REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost PKB w Polsce o 3,5% w 2021 roku

Wzrost PKB w Polsce o 3,5% w 2021 roku
Wzrost PKB w Polsce o 3,5% w 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, iż listopad i grudzień 2020 r. nie były dobrymi miesiącami dla gospodarki, to skala spadku PKB może być niższa niż zakładane prognozy. Do czego służy PKB? Co oznacza spadek PKB? Jaka jest zakładana dynamika PKB w 2021 r.?

Wzrost PKB – co oznacza?

PKB to w skrócie Produkt Krajowy Brutto. Jest to jeden z mierników rozwoju gospodarczego. PKB wyrażane jest tylko w pieniądzu. PKB określa wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju w konkretnym czasie np. w ostatnim kwartale lub półroczu.

REKLAMA

Jeżeli PKB rośnie to oznacza, że rozwija się gospodarka i staje się coraz bardziej silna i stabilna. Kiedy PKB spada to gospodarka zwalnia, wytwarza się mniej produktów i usług. Nagły spadek PKB może być zapowiedzią nadchodzącego kryzysu. Wartości PKB porównuje się w okresach rok do roku.

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Dynamika PKB w 2020 i 2021

Na koniec III kwartału 2020 roku PKB wzrósł o 7,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem. W rezultacie był niższy niż przed rokiem o 2,0%. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 1,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Taki szacunek PKB za III kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak będzie w 2021 roku? Analitycy i ekonomiści spodziewają się wzrostu PKB o 3,8%. Przykładowo BNP Paribas BP zakłada, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 3,5%. BNP Paribas BP rozpatruje też alternatywne scenariusze - w niekorzystnym wzrost gospodarczy wyniesie 1,5 proc., zaś w korzystnym - znajdzie się na poziomie 5,0 proc.

Realny wzrost gospodarczy w Polsce

REKLAMA

Rok 2021 przyniesie odbudowę wzrostu gospodarczego, choć jego ścieżka wciąż obarczona jest podwyższoną niepewnością ze względu na utrzymującą się pandemię.  Wzrost gospodarczy w Polsce w 2021 r. wyniesie 3,2 proc., a nie 3,1 proc., jak wcześniej prognozowano – wskazują analitycy Euler Hermes.

Z kolei ekonomiści Banku Millenium oceniają, że wzrost może przyśpieszyć od II kw. 2021, a gospodarkę wspierać będą konsumpcja prywatna i eksport. Dynamika PKB w poszczególnych kwartałach podlegać będzie jednak dużym wahaniom, ze względu m.in. na efekt bazy statystycznej – podkreślają.

Nie bez znaczenia jest rozpoczęcie procesu szczepień, który być może pozwoli uniknąć twardych lockdownów, jednak część obostrzeń, szczególnie dla sektora usług, może utrzymać się przez dłuższy czas.

Jak wynika z prognoz - wyższe tempo wzrostu krajowa gospodarka powinna osiągnąć w 2022 roku.

Wzrost gospodarczy na świecie

REKLAMA

Z najnowszego raportu PIE pt.:„Pandenomics 2.0. „Jak kraje Europy poradziły sobie z drugą falą pandemii, recesją gospodarczą i jakie scenariusze czekają nas w 2021 r.” wynika, że Litwa, Luksemburg, Holandia i Polska to kraje, które gospodarczo najmniej ucierpiały na skutkach kryzysu COVID-19. Najbardziej zaś kryzys uderzył w południe Europy, czyli kraje takie jak że Grecja, Hiszpania i Chorwacja.

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE uważa, że kryzys wywołany pandemią COVID19 oznacza największe od dekad uderzenie w gospodarki zarówno rozwinięte, jak i te na dorobku. Zazna, że we wszystkich prognozach i perspektywach na 2021 rok, kluczową rolę odgrywa dalszy rozwój pandemii.

- Według nas sytuacja może się rozwinąć w trzech możliwych kierunkach; optymistycznym, realistycznym i pesymistycznym. Dla Polski na ten rok zakładamy realizację scenariusza realistycznego, którego spełnienie umożliwiłoby osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc.” – podkreśla.

Podsumowanie

Dopiero za kilka tygodni poznamy wyniki PKB za miniony rok. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki spadek PKB za 2020 rok może być płytszy, niż prognozowało to Ministerstwo Finansów. Przypomnijmy, w ustawie budżetowej Ministerstwo Finansów założyło, że spadek PKB Polski w 2020 r. wyniósł 4,6 proc.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA