reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?

Jeżeli umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń powracającej zleceniobiorczyni, wówczas przedmiotowe zwolnienie nie będzie Państwu przysługiwać. Jeżeli natomiast osoba, o której mowa, zawarła z Państwem umowę zlecenia oprócz istniejącego stosunku pracy i przebywała w związku z tym na urlopach związanych z rodzicielstwem, wówczas będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia, ale tylko w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy.

Zasadniczo do opłacania składki na Fundusz Pracy (FP) za zleceniobiorców zobowiązane są:

  • osoby fizyczne - pod warunkiem że zatrudniają w ramach stosunku pracy co najmniej 1 osobę;
  • jednostki organizacyjne (m.in. spółki prawa handlowego, jak spółka z o.o., spółka akcyjna, spółki osobowe) - niezależnie od tego, czy są pracodawcami w rozumieniu Kodeksu pracy.

Ponadto o obowiązku opłacania składek na FP za konkretną osobę decyduje kryterium wysokości uzyskanej w danym miesiącu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zleceniodawca opłaca składki na FP m.in. za zleceniobiorców od kwot stanowiących ich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności), jeżeli w przeliczeniu na okres miesiąca podstawa ta wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku zleceniobiorców w przeważającej większości wypadków jest to przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia. W sytuacji gdy ubezpieczony obowiązkowo podlega wymienionym ubezpieczeniom z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na FP powstaje, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek z tych tytułów wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane za pracowników w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Definicja pracownika w rozumieniu tej ustawy jest jednak szersza, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika ustawa o ochronie roszczeń… uznaje osobę fizyczną, która wykonuje pracę na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. O obowiązku uiszczania składek na FGŚP nie decyduje wysokość osiąganej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock
Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama