REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki przemysłu w marcu 2022

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Cassioli Polska

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki przemysłu w marcu okazały się znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. W stosunku do ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 17,3%, a w porównaniu z lutym aż o 18,2%. Wyniki podbijane są m.in. przez rosnącą sprzedaż energii oraz surowców energetycznych. Wyższy od oczekiwań okazał się również wzrost cen w przemyśle – inflacja producencka wzrosła o 20,0% w ujęciu rocznym i o 4,9% - miesięcznym - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wyniki przemysłu w marcu 2022 ze wzrostem 18,2% w stosunku do lutego br. i 17,3% w porównaniu z marcem 2021

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w marcu 2022 roku. Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 18,2% wyższa niż w lutym br. i jednocześnie wyższa o 17,3% w porównaniu z marcem 2021 roku. Sprzedaż w okresie I-III 2022 roku wzrosła r/r o 16,7%.

REKLAMA

REKLAMA

Dane okazały się znacząco wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG. Wynik prawdopodobnie mógłby być jeszcze wyższy gdyby nie negatywny efekt blokad w łańcuchach dostaw. Na wyniki przemysłu wpływ mogła mieć m.in. większa liczba dni pracujących w marcu (szczególnie w odniesieniu do lutego). Być może jest to również efekt zwiększonego eksportu energii. Patrząc na dane warto  też podkreślić, że wyniki przemysłu w marcu ub. r. również charakteryzowały się wysoką dynamiką (18,6% r/r) i tegoroczny wzrost został osiągnięty pomimo wysokiej bazy.

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują wzrost produkcji sprzedanej o 2,1% w stosunku do lutego oraz wzrost o 17,2% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.

Wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym (o 18,2%) napędzany był zwiększeniem sprzedaży we wszystkich grupach. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę zanotowało wzrost w ujęciu miesięcznym o 27,2%; górnictwo i wydobywanie – o 22,0%; przetwórstwo przemysłowe o 17,2%, a dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – o 13,1%.

REKLAMA

W ujęciu rocznym również zanotowano wzrosty we wszystkich grupach. Najbardziej dynamicznie –  aż o 77,4% - wzrosła sprzedaż w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła o 23,1%; w przetwórstwie przemysłowym o 12,4%, a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 11,8%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe dane z poszczególnych działów przemysłu w ujęciu miesięcznym pokazują wzrosty produkcji (w cenach stałych) w 33 działach, w tym m.in.: w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 41,0%), produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 30,0%), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,2%), produkcji artykułów spożywczych (o 25,3%), wyrobów z metali (o 23,2%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 19,7%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 18,7%). W porównaniu z lutym br., sprzedaż spadła w jednym dziale tj. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,0%).

Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w ujęciu rocznym wzrosła w 31 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 44,5%), wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 35,5%), produkcji wyrobów z metali (o 29,2%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 25,4%), produkcji metali (o 24,9%), produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 24,7%0, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 21,9%), produkcji maszyn i urządzeń (o 17,8%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym zanotowano w 3 działach – w tym w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep  (o 12,7%) oraz urządzeń elektrycznych (o 5,7%).

W danych o sprzedaży w poszczególnych działach warto zwrócić uwagę m.in. na wysoką dynamikę sprzedaży w dziale związanym z naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, co może świadczyć o przygotowaniach do intensywnego wytwarzania w kolejnych miesiącach. 

W marcu odnotowano wzrost produkcji w skali roku we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Największy wzrost zaobserwowano w przypadku produkcji dóbr związanych z energią – o 57,3%. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych wzrosła o 15,3%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 11,8%, dóbr konsumpcyjnych trwałych o 7,9% a dóbr inwestycyjnych o 5,9%.

Ceny przemysłowe w marcu wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 4,9% (w lutym – zgodnie ze zweryfikowanymi danymi GUS – odnotowano wzrost o 1,1% m/m). W stosunku do marca ub. roku ceny wzrosły o 20,0% (w lutym roczna dynamika wyniosła 16,1%). Wzrost okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych. Rosnąca dynamika cen wynika m.in. z osłabienia złotego.

Wzrosty cen w ujęciu miesięcznym zanotowano we wszystkich grupach. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 9,0%; w górnictwie i wydobywaniu o 5,9%; w przetwórstwie przemysłowym o 4,3% a w grupie „dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja” – o 1,0%.

W porównaniu z marcem ub. roku wzrosty cen również objęły wszystkie grupy. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię wzrosły o 37,3%, w górnictwie i wydobywaniu o 24,2%, przetwórstwie przemysłowym o 17,5% a w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami o 5,4%.

W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego nasilenia procesów inflacyjnych.

Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA