| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jaki przyjąć kurs waluty dla zbiorczej faktury korygującej

Jaki przyjąć kurs waluty dla zbiorczej faktury korygującej

Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów 3 września 2018 r. wystawił zbiorczą fakturę korygującą w euro. Faktura dokumentuje rabat przyznany do zakupów dokonanych przez jednego z unijnych kontrahentów w sierpniu 2018 r. Jaki kurs przeliczeniowy należy zastosować do rozliczenia tej faktury korygującej dla celów VAT?

Według stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe do przeliczenia faktury korygującej dla celów VAT należy przyjąć kurs średni ogłoszony przez NBP na 31 sierpnia 2018 r., względnie kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ten dzień. Szczegóły w uzasadnieniu.

Obowiązujące w zakresie VAT zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych określają przepisy art. 31a ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:

  • kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, albo
  • ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Przepisy te nie określają sposobu, w jaki należy przeliczać zbiorcze faktury korygujące wystawione w walutach obcych. Teoretycznie oznacza to, że rozliczając takie faktury, należy stosować odrębne kursy walut obcych, właściwe dla poszczególnych, korygowanych transakcji.

Organy podatkowe reprezentują jednak od pewnego czasu odmienne stanowisko, korzystne dla podatników. Wynika z niego, że możliwe jest we wskazanych przypadkach stosowanie jednego kursu przeliczeniowego, tj. kursu waluty obcej (czyli kursu średniego ogłoszonego przez NBP albo kursu wymiany ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej. Stanowisko takie zajął przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2015 r. (sygn. ILPP4/4512-1-32/15-2/BA) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2017 r. (sygn. 2461-IBPP4.4512.145.2016.2.LG). Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji:

(…) dla przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej na zbiorczej fakturze korygującej w walucie obcej na złote, Zainteresowany powinien zastosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jaki przyjąć kurs waluty dla zbiorczej faktury korygującej

W artykule przedstawiono również przykład na temat zbiorczej faktury korygującej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »