REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki przemysłu w marcu 2022

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Cassioli Polska

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki przemysłu w marcu okazały się znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. W stosunku do ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 17,3%, a w porównaniu z lutym aż o 18,2%. Wyniki podbijane są m.in. przez rosnącą sprzedaż energii oraz surowców energetycznych. Wyższy od oczekiwań okazał się również wzrost cen w przemyśle – inflacja producencka wzrosła o 20,0% w ujęciu rocznym i o 4,9% - miesięcznym - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wyniki przemysłu w marcu 2022 ze wzrostem 18,2% w stosunku do lutego br. i 17,3% w porównaniu z marcem 2021

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w marcu 2022 roku. Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 18,2% wyższa niż w lutym br. i jednocześnie wyższa o 17,3% w porównaniu z marcem 2021 roku. Sprzedaż w okresie I-III 2022 roku wzrosła r/r o 16,7%.

REKLAMA

REKLAMA

Dane okazały się znacząco wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG. Wynik prawdopodobnie mógłby być jeszcze wyższy gdyby nie negatywny efekt blokad w łańcuchach dostaw. Na wyniki przemysłu wpływ mogła mieć m.in. większa liczba dni pracujących w marcu (szczególnie w odniesieniu do lutego). Być może jest to również efekt zwiększonego eksportu energii. Patrząc na dane warto  też podkreślić, że wyniki przemysłu w marcu ub. r. również charakteryzowały się wysoką dynamiką (18,6% r/r) i tegoroczny wzrost został osiągnięty pomimo wysokiej bazy.

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują wzrost produkcji sprzedanej o 2,1% w stosunku do lutego oraz wzrost o 17,2% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.

Wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym (o 18,2%) napędzany był zwiększeniem sprzedaży we wszystkich grupach. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę zanotowało wzrost w ujęciu miesięcznym o 27,2%; górnictwo i wydobywanie – o 22,0%; przetwórstwo przemysłowe o 17,2%, a dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – o 13,1%.

REKLAMA

W ujęciu rocznym również zanotowano wzrosty we wszystkich grupach. Najbardziej dynamicznie –  aż o 77,4% - wzrosła sprzedaż w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła o 23,1%; w przetwórstwie przemysłowym o 12,4%, a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 11,8%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe dane z poszczególnych działów przemysłu w ujęciu miesięcznym pokazują wzrosty produkcji (w cenach stałych) w 33 działach, w tym m.in.: w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 41,0%), produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 30,0%), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,2%), produkcji artykułów spożywczych (o 25,3%), wyrobów z metali (o 23,2%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 19,7%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 18,7%). W porównaniu z lutym br., sprzedaż spadła w jednym dziale tj. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,0%).

Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w ujęciu rocznym wzrosła w 31 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 44,5%), wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 35,5%), produkcji wyrobów z metali (o 29,2%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 25,4%), produkcji metali (o 24,9%), produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 24,7%0, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 21,9%), produkcji maszyn i urządzeń (o 17,8%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym zanotowano w 3 działach – w tym w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep  (o 12,7%) oraz urządzeń elektrycznych (o 5,7%).

W danych o sprzedaży w poszczególnych działach warto zwrócić uwagę m.in. na wysoką dynamikę sprzedaży w dziale związanym z naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, co może świadczyć o przygotowaniach do intensywnego wytwarzania w kolejnych miesiącach. 

W marcu odnotowano wzrost produkcji w skali roku we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Największy wzrost zaobserwowano w przypadku produkcji dóbr związanych z energią – o 57,3%. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych wzrosła o 15,3%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 11,8%, dóbr konsumpcyjnych trwałych o 7,9% a dóbr inwestycyjnych o 5,9%.

Ceny przemysłowe w marcu wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 4,9% (w lutym – zgodnie ze zweryfikowanymi danymi GUS – odnotowano wzrost o 1,1% m/m). W stosunku do marca ub. roku ceny wzrosły o 20,0% (w lutym roczna dynamika wyniosła 16,1%). Wzrost okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych. Rosnąca dynamika cen wynika m.in. z osłabienia złotego.

Wzrosty cen w ujęciu miesięcznym zanotowano we wszystkich grupach. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 9,0%; w górnictwie i wydobywaniu o 5,9%; w przetwórstwie przemysłowym o 4,3% a w grupie „dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja” – o 1,0%.

W porównaniu z marcem ub. roku wzrosty cen również objęły wszystkie grupy. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię wzrosły o 37,3%, w górnictwie i wydobywaniu o 24,2%, przetwórstwie przemysłowym o 17,5% a w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami o 5,4%.

W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego nasilenia procesów inflacyjnych.

Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA