Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki przemysłu w marcu 2022

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Wyniki przemysłu w marcu 2022
Cassioli Polska
Wyniki przemysłu w marcu okazały się znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. W stosunku do ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 17,3%, a w porównaniu z lutym aż o 18,2%. Wyniki podbijane są m.in. przez rosnącą sprzedaż energii oraz surowców energetycznych. Wyższy od oczekiwań okazał się również wzrost cen w przemyśle – inflacja producencka wzrosła o 20,0% w ujęciu rocznym i o 4,9% - miesięcznym - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wyniki przemysłu w marcu 2022 ze wzrostem 18,2% w stosunku do lutego br. i 17,3% w porównaniu z marcem 2021

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w marcu 2022 roku. Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 18,2% wyższa niż w lutym br. i jednocześnie wyższa o 17,3% w porównaniu z marcem 2021 roku. Sprzedaż w okresie I-III 2022 roku wzrosła r/r o 16,7%.

Dane okazały się znacząco wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG. Wynik prawdopodobnie mógłby być jeszcze wyższy gdyby nie negatywny efekt blokad w łańcuchach dostaw. Na wyniki przemysłu wpływ mogła mieć m.in. większa liczba dni pracujących w marcu (szczególnie w odniesieniu do lutego). Być może jest to również efekt zwiększonego eksportu energii. Patrząc na dane warto  też podkreślić, że wyniki przemysłu w marcu ub. r. również charakteryzowały się wysoką dynamiką (18,6% r/r) i tegoroczny wzrost został osiągnięty pomimo wysokiej bazy.

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują wzrost produkcji sprzedanej o 2,1% w stosunku do lutego oraz wzrost o 17,2% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.

Wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym (o 18,2%) napędzany był zwiększeniem sprzedaży we wszystkich grupach. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę zanotowało wzrost w ujęciu miesięcznym o 27,2%; górnictwo i wydobywanie – o 22,0%; przetwórstwo przemysłowe o 17,2%, a dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – o 13,1%.

W ujęciu rocznym również zanotowano wzrosty we wszystkich grupach. Najbardziej dynamicznie –  aż o 77,4% - wzrosła sprzedaż w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła o 23,1%; w przetwórstwie przemysłowym o 12,4%, a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 11,8%.

Szczegółowe dane z poszczególnych działów przemysłu w ujęciu miesięcznym pokazują wzrosty produkcji (w cenach stałych) w 33 działach, w tym m.in.: w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 41,0%), produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 30,0%), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,2%), produkcji artykułów spożywczych (o 25,3%), wyrobów z metali (o 23,2%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 19,7%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 18,7%). W porównaniu z lutym br., sprzedaż spadła w jednym dziale tj. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,0%).

Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w ujęciu rocznym wzrosła w 31 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  (o 44,5%), wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 35,5%), produkcji wyrobów z metali (o 29,2%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 25,4%), produkcji metali (o 24,9%), produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 24,7%0, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 21,9%), produkcji maszyn i urządzeń (o 17,8%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym zanotowano w 3 działach – w tym w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep  (o 12,7%) oraz urządzeń elektrycznych (o 5,7%).

W danych o sprzedaży w poszczególnych działach warto zwrócić uwagę m.in. na wysoką dynamikę sprzedaży w dziale związanym z naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, co może świadczyć o przygotowaniach do intensywnego wytwarzania w kolejnych miesiącach. 

W marcu odnotowano wzrost produkcji w skali roku we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Największy wzrost zaobserwowano w przypadku produkcji dóbr związanych z energią – o 57,3%. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych wzrosła o 15,3%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 11,8%, dóbr konsumpcyjnych trwałych o 7,9% a dóbr inwestycyjnych o 5,9%.

Ceny przemysłowe w marcu wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 4,9% (w lutym – zgodnie ze zweryfikowanymi danymi GUS – odnotowano wzrost o 1,1% m/m). W stosunku do marca ub. roku ceny wzrosły o 20,0% (w lutym roczna dynamika wyniosła 16,1%). Wzrost okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych. Rosnąca dynamika cen wynika m.in. z osłabienia złotego.

Wzrosty cen w ujęciu miesięcznym zanotowano we wszystkich grupach. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 9,0%; w górnictwie i wydobywaniu o 5,9%; w przetwórstwie przemysłowym o 4,3% a w grupie „dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja” – o 1,0%.

W porównaniu z marcem ub. roku wzrosty cen również objęły wszystkie grupy. Ceny w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię wzrosły o 37,3%, w górnictwie i wydobywaniu o 24,2%, przetwórstwie przemysłowym o 17,5% a w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami o 5,4%.

W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego nasilenia procesów inflacyjnych.

Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.