Limit wynagrodzenia dla zerowej stawki PIT i nowy próg podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
0% PIT dla osób do 26 roku życia
"Prace nad zerową stawką PIT dla osób do 26 roku życia w Ministerstwie Finansów trwają" - zaznaczyła Emilewicz. "Wydaje się, że wprowadzenie pewnego limitu wynagrodzenia jest czymś na co się wówczas zgodziliśmy wspólnie z panią Czerwińską (minister finansów Teresą - PAP). "Nie chcielibyśmy stworzyć grupy, która będzie w sposób anormalny i niezgodny z prawdą zarabiać w sposób sufitowy" - dodała.
REKLAMA
"Chcemy stworzyć dobre i korzystne warunki dla tych, którzy wchodzą na rynek pracy, ale nie chcemy zachęcać przedsiębiorców do omijania prawa" - podkreśliła.
REKLAMA
W ramach pakietu fiskalnego, przedstawionego w lutym przez PiS, Ministerstwo Finansów pracuje nad projektami ustaw dot. zerowej stawki PIT dla podatników poniżej 26 r.ż., obniżki pierwszej stawki PIT do 17 proc. z 18 proc. oraz podwyższeniem kosztów uzyskania przychodu.
W kwietniu resort finansów przedstawił szczegóły projektów dot. zmian podatkowych. Wynika z nich m.in., że w ramach zerowego PIT-u do 26. roku życia zwolnione będą przychody do wysokości 42 tys. 764 zł w roku podatkowym, jeśli on będzie wyższy, to będzie opodatkowany według skali podatkowej.
Na początku maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zerowy PIT dla młodych pracowników będzie obowiązywał do obecnego pierwszego progu podatkowego.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do propozycji MF, powiedziała, że są one "wstępne i będą jeszcze opracowywane w rządzie", a "w trakcie prac w Radzie Ministrów ten projekt będzie uzupełniany".
Według resortu zerowy PIT dla podatników poniżej 26 r.ż. wejdzie w życie od października 2019 roku.
Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii odniosła się też do rankingu konkurencyjności krajów opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, według którego w ostatniej edycji (2017-2018) w podkategorii "zdolność do utrzymania własnych talentów i przyciągania ich z zagranicy", Polska plasuje się odpowiednio na 89 i 113 miejscu na 137 państw, czyli wyżej od nas są Etiopia, Pakistan czy Rosja.
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
"Lubię zaglądać w te dane, przejrzałam je dziś szczegółowo i trzeba pamiętać, że te dane rządzą się pewnymi prawami" - powiedziała. Dodała, że "w kilku obszarach" rzeczywiście Polska spadła w tym rankingu, ale jest kilka, które budzą optymizm. "W kategorii zdolność przyciągania talentów akurat znacząco awansowaliśmy" - zaznaczyła.
Dodała że "dane w tej statystyce bazują na 2016 roku, a te z 2017 i 2018, to są badania ankietowe, czyli są to opinie ani nie fakty". "Teraz czekam na nowe dane" - powiedziała.
(PAP) autor: Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ drag/
MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego
Resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego - wynika z wystąpienia minister finansów Teresy Czerwińskiej, odczytanego podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD. W systemach podatkowych o znaczącej progresji rozwiązania te w sposób optymalny ekonomicznie obniżają obciążenia dla wszystkich podatników, przy czym zmniejszenie klina podatkowego dla osób o minimalnym i średnim wynagrodzeniu oraz dla osób poniżej 26 lat jest dużo większe" - napisała Czerwińska w wystąpieniu odczytanym przez Sławomira Dudka, dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej MF.
Czerwińska dodała, że szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego niezbędne jest przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych.
W połowie kwietnia minister Teresa Czerwińska przedstawiła projekt, z którego wynikało, że 17 proc. stawka będzie obowiązywała tylko dla zarabiających do 42,764 tys. zł rocznie.
Po wyborach do parlamentu europejskiego szef Komitetu Stałego rady Ministrów Jacek Sasin zadeklarował, że obniżka stawki dotyczyć będzie wszystkich, tak jak to pierwotnie proponował premier Mateusz Morawiecki. (PAP Biznes)
tus/ asa/
REKLAMA
REKLAMA