REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock
Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?

Jeżeli umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń powracającej zleceniobiorczyni, wówczas przedmiotowe zwolnienie nie będzie Państwu przysługiwać. Jeżeli natomiast osoba, o której mowa, zawarła z Państwem umowę zlecenia oprócz istniejącego stosunku pracy i przebywała w związku z tym na urlopach związanych z rodzicielstwem, wówczas będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia, ale tylko w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy.

REKLAMA

Zasadniczo do opłacania składki na Fundusz Pracy (FP) za zleceniobiorców zobowiązane są:

  • osoby fizyczne - pod warunkiem że zatrudniają w ramach stosunku pracy co najmniej 1 osobę;
  • jednostki organizacyjne (m.in. spółki prawa handlowego, jak spółka z o.o., spółka akcyjna, spółki osobowe) - niezależnie od tego, czy są pracodawcami w rozumieniu Kodeksu pracy.

Ponadto o obowiązku opłacania składek na FP za konkretną osobę decyduje kryterium wysokości uzyskanej w danym miesiącu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zleceniodawca opłaca składki na FP m.in. za zleceniobiorców od kwot stanowiących ich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności), jeżeli w przeliczeniu na okres miesiąca podstawa ta wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku zleceniobiorców w przeważającej większości wypadków jest to przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia. W sytuacji gdy ubezpieczony obowiązkowo podlega wymienionym ubezpieczeniom z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na FP powstaje, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek z tych tytułów wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane za pracowników w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Definicja pracownika w rozumieniu tej ustawy jest jednak szersza, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika ustawa o ochronie roszczeń… uznaje osobę fizyczną, która wykonuje pracę na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. O obowiązku uiszczania składek na FGŚP nie decyduje wysokość osiąganej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składek na FP i FGŚP nie opłaca się m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego (funkcjonował do 1 stycznia 2016 r.), urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Okres zwolnienia wynosi 36 miesięcy i należy go liczyć w pełnych miesiącach kalendarzowych. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik zakończył urlop. Należy podkreślić, że w tym przypadku przez pracownika rozumie się osobę pozostającą w stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem pracy. Za pracownika uznaje się zatem osobę zatrudnioną na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania, wyboru, mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Omawiane zwolnienie nie przysługuje osobie, którą z płatnikiem łączy jedynie umowa cywilnoprawna i która nie jest pracownikiem płatnika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA