem M. Gucerjewa sankcjami podjął on działania mające na celu zmianę struktury właścicielskiej należących do niego podmiotów. W konsekwencji ww. działań M. Gucerjew uczynił Sait-Salama Gucerjewa beneficjentem rzeczywistym podległych mu dotychczas podmiotów.

M. Gucerjew został objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (WE)
nr 765/2006, zał. I, poz. 125. Jest prominentnym rosyjskim biznesmenem, zaangażowanym na Białorusi m.in. w sektory energetyczny, potasowy i hotelarsko-gastronomiczny. Jako wieloletni znajomy Aleksandra Łukaszenki zgromadził znaczny majątek oraz wpływy wśród elity politycznej Białorusi. Łukaszenka i Gucerjew wspierali się wzajemnie w swoich okazjonalnych sporach z władzami w Moskwie. O zażyłości stosunków może świadczyć obecność Gucerjewa na potajemnej inauguracji nowej kadencji Łukaszenki we wrześniu
2020 r. M. Gucerjew jest też formalnym właścicielem rezydencji faktycznie należącej do Łukaszenki.

M. Gucerjew kontrolował pośrednio publiczną spółkę akcyjną KUZBASKA KOMPANIA PALIWOWA (OAO KTK), która jest 100% udziałowcem KTK POLSKA Sp. z o.o.

KTK POLSKA Sp. z o.o. specjalizuje się w hurtowej sprzedaży węgla kamiennego (oraz materiałów energetycznych) pochodzącego ze złóż Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego.

 

 1. zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych[4],
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na rzecz wymienionej osoby – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek funduszy
  i zasobów gospodarczych[5],
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest bezpośrednie lub pośrednie ominięcie środków wskazanych
  w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

KANTOR Wiaczesław Mosze

urodzony

8 września 1953 r.
w Moskwie

Osoba objęta sankcjami rządu Wielkiej Brytanii na podstawie Sanctions and Anti – Money Laundering Act 2018 – nr 997,
ID: RUS 1127 oraz od 8 kwietnia br. również sankcjami UE – poz. 896 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających
w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność
i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów.

Kontroluje podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z czym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność
i niezależność Ukrainy. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań W. M. Kantora z rządem rosyjskim.

 

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, o którym mowa w art. 434 ustawy o cudzoziemcach

26.04.2022

KASPIERSKI Jewgienij

urodzony

4 października 1965 r.

Jewgienij Kaspierski jest absolwentem Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB, przekształconego później w Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W 1997 r. założył podmiot Kaspersky Lab, który stał się jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. W związku z przeszłością J. Kaspierskiego oraz technicznymi możliwościami oferowanymi przez jego szeroko rozpowszechnione produkty, od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane
w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane również przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii
i Litwy.

Zastosowanie środków ograniczających wobec prominentnego przedsiębiorcy powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, na masową skalę wytwarzającego
i rozpowszechniającego niebezpieczne oprogramowanie, może pozytywnie wpłynąć na poziom krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez zwiększenie świadomości podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Mogące z tego wyniknąć ograniczenie popytu na produkty Kaspersky Lab może wpłynąć na zmniejszenie przychodów firmy, a tym samym zmniejszyć dochody budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych
  ,
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na rzecz tej osoby – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

MELNICZENKO Aleksandra

urodzona

21 kwietnia 1977 r.

Aleksandra Melniczenko jest żoną Andrieja Melniczenki, objętego sankcjami na podstawie Rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 721. Wymieniony był beneficjentem rzeczywistym SUEK Polska Sp. z o.o., której właścicielem jest spółka SUEK AG z siedzibą w Szwajcarii, należąca do największego producenta węgla w Rosji – JSC SUEK. Polski podmiot jest wyłącznym importerem na teren RP rosyjskiego węgla wydobywanego przez koncern SUEK. Do chwili objęcia sankcjami 92% udziałów SUEK AG należało do jego założyciela, Andrieja Melniczenki. Wymieniony jest obłożony również sankcjami Ukrainy
i Wielkiej Brytanii.

Od 21.03.2022 r. jako beneficjent rzeczywisty szeregu polskich spółek wskazywana jest Aleksandra Melniczenko – żona Andrieja Melniczenki.
Z posiadanych danych wynika, że działania podjęte przez Andrieja Melniczenkę w zakresie zmiany struktury właścicielskiej powiązanych z nim podmiotów miały na celu uniknięcie potencjalnego zajęcia/zamrożenia majątku
i środków finansowych wymienionego, mogącego nastąpić w związku z nałożeniem sankcji.

Nałożenie sankcji na Aleksandrę Melniczenko oraz powiązane
z nią (a faktycznie z Andriejem Melniczenką) spółki, m.in. SUEK Polska Sp. z o.o. i EUROCHEM POLSKA Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionych firm oraz podmiotów osiągających korzyści z ich działalności, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na rzecz osoby wpisanej na listę – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

MELNICZENKO Andriej

urodzony
8 marca 1972 r.

Andriej Melniczenko należy do kręgu najbardziej wpływowych rosyjskich przedsiębiorców, posiadających ścisłe związki
z rządem Rosji. Jest zaangażowany w sektory stanowiące największe źródła przychodów dla rządu Federacji Rosyjskiej. Andriej Melniczenko objęty jest sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 721.

Wymieniony był beneficjentem rzeczywistym SUEK Polska Sp. z o.o., której właścicielem jest spółka SUEK AG z siedzibą w Szwajcarii, należącej do największego producenta węgla w Rosji – JSC SUEK. Polski podmiot jest wyłącznym importerem na teren RP rosyjskiego węgla wydobywanego przez koncern SUEK. Do chwili objęcia sankcjami 92% udziałów SUEK AG należało do jego założyciela, Andrieja Melniczenki. Wymieniony jest obłożony również sankcjami Ukrainy
i Wielkiej Brytanii.

Od 21.03.2022 r. jako beneficjent rzeczywisty szeregu polskich spółek wskazywana jest Aleksandra Melniczenko – żona Andrieja Melniczenki. Z posiadanych danych wynika, że działania podjęte przez Andrieja Melniczenkę w zakresie zmiany struktury właścicielskiej powiązanych z nim podmiotów miały na celu uniknięcie potencjalnego zajęcia/zamrożenia majątku
i środków finansowych wymienionego, mogącego nastąpić w związku
z nałożeniem sankcji.

Nałożenie sankcji na Andrieja Melniczenko oraz powiązane z nim spółki, m.in. SUEK Polska Sp. z o.o. i EUROCHEM POLSKA Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionych firm oraz podmiotów osiągających korzyści z ich działalności, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

 

26.04.2022

MORDASZOW Aleksiej

urodzony
26 września 1965 r.

Aleksiej Mordaszow, objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 695, czerpie korzyści z powiązań z rosyjskimi decydentami. Jest prezesem przedsiębiorstwa Severgroup. Przedsiębiorstwo to jest udziałowcem Banku Rossija; w 2017 r. posiadało ok. 5,4 % jego akcji; bank ten jest uznawany za osobisty bank wyższych rangą urzędników Federacji Rosyjskiej. Od momentu bezprawnej aneksji Krymu Bank Rossija otworzył swoje oddziały na Krymie i w Sewastopolu, umacniając tym samym ich integrację z Federacją Rosyjską. Ponadto Severgroup posiada istotne udziały w National Media Group, która z kolei kontroluje stacje telewizyjne aktywnie wspierające agresywną politykę rządu rosyjskiego wobec Ukrainy.

Ponadto wymieniony jest obłożony sankcjami Ukrainy i Wielkiej Brytanii
oraz Australii.

 

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

NIECZAJEW Aleksiej (NECHAYEV Alexy Gennadyevich)

urodzony
30 sierpnia 1966 r.

Aleksiej NIECZAJEW został objętym sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 608. A. Nieczajew jest członkiem Dumy Państwowej i liderem partii Nowi Ludzie. Ratyfikował decyzje rządu dotyczące Układu
o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej między Federacją Rosyjską a Doniecką Republiką Ludową oraz między Federacją Rosyjską a Ługańską Republiką Ludową.
A. Nieczajew należy także do proputinowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego, a więc tzw. organizacji parasolowej, skupiającej ruchy polityczne i społeczne wspierające prezydenturę Władimira Putina. Jest prezesem i jedynym udziałowcem AO FABERLIK. Firma FABERLIK jest liderem eksportu i jednym z największych rosyjskich producentów artykułów higienicznych i kosmetycznych. Wymieniony został objęty sankcjami Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

NURALIEV Boris

urodzony

18 lipca 1958 r.

ob. Federacji Rosyjskiej

 

Boris Nuraliev jest rosyjskim miliarderem, założycielem i prezesem koncernu 1C. Podmiot jest jednym z największych rosyjskich producentów i dystrybutorów oprogramowania oraz największym rosyjskim franczyzodawcą. Oprogramowanie tworzone przez 1C ma mieć kluczowe znaczenie dla rosyjskich podmiotów gospodarczych, szczególnie w zakresie prowadzenia księgowości. W przypadku odcięcia FR od rynków IT, 1C zyska na znaczeniu jako dostawca aplikacji dla przedsiębiorstw opartych na autorskiej platformie „1C: Enterprise”, będącej środowiskiem alternatywnym dla narzędzi opartych na rodzinie języków programowania C. Boris Nuraliev, przejmując w 2005 polską spółkę Cenega, wszedł na europejski rynek gier pod firmą 1C Entertainment (podmiot odsprzedany 25.02.2022 r.
w całości chińskiemu koncernowi Tencent).

Boris Nuraliev i powiązane z nim podmioty objęci zostali sankcjami Ukrainy.

Ze względu na rolę odgrywaną
w rosyjskim sektorze IT, objęcie ww. osoby i powiązanych z nią podmiotów sankcjami może pośrednio przyczynić się do zmniejszenia korzyści jakie gospodarka rosyjska i władze Federacji Rosyjskiej czerpią z ich aktywności,

a tym samym utrudnić generowanie przychodów niezbędnych do prowadzenia działań agresywnych.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na jej rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału

w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie zakazów wskazanych w lit. a i b,

 1. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

RASZIDOW Timur

urodzony
5 marca 1983 r.

Timur Raszidow (Timur Rashidov) jest beneficjentem rzeczywistym oraz członkiem Zarządu spółki PhosAgro Polska Sp. z o.o.

PhosAgro Polska Sp. z o.o. jest podmiotem zależnym w grupie PhosAgro, której właścicielem
i prezesem zarządu był Andriej Andriejewicz Gurjew (Andrey Andreevich Guryev) objęty sankcjami UE na podstawie załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, a także sankcjami Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Grupa PhosAgro działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.

OAO PhosAgro zajmuje 11 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na jej rzecz – bezpośrednio lub pośrednio — jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

SIECZIN Igor Iwanowicz (Sechin Igor Ivanovich),

urodzony
7 września 1960 r.
w Leningradzie

Igor Iwanowicz Sieczyn jest pośrednio związany z IRL Polska spółka z o.o.,
z siedzibą: 00-105 Warszawa,
ul. Twarda 18 jest dyrektorem generalnym Rosnieftu, rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa paliwowego
i jednego z największych na świecie producentów surowej ropy naftowej. To jeden
z najbardziej zaufanych i najbliższych doradców Władimira Putina oraz jego osobisty przyjaciel.

Jest jednym z rosyjskich oligarchów działających
w bliskim partnerstwie z rosyjskim państwem. Igor Sieczin został również umieszczony na liście sankcyjnej Kanady, Australii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

VEKSELBERG Victor

urodzony
14 kwietnia 1957 r.
w Drohobyczu

Victor Vekselberg jest rosyjskim oligarchą i biznesmenem od 2004 r. zamieszkałym w Zurychu. Majątek ww. wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów. Jest prezesem rosyjsko–amerykańskiej spółki Renova, będącej potentatem przemysłu aluminiowego i tytanowego. Prowadził również działalność gospodarczą na Ukrainie, gdzie zarządzał spółkami dystrybucji  gazu. V. Vekselberg ma mieć bliskie powiązania z prezydentem Rosji W. Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Stany Zjednoczone uznały V. Vekselberga za działającego w imieniu W. Putina
i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał brać udział w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach
o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. W efekcie został objęty sankcjami USA, w następstwie których m.in. zabezpieczono jacht i samolot
o wartości ocenionej
na 180 milionów dolarów. Wymieniony jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii. Ze względu na rolę odgrywaną w rosyjskim sektorze przemysłu aluminiowego
i tytanowego.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania osobie wpisanej na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany

26.04.2022

PODMIOTY

ACRON PAO

 

siedziba:

Nowogród Wielki

173012, Rosja

Podmiot faktycznie kontrolowany przez Wiaczesława Mosze Kantora objętego sankcjami rządu Wielkiej Brytanii, na podstawie Sanctions and Anti–Money Laundering Act 2018, nr 997, ID: RUS 1127 oraz, od 8 kwietnia br. również sankcjami UE – poz. 896 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów.

Podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z czym generuje korzyści i umożliwia wsparcie rządu Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań W.M. Kantora z rządem rosyjskim.

PAO Acron jest podmiotem dominującym w Grupie ACRON, notowanym na giełdzie papierów wartościowych w Moskwie. Według dostępnych danych grupa jest płatnikiem należności publicznoprawnych w Federacji Rosyjskiej.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b

 

26.04.2022

AXIOMA DR IT
Sp.  z o.o.

 

siedziba:
ul. Żmujdzka 31/3-4

31-217 Kraków

 

Nr KRS 0000563712

 

NIP 9452185008

Beneficjentem rzeczywistym spółki AXIOMA DR IT Sp. z o.o. jest miliarder Borys Nuraliew (ob. Rosji, ur. 1958-07-18), który jest głównym udziałowcem holdingu informatycznego, w skład którego wchodzą spółki z Grupy 1C. B. Nuraliew jest największym franczyzodawcą IT w Rosji. 28.04.2017 r. władze ukraińskie nałożyły sankcje na podmioty oferujące produkty 1C. Bezpośrednie sankcje na Nuraliewa i 1C zostały nałożone przez Ukrainę w maju 2021 r.

Nuraliew posiada 65% udziałów w rosyjskiej spółce 1C Joint Stock Venture, która posiada 100 % udziałów w cypryjskiej spółce 1C Limited, która jest jedynym właścicielem 1C-POLAND Sp. z o.o. 1C Limited posiada też 99,99% udziałów w 1C LLC (0,01% posiada Nuraliew, 1C LLC posiada 100% w 1C INTERNATIONAL LLC, 1C INTERNATIONAL LLC posiada 51% w spółce AXIOMA DR IT Sp. z o.o.).

Nałożenie sankcji na spółkę AXIOMA DR IT Sp. z o.o. przyczyni się do ograniczenia możliwości działania jej właściciela na rynku polskim, a tym samym może pośrednio wpłynąć na zmniejszenie podatkowego wkładu koncernu 1C do budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę oraz na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego lub umyślnego udziału w działaniach których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu[6]

26.04.2022

BARTER COAL

Sp.  z o.o.

siedziba:

ul. Sienkiewicza 40A 15-004 Białystok

 
Nr KRS 0000529893


NIP 5423240694

Właścicielem 100% udziałów BARTER COAL sp. z o.o. jest szwajcarski SUEK AG, należący do największego producenta węgla w Rosji – JSC SUEK. Polski podmiot (…) prowadzi na terenie RP dystrybucję hurtową
i detaliczną rosyjskiego węgla wydobywanego w koncernie SUEK. Do chwili objęcia sankcjami 92% udziałów JSC SUEK należało do jego założyciela Andrieja Melniczenki – który był także beneficjentem rzeczywistym BARTER COAL. Od 21.03.2022 r. jako beneficjent rzeczywisty polskiej spółki wskazywana jest Aleksandra Melniczenko – żona Andrieja Melniczenki. Andriej Melniczenko, objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE)
nr 269/2014, zał. I, poz. 721, należy do kręgu najbardziej wpływowych rosyjskich przedsiębiorców, posiadających ścisłe związki z rządem Rosji. Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu oraz agresję przeciwko Ukrainie. Wymieniony obłożony jest także sankcjami Ukrainy
i Wielkiej Brytanii.

Nałożenie sankcji na spółkę BARTER COAL sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,
a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na rzecz wymienionego podmiotu – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

BELOIL Polska

Sp.  z o.o.

siedziba:
ul. Leszno 12

00-105 Warszawa

 

Nr KRS 0000369430

 

NIP 7010259849

Spółka [była] do 25 marca 2022 r. kontrolowana (50% udziałów) przez Republikanskoje Unitarnoje Predprijatije "Proizwodstawiennoje Objedinienije "Biełorusnieft” – podmiot objęty sankcjami UE od 2 grudnia 2021 r.

Kolejne 50% udziałów należało do Zamkniętej Spółki Akcyjnej "Biełorusskaja Nieftianaja Kompanija", która od 25 marca 2022 r. jest 100% właścicielem podmiotu.

Kontrolujący Beloil Polska Sp. z o.o. do 25 marca br. Biełorusnieft jest przedsiębiorstwem państwowym działającym w sektorze petrochemicznym. Ze względu na zwolnienia pracowników, którzy strajkowali, brali udział w protestach przeciwko reżimowi lub publicznie popierali takie protesty, Komisja Europejska wpisała firmę na listę sankcyjną - rozporządzenie Wykonawcze Rady (UE) 2021/2124 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie wykonania art. 8a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 765/2006 dotyczącego środków ograniczających wobec Białorusi. Przedsiębiorstwo jest zatem odpowiedzialne za represjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 1. zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz - bezpośrednio lub pośredniojakichkolwiek funduszy lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest bezpośrednie lub pośrednie ominięcie środków wskazanych
  w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

 

26.04.2022

EUROCHEM POLSKA

Sp.  z o.o.

siedziba:
ul. Agrestowa 8

83-010 Rekcin

 

KRS 0000795863

 

NIP 5252796604

A. Melniczenko jest rosyjskim przemysłowcem, właścicielem przedsiębiorstwa EuroChem, będącego jednym z głównych producentów nawozów i przedsiębiorstwa węglowego SUEK. Należy do kręgu najbardziej wpływowych rosyjskich przedsiębiorców, mających bliskie powiązania z rządem rosyjskim. Działa zatem w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu
i agresję przeciwko Ukrainie. Andriej Melniczenko objęty jest sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 721. A ponadto sankcje na wymienionego nałożyła Wielka Brytania oraz Ukraina.

EUROCHEM POLSKA sp. z o. o. wytransferowała do spółki EuroChem Group AG ponad 30% przychodu osiągniętego w 2020 r.

Nałożenie sankcji na spółkę EuroChem Polska sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,
a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów podmiotu powiązanego
z A. Melniczenką.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

„FABERLIC BALTIJA SIA” Sp.  z o.o.

ODDZIAŁ W POLSCE

siedziba:

ul. Przeskok 2
00-032 Warszawa

 

Nr KRS 0000767312,
 

NIP 1080022983

„FABERLIC BALTIJA SIA Sp. z o.o. Oddział w Polsce jest podmiotem zależnym od łotewskiej FABERLIC BALTIJA SIA, która należy do rosyjskiej AO FABERLIK. Aleksiej Nieczajew (Alexy Gennadyevich NECHAYEV) jest prezesem i jedynym udziałowcem AO FABERLIK. Firma FABERLIK [zapis nazwy podmiotu różny (Faberlic/Faberlik)

w zależności od miejsca rejestracji spółki (Rosja – Faberlik)]  jest liderem eksportu i jednym

z największych rosyjskich producentów artykułów higienicznych i kosmetycznych.

A. Nieczajew jest członkiem Dumy Państwowej i liderem partii Nowi Ludzie. Ww. należy także do proputinowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego, a więc tzw. organizacji parasolowej skupiającej ruchy polityczne i społeczne wspierające prezydenturę Władimira Putina.

Wymieniony został objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 608, dodatkowo także Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Na podstawie danych z serwisu internetowego SELDON BASIS oszacowano przychód rosyjskiego podmiotu AO FABERLIK za 2020 r. na kwotę 1 146 297 114 PLN.

Nałożenie sankcji na spółkę FABERLIC BALTIJA SIA Sp. z o.o. Oddział w Polsce przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści

z jej działalności, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio — jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

   

26.04.2022

FABERLIC EUROPE
Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Przeskok 2

00-032 Warszawa


 

Nr KRS 0000824564
 

NIP 5252815483

Podmiot FABERLIC EUROPE
Sp. z o.o. powiązany jest z Aleksiejem NIECZAJEWEM, objętym sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 608.

A. Nieczajew jest członkiem Dumy Państwowej i liderem partii Nowi Ludzie. Ww. należy także do proputinowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego, a więc tzw. organizacji parasolowej, skupiającej ruchy polityczne i społeczne wspierające prezydenturę Władimira Putina. Wyżej wymieniony został objęty sankcjami Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Firma FABERLIK [zapis nazwy podmiotu różny (Faberlic/Faberlik) w zależności od miejsca rejestracji spółki (Rosja – Faberlik)] jest największym w Rosji podmiotem sprzedaży bezpośredniej i jednym z największych rosyjskich producentów artykułów higienicznych

i kosmetycznych.

Od 2006 r. FABERLIK znajduje się w światowym rankingu największych firm kosmetycznych magazynu Women’s Wear Daily, gdzie jest jedynym przedstawicielem Rosji.

100% udziałów FABERLIC EUROPE Sp. z o.o. należy do łotewskiej FABERLIC BALTIJA SIA, która z kolei należy do rosyjskiej AO FABERLIK. Aleksiej Nieczajew (Alexy Gennadyevich NECHAYEV) jest prezesem i jedynym udziałowcem AO FABERLIK. Firma FABERLIK jest liderem eksportu i jednym z największych rosyjskich producentów artykułów higienicznych i kosmetycznych.

Nałożenie sankcji na spółkę FABERLIC EUROPE Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,

a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,

z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

GO SPORT POLSKA

 Sp. z o.o.

siedziba:

al. Jerozolimskie 179

02-222 Warszawa,

 
Nr KRS 0000028260

NIP 9511861015

GO SPORT POLSKA sp. z o.o.
od 2019 r. był własnością francuską, następnie został kupiony przez singapurską spółkę SPORTMASTER OPERATIONS PTE LTD, której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, w tym oligarcha Nikolay FARTUSHNYAK, Vladimir FARTUSHNYAK oraz Alexander MIKHALSKIY, którzy są współzałożycielami jednej z największych rosyjskich sieci sklepów sportowych SPORTMASTER. W lutym 2021 r. Ukraina nałożyła na podmiot SPORTMASTER OPERATIONS PTE LTD sankcje[7].

Z racji pozycji rynkowej zajmowanej w FR przez SPORTMASTER oraz osiąganych dochodów podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków wspierających rosyjski budżet.

Nałożenie sankcji na spółkę GO SPORT POLSKA Sp. z o. o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

IRL Polska
Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Twarda 18

00-105 Warszawa

 

Nr KRS 0000436992,

 

NIP 5252539965

Podmiot pośrednio związany z rosyjskim oligarchą Igorem Iwanoviczem Sieczinem (Igor Ivanovich Sechin) objętym sankcjami UE – załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014
w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów.

Igor Iwanowicz Sieczin jest dyrektorem generalnym Rosnieftu, rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa paliwowego i jednego z największych na świecie producentów surowej ropy naftowej. To jeden z najbardziej zaufanych i najbliższych doradców Władimira Putina oraz jego osobisty przyjaciel.

Jest jednym z rosyjskich oligarchów działających w bliskim partnerstwie z rosyjskim państwem. Igor Sieczin został również umieszczony na liście sankcyjnej Kanady, Australii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

KAMAZ

siedziba:

2 Avtozavodskiy prospect

Nadberezhnye Chelny Republic of Tatarsan 423827, Federacja Rosyjska

Podmiot jest największym rosyjskim producentem samochodów ciężarowych w Federacji Rosyjskiej i jednym z 20 największych na świecie producentów samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Obecnie grupa firm KAMAZ składa się

z ponad 100 organizacji z siedzibą w Rosji, byłych republikach Związku Radzieckiego i innych krajach (m.in. Wietnam, Indie, Kazachstan). Jednym z odbiorców samochodów produkowanych przez spółkę są Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Sprzęt wojskowy produkowany przez spółkę wykorzystywany jest z dużym prawdopodobieństwem przez SZ FR, które dopuszczają się licznych ataków na cele militarne i cywilne Ukrainy. Dodatkowo spółka, jako państwowy podmiot zbrojeniowy działający

na terytorium Federacji Rosyjskiej, zasila podatkami i ewentualną dywidendą jej budżet. Tym samym jest prawdopodobnie odpowiedzialna za materialne i finansowe wsparcie działań zagrażających suwerenności oraz podważających niepodległość i terytorialną integralność Ukrainy. W związku z powyższym spełnione są określone w art. 3 ust. 2 ustawy przesłanki do umieszczenia jej na liście sankcyjnej. Zamrożenie środków ma charakter prewencyjny w celu uniemożliwienia podmiotowi przyszłego pozyskiwania aktywów finansowych na terenie RP lub z terenu RP.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na rzecz wymienionego podmiotu – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b

26.04.2022

KASPERSKY (KASPERSKY LAB)

39A/2 Leningradskoje Szosse

125212 Moskwa, Rosja

Podmiot jest jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Założycielem i dyrektorem generalnym rosyjskiej firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej), objęty sankcjami USA. Od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA. Na chwilę obecną ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii
i Litwy.

Zastosowanie środków ograniczających wobec podmiotu powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej oraz prowadzącego dystrybucję niebezpiecznego oprogramowania może pozytywnie wpłynąć na poziom krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez zwiększenie świadomości podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Ograniczenie popytu na produkty Kaspersky Lab może wpłynąć na zmniejszenie przychodów firmy, a tym samym zmniejszyć dochody budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

KASPERSKY Lab Polska
Sp.  z o.o.

 

 

siedziba:

ul. Trawiasta 35

04-607 Warszawa

 

Nr KRS: 0000126355

 

NIP: 5732447128

 

Spółka KASPERSKY Lab Polska Sp. z o.o. była oficjalnym dystrybutorem produktów rosyjskiego podmiotu KASPERSKY LAB, specjalizującego się w oprogramowaniu antywirusowym. Założycielem
i dyrektorem generalnym rosyjskiej firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej).

Od 2017 r. oprogramowanie KASPERSKY LAB jest zakazane
w systemach federalnych USA. Na chwilę obecną ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy.

Dotychczasowa dystrybucja niebezpiecznego oprogramowania uzasadnia konieczność zastosowania środków ograniczających wobec KASPERSKY Lab Polska Sp. z o.o.

wykluczenie z postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

Kaspersky Store

Sp. z o.o.

siedziba

ul. Garncarska 34

42-200 Częstochowa

KRS: 0000417343,

 

NIP: 9492191481

Spółka jest powiązana z oficjalnym polskim dystrybutorem produktów rosyjskiego podmiotu KASPERSKY LAB, specjalizującego się w oprogramowaniu antywirusowym – internetową sprzedaż produktów marki Kaspersky. Założycielem i dyrektorem generalnym rosyjskiej firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej). Od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy. Gospodarcza zależność od podmiotu powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej oraz dystrybucja niebezpiecznego oprogramowania uzasadniają konieczność zastosowania środków ograniczających wobec Kaspersky Store Sp. z o.o.

wykluczenie z postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

K Dystrybucja

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Garncarska 34

42-200 Częstochowa

 

Nr KRS 0000965303

 

NIP 9492254431

Podmiot jest oficjalnym dystrybutorem produktów rosyjskiego podmiotu KASPERSKY LAB, specjalizującego się w oprogramowaniu antywirusowym. Założycielem i dyrektorem generalnym rosyjskiej firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej). Od 2017 r. oprogramowanie KASPERSKY LAB jest zakazane w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty KASPERSKY LAB zostały wydane przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy. Gospodarcza zależność od podmiotu powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej oraz dystrybucja niebezpiecznego oprogramowania uzasadniają konieczność zastosowania środków ograniczających wobec K Dystrybucja Sp. z o.o.

wykluczenie z postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

KTK Polska

Sp.  z o.o.

siedziba:
ul. Nowomiejska 3,

80-864 Gdańsk

 

KRS 0000421091,

 

NIP 5833152191

KTK POLSKA Sp. z o.o. specjalizuje się w hurtowej sprzedaży węgla kamiennego (oraz materiałów energetycznych) pochodzącego ze złóż Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego.

Z posiadanych informacji wynika, że sprzedawany za pośrednictwem dziewięciu terminali przeładunkowych (Małaszewicze, Kąty Wrocławskie, Głęboczek, Braniewo, Szadek, Rucianka, Szczecin, Nidzica, Ostrowiec Świętokrzyski) węgiel pochodzi od OAO KTK. Obecnie KTK Polska importuje węgiel jedynie drogą kolejową, przy częściowym wykorzystaniu infrastruktury własnej.

100% udziałów w COAL TERMINAL LOGISTICS Sp. z o.o. posiada KTK POLSKA sp. z o.o. 100% udziałowcem KTK POLSKA sp. z o.o. jest publiczna spółka akcyjna KUZBASKA KOMPANIA PALIWOWA (OAO KTK). M. Gucerjew kontroluje pośrednio publiczną spółkę akcyjną KUZBASKA KOMPANIA PALIWOWA poprzez akcjonariusza: KILTON OVERSEAS LIMITED, z/s Nikozja, Cypr, który posiada aktualnie 51,7026% akcji publicznej spółki akcyjnej "KUZBASKA KOMPANIA PALIWOWA". W KILTON OVERSEAS LIMITED 100% udziałowcem jest RONTELOR HOLDINGS LIMITED, w RONTELOR HOLDINGS LIMITED beneficjent posiada bezpośrednio 800 udziałów oraz pośrednio - przez HEMFIELD FINANCE LIMITED - 400 udziałów. W HEMFIELD FINANCE LIMITED beneficjent posiada bezpośrednio 100% udziałów. W związku z sankcjami, w roli beneficjenta rzeczywistego Michaiła Gucerjewa zastąpił jego brat Sait-Salam Gucerjew.

M. Gucerjew został objęty sankcjami Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

Nałożenie sankcji na spółkę KTK POLSKA sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,
a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie”.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub
  skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

MAGA DYSTRYBUCJA 2

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Warszawska 51
05-090 Dawidy


Nr KRS 0000892136


Nr NIP 5342637737

Podmiot pośrednio kontrolowany przez Michaiła Fridmana (Mikhail Fridman), wpisanego 11 marca 2022 r. na listę sankcji rządu Wlk. Brytanii na podstawie Sanctions and Anti – Money Laundering Act 2018 – nr 591, ID: RUS 0664.

Michaił Fridman jest założycielem ALFA Banku – największego rosyjskiego banku prywatnego, piątego co do wielkości banku
w Federacji Rosyjskiej objętego sankcjami przez Stany Zjednoczone Ameryki na podstawie Executive Order 14024– podmiot dodany 6 kwietnia 2022 r. do SDN prowadzonej przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control).

Jest również objęty sankcjami UE
(nr 675 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność
i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów).

Według dostępnych danych oligarcha jest nieformalnym liderem grupy wpływu skupionej wokół akcjonariuszy Alfa Banku. Należy do grupy tzw. oligarchów jelcynowskich, która popierając rządy W. Putina uzyskała koncesję na prowadzenie biznesu i ochronę aktywów przed działaniami służb państwowych.

Kontroluje podmiot o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego,
w związku z czym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań M. Fridmana  z rządem rosyjskim.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na rzecz tego podmiotu – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

MAGA FOODS

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Warszawska 51
05-090 Dawidy

 

Nr KRS 0000637177

 

NIP 5223071732

Podmiot pośrednio kontrolowany przez Michaiła Fridmana (Mikhail Fridman), wpisanego 11 marca 2022 r. na listę sankcji rządu Wlk. Brytanii na podstawie Sanctions and Anti – Money Laundering Act 2018 – nr 591, ID: RUS 0664.

Michaił Fridman jest założycielem ALFA Banku – największego rosyjskiego banku prywatnego, piątego co do wielkości banku

w Federacji Rosyjskiej objętego sankcjami przez Stany Zjednoczone na podstawie Executive Order 14024 – podmiot dodany 6 kwietnia 2022 r. do SDN prowadzonej przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control).

Jest również objęty sankcjami UE
(nr 675 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność
i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów).

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na rzecz tego podmiotu – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

 

26.04.2022

MEDMIX POLAND

Sp.  z o.o.

(do 3.03.2022 r. – SULZER MIXPAC POLAND Sp.  z o.o.)

siedziba:

ul. Ryszarda Chomicza 13E

55-080 Nowa Wieś Wrocławska

 

Nr KRS 0000685308

 

NIP 5252715994

Beneficjentem rzeczywistym spółki MEDMIX POLAND sp. z o.o. (do 03.03.2022 r. SULZER MIXPAC POLAND sp. z o.o.) jest Victor Vekselberg. Wymieniona wyżej spółka od 24.02.2022 r. ma być własnością SULZER MIXPAC AG (podmiot zarejestrowany w Szwajcarii; producent i usługodawca w zakresie technologii aplikacji i mieszania produktów płynnych), która poprzez spółki zależne (tj. Sulzer Mixpac AG oraz Sulzer Chemtech AG) jest własnością SULZER AG.

Victor Vekselberg ma być powiązany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Stany Zjednoczone Ameryki uznały Victora Vekselberga za działającego w imieniu Władimira Putina i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał on uczestniczyć w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. Majątek ww. wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów.

Vicotr Vekselberg jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii.

Nałożenie sankcji na spółkę MEDMIX POLAND sp. z o.o. przyczyni się do bezpośredniego zmniejszenia zysków wymienionej firmy, a tym samym bezpośrednio wpłynie na ograniczenie funduszy transferowanych do podmiotów nadrzędnych z grupy SULZER powiązanych z rosyjskim oligarchą.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie zakazów wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie podmiotu z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

NEGRINIO LIMITED

siedziba:

Vasili Michaelidi 21, Limassol, Cypr

Negrinio Limited z siedzibą na Cyprze jest właścicielem 95% PhosAgro POLSKA Sp. z o.o. i jest w 100% własnością rosyjskiego koncernu nawozowego OAO PhosAgro.

PhosAgro POLSKA Sp. z o.o. jest podmiotem zależnym w grupie PhosAgro, której właścicielem i prezesem zarządu był Andrey Andreevich GURYEV objęty sankcjami UE na podstawie załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, a także sankcjami Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Grupa PhosAgro działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.

OAO PhosAgro zajmuje 11 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz, bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego lub umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b

26.04.2022

NORICA HOLDING Sàrl

siedziba:

121 Avenue de la Faïencerie

L-1511 Luksemburg

Podmiot faktycznie kontrolowany przez Wiaczesława Mosze Kantora objętego sankcjami rządu Wielkiej Brytanii, na podstawie Sanctions and Anti–Money Laundering Act 2018, nr 997, ID: RUS 1127 oraz od 8 kwietnia br. również sankcjami UE – poz. 896 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów
i organów.

W.M. KANTOR kontroluje grupę Acron. Podmiot dominujący w grupie – PAO Acron jest notowany na giełdzie papierów wartościowych w Moskwie i zajmuje 34 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

 1. zamrożenie wykonywania praw
  z akcji i innych papierów wartościowych oraz zamrożenie dywidend[8],
 2. zakaz świadomego lub  umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a

 

26.04.2022

Novatek Green Energy

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Aleksandra Lubomirskiego 20

31-509 Kraków

Nr KRS 0000341850

 
NIP 9452133282

Novatek Green Energy Sp. z o.o. jest spółką zależną w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

OAO Novatek od 2014 r. znajduje się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych Ameryki prowadzonych przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Con-trol).

OAO Novatek jest powiązany
z Leonidem Wiktorowiczem Michelsonem (Leonid Victorivich Mikhelson), który został objętym sankcjami rządu Wielkiej Brytanii na podstawie Sanctions and Anti – Money Laundering Act 2018 – nr 996, ID: RUS 1126.

OAO Novatek zajmuje 4 miejsce na liście największych firm rosyjskich i jest beneficjentem decyzji rządu Federacji Rosyjskiej. Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.

Ponadto, do dnia 28 lutego 2022 r. członkiem zarządu Novatek był Giennadij Mikołajewicz Timczenko (Gennady Nikolayevich Timchenko) jeden
z zaufanych współpracowników Władimira Putina, objęty sankcjami UE (załącznik I do rozporządzenia (UE)
nr 269/2014).

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio - jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

OAO NOVATEK

ul. Udalcowa 2, Moskwa, Federacja Rosyjska

OAO Novatek od 2014 r. znajduje się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych Ameryki prowadzonych przez OFAC (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List US Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control).

Podmiot powiązany z Leonidem Wiktorowiczem Michelsonem (Leonid Victorovich Mikhelson), który został objęty sankcjami rządu Wielkiej Brytanii na podstawie Sanctions and Anti-Money Laundering Act 2018 – nr 996, ID: RUS 1126.

OAO Novatek zajmuje 4 miejsce na liście największych firm rosyjskich i jest beneficjentem decyzji rządu Federacji Rosyjskiej. Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu

za anekcję Krymu i destabilizację Ukrainy.

Ponadto, do dnia 28 lutego 2022 r. członkiem zarządu Novatek był Giennadij Mikołajewicz Timczenko (Gennady Nikolayevich Timchenko) jeden z zaufanych współpracowników Władimira Putina, objęty sankcjami UE (załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014).

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b

26.04.2022

OAO PhosAgro

siedziba:
al. Lenina 55/1

Moskwa

119333 Federacja Rosyjska

Właścicielem i prezesem zarządu rosyjskiego koncernu nawozowego OAO PhosAgro był Andriej Andriejewicz Gurjew (Andrey Andreevich Guryev) objęty sankcjami UE na podstawie załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, a także sankcjami Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Grupa PhosAgro działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.

OAO PhosAgro zajmuje 11 miejsce na liście największych firm rosyjskich

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b
  .

26.04.2022

Opansa Enterprises Limited

siedziba:

Kastoros 2

Nikozja 1087 Cypr

Podmiot faktycznie kontrolowany przez Wiaczesława Mosze Kantora objętego sankcjami rządu Wielkiej Brytanii, na podstawie Sanctions and Anti Money Laundering Act 2018, nr 997, ID: RUS 1127 oraz od 8 kwietnia br. również sankcjami UE – poz. 896 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów.

W. M. KANTOR kontroluje grupę Acron. Podmiot dominujący
w grupie – PAO Acron jest notowany na giełdzie papierów wartościowych w Moskwie
i zajmuje 34 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

Opansa Enterprises jest podmiotem zależnym Acron, podmiotu o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z czym generującego korzyści i umożliwiającego wsparcie rządu Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność
i niezależność Ukrainy. Według dostępnych danych Acron jest płatnikiem należności publicznoprawnych w Federacji Rosyjskiej. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań W.M. Kantora z rządem rosyjskim.

 1. zamrożenie wykonywania praw
  z akcji i innych papierów wartościowych oraz zamrożenie dywidend,
 2. zakaz świadomego lub  umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych
  w lit. a

 

26.04.2022

PAO Gazprom

siedziba:

ul. Namietkina 16 Moskwa, Federacja Rosyjska

PAO Gazprom jest prawdopodobnie najpotężniejszym z rosyjskich podmiotów gospodarczych, kluczowym dla polityki zagranicznej i energetycznej Kremla (dostawy gazu do EU, kontrola Nord Stream 1 i 2). Od 2001 r. kierowany jest przez jednego z najbliższych ludzi Putina – Aleksieja Borysowicza Millera. Od 2014 r. Gazprom objęty został sankcjami amerykańskimi, rozszerzonymi od 2018 r. na A. Millera. Od marca br.
A. Miller jest też objęty sankcjami brytyjskimi.

PAO GAZPROM, jako jeden z największych koncernów dostarczających węglowodory, m.in. do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, jest właścicielem 48% udziałów w polskiej spółce System Gazociągów Tranzytowych "EUROPOL GAZ" S.A.

 1. zamrożenie wykonywania praw
  z akcji i innych papierów wartościowych oraz zamrożenie dywidend,
 2. zakaz świadomego lub  umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a

 

26.04.2022

PhosAgro POLSKA

Sp.  z o.o.

siedziba:

Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa


Nr KRS 0000605260


NIP 7010555476

PhosAgro Polska Sp. z o.o. jest podmiotem zależnym w grupie PhosAgro, której właścicielem
i prezesem zarządu był Andrey Andreevich GURYEV objęty sankcjami UE na podstawie załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014,
a także sankcjami rządu Wielkiej Brytanii oraz sankcjami Szwajcarii.

Grupa PhosAgro działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu
i destabilizację Ukrainy.

OAO PhosAgro zajmuje 11 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

PHOSINT LIMITED

siedziba:

Vasili Michaelidi 21 Limassol, Cypr

Phosint Limited z siedzibą na Cyprze jest właścicielem 5% PhosAgro Polska Sp. z o.o. i jest w 100% własnością rosyjskiego koncernu nawozowego OAO PhosAgro. PhosAgro Polska Sp. z o.o. jest podmiotem zależnym w grupie PhosAgro, której właścicielem i prezesem zarządu był Andriej Andriejewicz Gurjew (Andrey Andreevich Guryev) objęty sankcjami UE na podstawie załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, a także sankcjami Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Grupa PhosAgro działa
w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. OAO PhosAgro zajmuje 11 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jej rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b.

 

26.04.2022

Rainbee Holdings Limited

siedziba:

Kastoros 2, Nikozja, 1087 Cypr

 

zarejestrowany
w cypryjskim rejestrze spółek pod numerem
ΗΕ 309661

Podmiot faktycznie kontrolowany przez Wiaczesława Mosze Kantora objętego sankcjami rządu Wielkiej Brytanii, na podstawie Sanctions and Anti–Money Laundering Act 2018,
nr 997, ID: RUS 1127 oraz od 8 kwietnia br. również sankcjami UE – poz. 896 załącznika I do rozporządzenie (UE) nr 269/2014
w sprawie środków ograniczających
w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających do wykazu osób, podmiotów i organów.

W.M. KANTOR kontroluje grupę Acron. Podmiot dominujący w grupie – PAO Acron jest notowany na giełdzie papierów wartościowych
w Moskwie i zajmuje 34 miejsce na liście największych firm rosyjskich.

Rainbee Holdings jest podmiotem zależnym Acron, podmiotu
o znaczeniu strategicznym dla rządu rosyjskiego, w związku z czym generującego korzyści
i umożliwiającego wsparcie rządu Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Według dostępnych danych Acron jest płatnikiem należności publicznoprawnych w Federacji Rosyjskiej. Istnieje ciągłe zagrożenie koordynacji działań W.M. Kantora z rządem rosyjskim.

 1. zamrożenie wykonywania praw
  z akcji i innych papierów wartościowych oraz zamrożenie dywidend,
 2. zakaz świadomego lub  umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a

 

26.04.2022

SEVERSTAL DISTRIBUTION
Sp. z o.o.

 

siedziba:
ul. Nowopogońska 1

41-200 Sosnowiec

 

Nr KRS 0000300145


Nr NIP 6443375972

SEVERSTAL DISTRIBUTION Sp. z o.o. jest własnością (100%) łotewskiej spółki SIA Severstal Distribution, będącej w 100% własnością rosyjskiej spółki PAO Severstal – w której 40,3 % udziałów (pakiet większościowy) posiada Aleksiej Mordaszow.
A. Mordaszow jest też wskazany jako beneficjent rzeczywisty SEVERSTAL DISTRIBUTION Sp. z o.o. Aleksiej Mordaszow, objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 695, czerpie korzyści z powiązań z rosyjskimi decydentami. Jest prezesem przedsiębiorstwa Severgroup. Przedsiębiorstwo to jest udziałowcem Banku Rossija; w 2017 r. posiadało ok. 5,4 % jego akcji; bank ten jest uznawany za osobisty bank wyższych rangą urzędników Federacji Rosyjskiej. Od momentu bezprawnej aneksji Krymu Bank Rossija otworzył swoje oddziały na Krymie i w Sewastopolu, umacniając tym samym ich integrację
z Federacją Rosyjską. Ponadto Severgroup posiada istotne udziały w National Media Group, która z kolei kontroluje stacje telewizyjne aktywnie wspierające agresywną politykę rządu rosyjskiego wobec Ukrainy. Ponadto wymieniony jest obłożony sankcjami Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Struktura właścicielska wskazuje na powiązania z  SIA SEVERSTAL DISTRIBUTION oraz SIA Severstal Distribution sp. z o.o. Oddział w Polsce, z którego w 2021 r. przekazano
na rzecz rosyjskiego PAO SEVERSTAL ponad 2 mld złotych.

Nałożenie sankcji na spółkę SEVERSTAL DISTRIBUTION Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem
  lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

SIA SEVERSTAL DISTRIBUTION

Sp. z o.o.

 Oddział w Polsce

 

siedziba:

ul. Nowopogońska 1

41-200 Sosnowiec
 

Nr KRS 0000722138
 

NIP 2050005325

Łotewska spółka SIA Severstal Distribution jest w 100% własnością rosyjskiej spółki PAO Severstal – w której 40,3 % udziałów (pakiet większościowy) posiada Aleksiej Mordaszow. Łotewska centrala polskiego oddziału kontroluje 100% udziałów w Severstal Distribution Sp. z o.o.

Aleksiej Mordaszow, objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 695, czerpie korzyści z powiązań z rosyjskimi decydentami. Jest prezesem przedsiębiorstwa Severgroup. Przedsiębiorstwo to jest udziałowcem Banku Rossija; w 2017 r. posiadało ok. 5,4 % jego akcji; bank ten jest uznawany za osobisty bank wyższych rangą urzędników Federacji Rosyjskiej. Od momentu bezprawnej aneksji Krymu Bank Rossija otworzył swoje oddziały na Krymie i w Sewastopolu, umacniając tym samym ich integrację
z Federacją Rosyjską. Ponadto Severgroup posiada istotne udziały w National Media Group, która z kolei kontroluje stacje telewizyjne aktywnie wspierające agresywną politykę rządu rosyjskiego wobec Ukrainy. Ponadto wymieniony jest obłożony sankcjami Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Z rachunków SIA Severstal Distribution sp. z o.o. Oddział w Polsce w 2021 r. przekazano na rzecz rosyjskiego PAO SEVERSTAL ponad 2 mld złotych.

Nałożenie sankcji na spółkę SIA Severstal Distribution przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,
a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na rzecz tego podmiotu - bezpośrednio lub pośrednio - jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego lub umyślnego udziału działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

 

26.04.2022

SUEK Polska

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Arkońska 6/A2

80-387 Gdańsk

 

KRS 0000286106

 

NIP 5832987798

Jedynym udziałowcem SUEK Polska Sp. z o.o. jest spółka SUEK AG z siedzibą w Szwajcarii, należąca do największego producenta węgla w Rosji – JSC SUEK. Polski oddział jest wyłącznym importerem na teren RP rosyjskiego węgla wydobywanego
przez koncern SUEK. Do chwili objęcia sankcjami 92% udziałów JSC SUEK należało do jego założyciela - Andrieja Melniczenki. Wymieniony, w dniu objęcia go sankcjami UE, zrezygnował oficjalnie z funkcji i udziałów w SUEK. Od 21.03.2022 r. jako beneficjent rzeczywisty polskiej spółki wskazywana jest Aleksandra Melniczenko – żona Andrieja Melniczenki.

Andriej Melnichenko należy do kręgu najbardziej wpływowych rosyjskich przedsiębiorców, posiadających ścisłe związki z rządem Rosji. Jest zaangażowany w sektory stanowiące największe źródła przychodów dla rządu Federacji Rosyjskiej, który jest odpowiedzialny
za aneksję Krymu oraz agresję przeciwko Ukrainie. Andriej Melniczenko objęty jest sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 721.

Rosyjska spółka SUEK JSC, poprzez sieć powiązanych ze sobą spółek z grupy SUEK AG,
w tym SUEK Polska sp. z o.o.,
w 2020 r. osiągnęła przychód
w wysokości 7 798 936 014 PLN. Naliczony od ww. kwoty podatek dochodowy wyniósł
241 028 568 PLN, czym zasilił budżet FR. Polska spółka SUEK POLSKA Sp. z o. o. wytransferowała do szwajcarskiej spółki SUEK AG kwotę ok. 361 551 496 PLN, co mogło przyczynić się do zwiększenia przychodu  rosyjskiego podmiotu JSC SUEK.

Wymieniony jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii. Nałożenie sankcji na spółkę SUEK Polska Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

SULZER PUMPS WASTEWATER POLAND
Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Ludwika
Rydygiera 8

01-793 Warszawa

 

Nr KRS 0000164366

 

NIP 5251710598

Beneficjentem rzeczywistym spółki SULZER PUMPS WASTEWATER POLAND Sp. z o.o. jest powiązany z prezydentem Rosji W. Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem Viktor Vekselberg. Stany Zjednoczone Ameryki uznały ww. za działającego w imieniu W. Putina i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał uczestniczyć w rosyjskich działaniach dyplomatycznych
i działaniach o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. Majątek ww. wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów.

V. Vekselberg jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii

SULZER PUMPS WASTEWATER POLAND Sp. z o.o. od 16.04.2012 r. ma być własnością SULZER LTD., która poprzez spółki zależne (tj. Sulzer Limited, Sulzer (UK) Limited oraz Sulzer (UK) Holdings Limited jest własnością SULZER AG.

Nałożenie sankcji na spółkę SULZER PUMPS WASTEWATER POLAND sp. z o.o. przyczyni się do bezpośredniego zmniejszenia zysków wymienionej firmy, a tym samym bezpośrednio wpłynie na ograniczenie funduszy transferowanych do podmiotów nadrzędnych z grupy SULZER, powiązanych z rosyjskim oligarchą.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

 

26.04.2022

SULZER TURBO SERVICES POLAND

Sp. z o.o.

siedziba:

ul. Mełgiewska 76a
20-234 Lublin

 

Nr KRS 0000117243
 

Nr NIP 9462351075

Beneficjentem rzeczywistym spółki powiązanym z prezydentem Rosji
W. Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem jest Viktor Vekselberg. Stany Zjednoczone Ameryki uznały ww. za działającego w imieniu
W. Putina i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał on uczestniczyć

w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach
o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. Majątek ww. wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów.

V. Vekselberg jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie  środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

WILDBERRIES

Sp.  z o.o.

siedziba:

ul. Hoża 86/210

00-682 Warszawa,

 

Nr KRS 0000783020

 

NIP 7010921260

WILDBERRIES jest największą rosyjską siecią sprzedaży internetowej. Od 2021 r. poprzez swoją właścicielkę firma jest powiązana z bankami Standard – Credit Bank LLC (obecnie WILDBERRIES Bank) i VTB Bank. W lipcu 2021 r. Ukraina nałożyła sankcje na WILDBERRIES i Tatianę Bakalczuk. Firma została oskarżona o sprzedaż rosyjskich mundurów wojskowych i literatury antyukraińskiej. Z racji pozycji rynkowej zajmowanej

w Rosji przez WILDBERRIES należy założyć, że podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków wspierającym rosyjskie wpływy do budżetu.

Nałożenie sankcji na spółkę WILDBERRIES Sp. z o.o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy, a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jej rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

„1C-POLAND”

Sp.  z o.o.

siedziba:
ul. Barkocińska 6
lok. 23

03-543 Warszawa
 

Nr KRS 0000312056

 

NIP 5222894064

Borys Nuraliew jest rosyjskim miliarderem, założycielem i prezesem koncernu 1C. Podmiot jest jednym
z największych rosyjskich producentów i dystrybutorów oprogramowania, oraz największym rosyjskim franczyzodawcą. Oprogramowanie tworzone przez 1C ma mieć kluczowe znaczenie dla rosyjskich podmiotów gospodarczych, szczególnie w zakresie prowadzenia księgowości. W przypadku odcięcia FR od rynków IT, 1C zyska na znaczeniu jako dostawca aplikacji dla przedsiębiorstw opartych
na autorskiej platformie „1C: Enterprise”, będącej środowiskiem alternatywnym dla narzędzi opartych na rodzinie języków programowania C. Przejmując w 2005 polską spółkę Cenega B. Nuraliew wszedł na europejski rynek gier pod firmą 1C Entertainment (podmiot odsprzedany 25.02.2022 r. w całości chińskiemu koncernowi Tencent).

28.04.2017 r. władze ukraińskie nałożyły sankcje na podmioty oferujące produkty 1C. Bezpośrednie sankcje na B. Nuraliewa i 1C zostały nałożone przez Ukrainę w maju
2021 r.

B. Nuraliew posiada 65% udziałów w rosyjskiej spółce 1C Joint Stock Venture, która posiada 100 % udziałów w cypryjskiej spółce 1C Limited, która jest jedynym właścicielem 1C-POLAND Sp. z o.o.

Nałożenie sankcji na spółkę 1C-POLAND Sp. z o. o. przyczyni się do zmniejszenia przychodów wymienionej firmy oraz podmiotów osiągających korzyści z jej działalności,
a tym samym pośrednio wpłynie na zmniejszenie przychodów budżetu Federacji Rosyjskiej,
z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

 

 1. zamrożenie wszystkich środków finansowych
  i zasobów gospodarczych,
 2. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
 3. zakaz świadomego
  i umyślnego udziału
  w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych w lit. a i b,
 4. wykluczenie
  z postępowania
  o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu

26.04.2022

 

[1] W rozumieniu rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz. Urz. UE L 78 z 17.03.2014, str. 6, z późn. zm.), będących własnością, pozostających
w posiadaniu, pozostających w faktycznym władaniu lub pod kontrolą osoby wpisanej na listę, w tym ograniczenie wykonywania praw z akcji i innych papierów wartościowych.

[2] W rozumieniu rozporządzenia 269/2014.

[3] O którym mowa w art. 434 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354, z późn. zm.).

[4] W rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz. Urz. UE L 134 z 20.05.2006 r., str. 1, z późn. zm.) będących własnością, pozostających w posiadaniu, w faktycznym władaniu lub pod kontrolą osoby wpisanej na listę, w tym ograniczenie wykonywania praw z akcji i innych papierów wartościowych.

[5] W rozumieniu rozporządzenia 765/2006.

[6] Prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, z późn. zm.).

[7] Firma jest oskarżana o funkcjonowanie na okupowanym przez Rosję Krymie.

[8] Zamrożenie środków finansowych w zakresie:

 • papierów wartościowych i papierów dłużnych w obrocie publicznym lub niepublicznym, w tym akcji (udziałów), certyfikatów papierów wartościowych, obligacji, weksli, warrantów, skryptów dłużnych, kontraktów na instrumenty pochodne,
 • odsetek, dywidend z tytułu akcji (udziałów), innych przychodów z aktywów oraz wartości narosłych z aktywów lub wygenerowanych przez te aktywa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA