REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Azoty i Microsoft zawarły partnerstwo ws. wykorzystania chmury obliczeniowej

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Grupa Azoty zawarła z Microsoftem strategiczne partnerstwo na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji m.in. w rolnictwie precyzyjnym; inkubowaniu inicjatyw technologicznych zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy - podała w środę Grupa Azoty.

Chmura obliczeniowa pozwoli zadbać o środowisko

REKLAMA

"Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Ponadto – otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center - inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie" - czytamy w informacji prasowej.

REKLAMA

Jak oceniają Azoty, fundamentem współpracy jest podejście do transformacji cyfrowej w dwóch wymiarach – ludzkim oraz technologicznym. "Z jednej strony pozwoli to nie tylko odpowiedzieć na powiększającą się na rynku lukę kompetencyjną, ale również wzmocnić kulturę organizacji zgodnie z nowoczesnym podejściem do wykorzystania technologii. Potencjał i możliwości, które przynosi model chmury i rozwijane w oparciu o niego technologie pozwolą również na wdrażanie innowacji, takich jak rolnictwo precyzyjne w oparciu o satelity, czy dokładna analiza wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożone w ten sposób rozwiązania będą drogowskazem do działań dla całego sektora" - dodała Grupa.

Chmura obliczeniowa a systemy rolnictwa precyzyjnego

REKLAMA

"Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii" – powiedział cytowany w informacji prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

"Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to jeden z głównych trendów na drodze do transformacji cyfrowej biznesu. Informacja o współpracy Grupy Azoty – jednej z czołowych grup kapitałowych europejskiej branży nawozowo-chemicznej z Microsoft, potwierdza, że krajowi czempioni doskonale rozumieją znaczenie nowoczesnych technologii w kontekście budowania swoich przewag konkurencyjnych. Jestem przekonany, że wspólne działania Grupy Azoty i Microsoft wyznaczą kierunek dla transformacji cyfrowej branży nawozowo-chemicznej w Europie" – powiedział cytowany w informacji wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.

Wzmocnienie kultury innowacyjności

Grupa wyjaśniła, że optymalne wykorzystanie technologii wymaga odpowiednich kompetencji, zwłaszcza w branżach tak specjalistycznych, jak produkcja i sektor chemiczny, dlatego jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia o współpracy jest projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Azotach, wsparty wdrożeniem odpowiednich narzędzi i serii szkoleń dla specjalistów IT w przedsiębiorstwie, np. z zakresu Microsoft 365. Poinformowano również, że zespół IT Grupy Azoty dołączy również do programu Microsoft Enterprise Skills Initiative, kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskim" – powiedział cytowany w informacji Grupy Azoty członek zarządu Microsoft w Polsce Michał Gołębiewski.

Azoty poinformowały, że w ramach podpisanego porozumienia, Grupa przy wsparciu Microsoft uruchomi inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Jak dodano w informacji, dzięki wykorzystaniu Alei Innowacji i Microsoft Technology Center, zespoły obu firm wspólnie z młodymi przedsiębiorcami będą w stanie prowadzić sesje strategiczne i prototypować nowe rozwiązania w silnie innowacyjnym środowisku, a także wspólnie rozwijać kompetencje z wykorzystanie chmury obliczeniowej. Dodano, że jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA