REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy 2022 w zrównoważonym rozwoju

Trendy 2022 w zrównoważonym rozwoju
Trendy 2022 w zrównoważonym rozwoju

REKLAMA

REKLAMA

Zrównoważony rozwój - w 2022 roku biznes odmieni te słowa przez wszystkie przypadki. Oto prognoza trendów na nadchodzący rok.

Realizacja procesów biznesowych w okresie pandemii nastręcza wielu trudności, nadal nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sytuacja w 2022 roku. Mimo tego, doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że biznes, starając się odnaleźć w skomplikowanej sytuacji, nie zapomniał o środowisku i z dużą uwagą śledzi oraz reaguje na pojawiające się wyzwania. Co więcej, dla wielu przedsiębiorstw 2021 rok był czasem wzmożonego zaangażowania na rzecz ograniczania negatywnego wpływu na środowisko i nic nie zapowiada, że najbliższy rok będzie inny.

REKLAMA

Zrównoważony rozwój

Trendy dotyczące zrównoważonego rozwoju na 2022 rok komentuje dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

Rozpoczynający się rok będzie obfitował w wiele inicjatyw podejmowanych przez przedsiębiorstwa, które aby dostosować swoje działania do coraz większych oczekiwań rynku, zwracać będą baczną uwagę na podejmowanie decyzji uwzględniających kwestie zrównoważonego rozwoju. Część z nich podyktowana będzie prawem, które stara się uporządkować zagadnienia związane z rolą i miejscem biznesu w rozwiązywaniu problemów społecznych i środowiskowych. Jednym z takich zagadnień jest określenie, czym jest zrównoważona działalność. Trend bycia firmą wrażliwą na kwestie środowiskowe spowodował, że część organizacji nadużywała haseł kojarzących się z ochroną środowiska, wprowadzając tym samym w błąd inwestorów i konsumentów (ang. greenwashing). Opracowanie jasnych kryteriów kwalifikowania zrównoważonej działalności za sprawą przyjętego przez Unię Europejską rozporządzenia dotyczącego zrównoważonych inwestycji, tzw. Taksonomii, umożliwi ograniczenie ryzyka działań pozorowanych, które nie przyczyniają się do ochrony klimatu, zasobów wodnych, racjonalnego zużycia zasobów czy ochrony i odbudowy bioróżnorodności. Najbliższe miesiące upłyną na doprecyzowaniu kryteriów i wytycznych oraz dostosowywaniu się do nich przez organizacje.

Biznes na drodze do neutralności klimatycznej, oszczędności zasobów i regeneracji ekosystemów z pewnością dalej będzie rozwijał pomysły wpisujące się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Rok 2022 to czas opracowywania strategii działania i przygotowywania się przedsiębiorstw na różne scenariusze. Mijający rok, m.in. za sprawą kolejnego raportu IPCC na temat zmian klimatu, bezsprzecznie pokazał, że działania na rzecz ochrony klimatu i dostosowywanie się do skutków zmian klimatycznych to priorytet, od którego nie można uciekać. Wprowadzanie rozwiązań będzie wspierane przez technologię. Już teraz w rewolucji technologicznej upatruje się wielu szans związanych z wdrażaniem rozwiązań pozwalających na skuteczne godzenie potrzeb rozwojowych z celami środowiskowymi, zarówno na poziomie projektowania produktów i usług, jak i innowacji technologicznych.

REKLAMA

Ze zrównoważoną działalnością wiąże się również wymiar finansowy. Wyzwania środowiskowe oznaczają konieczność przekierowania zasobów finansowych na inwestycje, które przyczynią się do zahamowania negatywnych zjawisk. Ma to swoje konsekwencje dla decyzji finansowych podejmowanych zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i inwestorów. Inwestorzy już teraz w swoich analizach zwracają coraz większą uwagę na to, w jaki sposób generowane są zyski przedsiębiorstw i powstrzymują się od inwestycji w takie podmioty, których działalność ma niekorzystny wpływ na środowisko. Ten trend będzie się nasilał również dzięki wspomnianej Taksonomii, która wskazuje rodzaj działalności, jaki można uznać za przyjazny dla środowiska. Same przedsiębiorstwa myśląc o długofalowych skutkach swojej aktywności z większą uważnością podejmować będą decyzje odnośnie tego, w co warto angażować zasoby finansowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie ryzkiem w większym zakresie związane będzie z kwestiami społecznymi i środowiskowymi. Powiązanie zarządzania ryzykiem z kwestiami klimatycznymi i oddziaływaniem na środowisko to trend, który coraz mocniej zarysowuje się na mapie strategicznych kwestii zrównoważonego rozwoju. Znaczenia nabierze też obszar społeczny. W 2022 roku ma pojawić się unijna dyrektywa dotycząca należytej staranności w obszarze praw człowieka w łańcuchach dostaw. To podejście również bazuje na zarządzaniu ryzykiem i ma na celu minimalizowanie przypadków, w których dochodzić może do łamania praw człowieka przez przedsiębiorstwa. Podobnie, jak w innych działaniach wpisujących się w zrównoważony rozwój, zadaniem tych regulacji jest myślenie o prowadzeniu biznesu w sposób przejrzysty, z wizją długookresowej strategii rozwoju.

Zrównoważony rozwój to również raportowanie danych. Samo zagadnienie raportowania danych niefinansowych nie jest nowe, jednak zmieniające się warunki otoczenia powodują, że raporty są źródłem cennych danych o tym, jak organizacja radzi sobie z odpowiadaniem na bieżące wyzwania społeczne i środowiskowe, co udało się osiągnąć i jakie ma zamierzenia na najbliższe lata. Dla inwestorów jest to ważny zbiór informacji o przyjętym podejściu do zarządzania, a dla konsumentów sprawdzenie, na ile codzienne deklaracje przekładają się na konkretne liczby. W związku z tym po stronie organizacji spodziewać się można dalszej pracy nad przejrzystością, kompletnością i jakością danych.

Bieżąca reakcja na pojawiające się potrzeby otoczenia będzie równie ważna, co przyglądanie się procesom w perspektywie długoterminowej. W związku z odchodzeniem od wzorców działania, które się nie sprawdzają, przynosząc obciążenie dla środowiska i koszty społeczne, w 2022 roku kierunek zrównoważonego rozwoju biznesu wyznaczać będą: planowanie możliwych scenariuszy rozwojowych, szukanie i testowanie nowych rozwiązań oraz szukanie kolejnych sposobów na realną zmianę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA