REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock
Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?

Jeżeli umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń powracającej zleceniobiorczyni, wówczas przedmiotowe zwolnienie nie będzie Państwu przysługiwać. Jeżeli natomiast osoba, o której mowa, zawarła z Państwem umowę zlecenia oprócz istniejącego stosunku pracy i przebywała w związku z tym na urlopach związanych z rodzicielstwem, wówczas będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia, ale tylko w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy.

REKLAMA

Zasadniczo do opłacania składki na Fundusz Pracy (FP) za zleceniobiorców zobowiązane są:

  • osoby fizyczne - pod warunkiem że zatrudniają w ramach stosunku pracy co najmniej 1 osobę;
  • jednostki organizacyjne (m.in. spółki prawa handlowego, jak spółka z o.o., spółka akcyjna, spółki osobowe) - niezależnie od tego, czy są pracodawcami w rozumieniu Kodeksu pracy.

Ponadto o obowiązku opłacania składek na FP za konkretną osobę decyduje kryterium wysokości uzyskanej w danym miesiącu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zleceniodawca opłaca składki na FP m.in. za zleceniobiorców od kwot stanowiących ich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności), jeżeli w przeliczeniu na okres miesiąca podstawa ta wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku zleceniobiorców w przeważającej większości wypadków jest to przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia. W sytuacji gdy ubezpieczony obowiązkowo podlega wymienionym ubezpieczeniom z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składek na FP powstaje, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek z tych tytułów wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane za pracowników w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Definicja pracownika w rozumieniu tej ustawy jest jednak szersza, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika ustawa o ochronie roszczeń… uznaje osobę fizyczną, która wykonuje pracę na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. O obowiązku uiszczania składek na FGŚP nie decyduje wysokość osiąganej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składek na FP i FGŚP nie opłaca się m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego (funkcjonował do 1 stycznia 2016 r.), urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Okres zwolnienia wynosi 36 miesięcy i należy go liczyć w pełnych miesiącach kalendarzowych. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik zakończył urlop. Należy podkreślić, że w tym przypadku przez pracownika rozumie się osobę pozostającą w stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem pracy. Za pracownika uznaje się zatem osobę zatrudnioną na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania, wyboru, mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Omawiane zwolnienie nie przysługuje osobie, którą z płatnikiem łączy jedynie umowa cywilnoprawna i która nie jest pracownikiem płatnika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA