Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018
REKLAMA
REKLAMA
Czyn nieuczciwej konkurencji
Według Ustawy, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Do tej pory pozyskanie takich informacji nie było sankcjonowane.
REKLAMA
Tajemnica przedsiębiorstwa
Ustawa wprowadza nową definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. Stanowią ją obecnie (i) informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, (ii) które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji, albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, (iii) o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.
Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej
Ustawa precyzuje także okoliczności, w których pozyskanie, ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji oraz sytuacje, w których nim nie jest.
REKLAMA
I tak, dla przykładu, pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści.
Określonym sankcjom podlegają osoby, które ujawniają lub wykorzystują informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą zapoznały się, biorąc udział w rozprawie lub w innych czynnościach postępowania sądowego dotyczącego roszczeń z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa albo przez dostęp do akt takiego postępowania, jeżeli w postępowaniu tym została wyłączona jawność rozprawy.
Sankcje
Ustawa rozszerza katalog sankcji cywilnoprawnych za dokonanie czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa. Pozwala, aby sąd zobowiązał pozwanego do podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku lub jego treści albo zobowiązał pozwanego do zapłaty na rzecz powoda stosownego wynagrodzenia, nie wyższego niż wynagrodzenie tytułem udzielenia zgody na korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Przedawnienie roszczeń
REKLAMA
W Ustawie zrezygnowano z dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą osoby, które świadczyły pracę na podstawie stosunku pracy (lub innego stosunku prawnego) nie mogły, przez okres trzech lat od jego ustania, przekazywać, ujawniać lub wykorzystywać cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli zagrażało to lub naruszało interes przedsiębiorcy. Obecnie zakaz ujawnienia lub wykorzystania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa nie jest ograniczony czasowo.
Jeśli czyn nieuczciwej konkurencji stanowi jednocześnie przestępstwo, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się nie później niż z upływem dwudziestu lat od dnia jego popełnienia. W tym przypadku nie stosuje określonej w art. 442(1) §2 kodeksu cywilnego zasady, zgodnie z którą jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem dwudziestu lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Zobacz: Prawo dla firm
Uzasadnienie zmian
Jak wskazano w projekcie Ustawy, celem dyrektywy było ustanowienie minimalnych standardów w zakresie zasad ochrony informacji poufnych przedsiębiorstwa jako narzędzia zarządzania konkurencyjnością oraz innowacyjnością. Istniejące do tej pory państwach członkowskich przepisy krajowe tworzyły nierówny poziom ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na obszarze UE, co mogło zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania działalności o charakterze transgranicznym, a w konsekwencji – wywierać negatywny wpływ na funkcjonowanie wspólnego rynku.
W reakcji na zmiany pojawiają się głosy, że mogą mieć one wpływ na zakres informacji ujawnianych przez oferentów w toku postępowań przetargowych (R. Siwek, Nowa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na jawność postępowań przetargowych, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 11 września 2018 r., nr 176 s. C7).
Wskazuje się także na problemy interpretacyjne nowych przepisów w kontekście korzystania ze swobody wypowiedzi. (P. Słowik, Wolność wypowiedzi w konflikcie z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 25 września 2018 r., nr 186, s. C3).
Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.
REKLAMA
REKLAMA