REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel hurtowy w marcu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Handel hurtowy w marcu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
Handel hurtowy w marcu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Marzec przyniósł zaskakująco wysokie wyniki sprzedaży hurtowej – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Interesujące są m.in. dane dotyczące półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu – wysoka dynamika ich sprzedaży może świadczyć o przygotowywaniu się firm do realizacji strumienia nowych zamówień - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.

GUS: dane o wynikach handlu hurtowego w marcu 2022 roku

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w marcu 2022 roku. Sprzedaż okazała się o 30,6% wyższa niż w lutym br. i jednocześnie o 40,1% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wzrost sprzedaży hurtowej w marcu jest zjawiskiem typowym jednak skala tego wzrostu bywała zazwyczaj dużo niższa. Warto przypomnieć, że przed rokiem w marcu notowano wzrost r/r o 19,7% co oznacza, że tegoroczny wynik r/r został osiągnięty pomimo wysokiej bazy.

REKLAMA

Na ogólny wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym (o 30,6%) wpłynęła zwiększona sprzedaż we wszystkich analizowanych przez GUS grupach. Największa dynamikę – 54,5% odnotowano w przypadku półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu. Sprzedaż hurtowa w pozostałych grupach wyglądała następująco: napoje alkoholowe i bezalkoholowe – wzrost o 37,5%; żywność – wzrost o 28,6%; wyroby tytoniowe – wzrost o 25,8%; narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie – 22,3%; realizowana na zlecenie – 20,3%; niewyspecjalizowane – 19,8%; agd, rtv, artykuły użytku domowego – 18,7%; kosmetyki i wyroby farmaceutyczne – 15,5%.

W stosunku do marca ubiegłego roku wzrosty sprzedaży objęły również wszystkie grupy, na czele z półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomu, które osiągnęły wynik o 83,3% wyższy niż przed rokiem. Sprzedaż w grupie „niewyspecjalizowane” wzrosła o 46,2%; agd, rtv, artykułów użytku domowego o 35,4%; żywności o 33,6%; kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych o 21,5%; wyrobów tytoniowych o 13,2%, sprzedaż realizowana na zlecenie wzrosła o 12,8%; sprzedaż narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia o 10,6% a napojów alkoholowych i bezalkoholowych o 7,3%.

Wzrost zamówień w przemyśle

W marcu nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w ujęciu rocznym o 24,9% (w lutym były o 32,5% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 16,5% wyższy niż przed rokiem (w lutym zamówienia eksportowe wzrosły o 28,4% r/r).

Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA