REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników

Eaton
Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników
Bezpieczeństwo przemysłu 4.0 będzie zależało od pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Co piąta firma przemysłowa w Polsce zainwestowała w cyfrowe rozwiązania w ciągu ostatnich trzech lat. Podłączone do sieci inteligentne systemy sprawiają, że produkcja jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Przyczyniło się to jednak także do większego narażenia zakładów na cyberataki, które mogą sparaliżować ich działanie. Według ekspertów Eaton ochrona przemysłu 4.0 przed cyberzagrożeniami będzie skupiała się na czynnikach ludzkich. Ważniejsze niż rozwiązania będą odpowiednie decyzje i świadomość ryzyka.

Przemysł na celowniku hakerów

REKLAMA

Przemysłowe techniki operacyjne (OT) umożliwiają kontrolę pracy coraz częściej podłączanych do sieci maszyn. Dzięki temu możliwe stało się m.in. przesyłanie danych do systemów analitycznych. Na ich podstawie inteligentne czujniki i programy dopasowują działanie maszyn, systemów klimatyzacji czy oświetlenia, np. do pory dnia. Połączenie z siecią sprawia jednak, że systemy OT są jednocześnie narażone na cyberataki. Przestępcy wykorzystują je bowiem jako furtkę do systemów informatycznych zakładu. Nawet co trzecie przedsiębiorstwo przemysłowe w ubiegłym roku doświadczyło ataku ransomware.

REKLAMA

– Cyberataki na systemy przemysłowe stale ewoluują. Systemy OT są zazwyczaj słabiej zabezpieczone niż tradycyjny sprzęt IT, jak komputery czy serwery. Naruszenie ich bezpieczeństwa może spowodować nie tylko utratę cennych danych, ale również zakłócić ciągłość działania infrastruktury krytycznej: transportowej, sieci energetycznej czy systemów do uzdatniania wody. Kilka lat temu cyberprzestępcy dostali się do infrastruktury amerykańskiej sieci sklepów Target przez system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. W 2021 roku ataki ransomware spowodowały zamknięcie rurociągów i niedobory paliwa we wschodnich stanach USA – przypomina Jacek Zarzycki, Senior Application Manager w firmie Eaton.

Nie ma kopii zapasowej

REKLAMA

Transformacja cyfrowa często prowadzona jest metodą prób i błędów, czyli sprawdzania co działa najlepiej. Takie podejście nie zadziała jednak w przypadku rozwiązań OT. W przemysłowych systemach nie można uruchomić wersji testowej i stworzyć jej kopii zapasowej na wypadek niepowodzenia w trakcie wdrożenia. Infrastruktura musi działać bez przerwy – nawet niewielkie przestoje w działaniu krytycznych systemów mogą skutkować ogromnymi stratami finansowymi i zagrozić bezpieczeństwu pracowników. Utrudnia to zabezpieczenie OT przed cyberprzestępcami i zwiększa ryzyko poważnych konsekwencji, gdy atak się powiedzie. Nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne nie wystarczą do ochrony infrastruktury przemysłowej. Muszą być przede wszystkim prawidłowo wykorzystywane.

Ochrona rozwiązań przemysłu 4.0 będzie skupiała się na ludziach – kluczowe są szkolenia i zwiększanie świadomości pracowników dotyczącej zagrożeń, ryzyka ataku oraz dobrych praktyk. Właściwe nawyki dotyczące korzystania z maszyn czy systemów muszą być wdrażane od momentu uruchomienia tych rozwiązań. Każde przedsiębiorstwo przemysłowe musi dokładnie przeanalizować jakie urządzenia mają dostęp do sieci. Planowanie ochrony powinno obejmować nie tylko systemy firmowe, ale też stosowane przez kontrahentów czy podwykonawców, a także procedury logowania czy zarządzania dostępem. Warto też wybierać dostawców, którzy oferują urządzenia zgodne z normami bezpieczeństwa, a także pamiętać o odpowiedniej konfiguracji, zgodnie z branżowymi standardami, monitorowaniu oraz utylizacji sprzętu w bezpieczny i możliwy do skontrolowania sposób – tłumaczy Jacek Zarzycki.

Źródła:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie firm z sektora przetwórstwa przemysłowego w kierunku rozwoju przemysłu 4.0. Bank Gospodarstwa Krajowego Departament Badań i Analiz 2021 r.

Raport Sophos „State of Ransomware in Manufacturing and Production 2021”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA