reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ile będzie nas kosztować żółta strefa?

Ile będzie nas kosztować żółta strefa?

Od 10 października cała Polska zostanie objęta żółtą strefą. Koszt ekonomiczny rozszerzenia restrykcji sanitarnych na cała Polskę może być znaczący – oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, nowe obostrzenia stanowią ryzyko w dół dla oczekiwań dotyczących PKB, które prawdopodobnie jest niedoszacowane w obecnych prognozach.

Ile zapłacimy za żółtą strefę?

Jak informują ekonomiści Citi Handlowego - ponieważ ograniczenia obejmują cały kraj, ich całościowy koszt ekonomiczny może być znaczący. W naszym bazowym scenariuszu zakładaliśmy, że po zaskakująco mocnym III kw., w IV kw. gospodarka prawdopodobnie gwałtownie zwolni (od +6,7 proc. kdk do: -1 proc. w IV kw.). Mimo, że powtórne, mocne załamanie się gospodarki - porównywalne do tego z II kw. - nie wydaje się bazowym scenariuszem, w tym momencie sądzimy, że ryzyko jest zdecydowanie skierowane w dół i jest prawdopodobnie niedoszacowane przez obecne, średnie prognozy rynkowe.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Żółta strefa a PKB

W przypadku bardziej negatywnego scenariusza PKB w IV kw. może skurczyć się o ok. 2-3 proc. kdk, co oznaczałoby spadek o ok. 5-6 proc. w ujęciu rocznym. większy spadek byłby prawdopodobny, jeśli doszłoby do zamknięcia szkół podstawowych, co zmusiłoby rodziców do pozostania w domach.

Żółta strefa a wydatki

Zgodnie z czwartkowymi zapowiedziami rządu, od 10 października restrykcje sanitarne, obowiązujące obecnie w strefie żółtej, będą obowiązywały w całej Polsce. Oznacza to m.in., że w całym kraju będzie obowiązek zakrywania ust i nosa, w lokalu gastronomicznym będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 m kw., a w salach kinowych 25 proc. publiczności.

Zdaniem ekonomistów Citi Handlowego, nie można wykluczyć dodatkowych bodźców fiskalnych w Polsce, jednak przestrzeń do nowych wydatków wydaje się być ograniczona.

"Nie wykluczamy też dodatkowych impulsów fiskalnych. Sądzimy jednak, że przestrzeń do nowych wydatków jest ograniczona, ze względu na konstytucyjny limit długu na poziomie 60 proc. PKB" - ocenili w raporcie.

Autorzy raportu oceniają, że w związku z rozwijającą się pandemią, Narodowy Bank Polski będzie prawdopodobnie kontynuował program skupu aktywów w 2021 roku i utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie 0,1 proc., pomimo uporczywie wysokiej inflacji.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama