REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników

Eaton
Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników
Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Co piąta firma przemysłowa w Polsce zainwestowała w cyfrowe rozwiązania w ciągu ostatnich trzech lat. Podłączone do sieci inteligentne systemy sprawiają, że produkcja jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Przyczyniło się to jednak także do większego narażenia zakładów na cyberataki, które mogą sparaliżować ich działanie. Według ekspertów Eaton ochrona przemysłu 4.0 przed cyberzagrożeniami będzie skupiała się na czynnikach ludzkich. Ważniejsze niż rozwiązania będą odpowiednie decyzje i świadomość ryzyka.

Przemysł na celowniku hakerów

REKLAMA

Przemysłowe techniki operacyjne (OT) umożliwiają kontrolę pracy coraz częściej podłączanych do sieci maszyn. Dzięki temu możliwe stało się m.in. przesyłanie danych do systemów analitycznych. Na ich podstawie inteligentne czujniki i programy dopasowują działanie maszyn, systemów klimatyzacji czy oświetlenia, np. do pory dnia. Połączenie z siecią sprawia jednak, że systemy OT są jednocześnie narażone na cyberataki. Przestępcy wykorzystują je bowiem jako furtkę do systemów informatycznych zakładu. Nawet co trzecie przedsiębiorstwo przemysłowe w ubiegłym roku doświadczyło ataku ransomware.

REKLAMA

– Cyberataki na systemy przemysłowe stale ewoluują. Systemy OT są zazwyczaj słabiej zabezpieczone niż tradycyjny sprzęt IT, jak komputery czy serwery. Naruszenie ich bezpieczeństwa może spowodować nie tylko utratę cennych danych, ale również zakłócić ciągłość działania infrastruktury krytycznej: transportowej, sieci energetycznej czy systemów do uzdatniania wody. Kilka lat temu cyberprzestępcy dostali się do infrastruktury amerykańskiej sieci sklepów Target przez system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. W 2021 roku ataki ransomware spowodowały zamknięcie rurociągów i niedobory paliwa we wschodnich stanach USA – przypomina Jacek Zarzycki, Senior Application Manager w firmie Eaton.

Nie ma kopii zapasowej

REKLAMA

Transformacja cyfrowa często prowadzona jest metodą prób i błędów, czyli sprawdzania co działa najlepiej. Takie podejście nie zadziała jednak w przypadku rozwiązań OT. W przemysłowych systemach nie można uruchomić wersji testowej i stworzyć jej kopii zapasowej na wypadek niepowodzenia w trakcie wdrożenia. Infrastruktura musi działać bez przerwy – nawet niewielkie przestoje w działaniu krytycznych systemów mogą skutkować ogromnymi stratami finansowymi i zagrozić bezpieczeństwu pracowników. Utrudnia to zabezpieczenie OT przed cyberprzestępcami i zwiększa ryzyko poważnych konsekwencji, gdy atak się powiedzie. Nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne nie wystarczą do ochrony infrastruktury przemysłowej. Muszą być przede wszystkim prawidłowo wykorzystywane.

Ochrona rozwiązań przemysłu 4.0 będzie skupiała się na ludziach – kluczowe są szkolenia i zwiększanie świadomości pracowników dotyczącej zagrożeń, ryzyka ataku oraz dobrych praktyk. Właściwe nawyki dotyczące korzystania z maszyn czy systemów muszą być wdrażane od momentu uruchomienia tych rozwiązań. Każde przedsiębiorstwo przemysłowe musi dokładnie przeanalizować jakie urządzenia mają dostęp do sieci. Planowanie ochrony powinno obejmować nie tylko systemy firmowe, ale też stosowane przez kontrahentów czy podwykonawców, a także procedury logowania czy zarządzania dostępem. Warto też wybierać dostawców, którzy oferują urządzenia zgodne z normami bezpieczeństwa, a także pamiętać o odpowiedniej konfiguracji, zgodnie z branżowymi standardami, monitorowaniu oraz utylizacji sprzętu w bezpieczny i możliwy do skontrolowania sposób – tłumaczy Jacek Zarzycki.

Źródła:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie firm z sektora przetwórstwa przemysłowego w kierunku rozwoju przemysłu 4.0. Bank Gospodarstwa Krajowego Departament Badań i Analiz 2021 r.

Raport Sophos „State of Ransomware in Manufacturing and Production 2021”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA