REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzamy umorzyć udzieloną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową byłemu pracownikowi. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych takie umorzenie? Czy trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty umorzonej pożyczki?

Umorzenie pożyczki mieszkaniowej byłemu pracownikowi powoduje konieczność zmniejszenia w księgach rachunkowych zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przy jednoczesnym zmniejszeniu zobowiązania wobec byłego pracownika. Chociaż przychód byłego pracownika z tytułu umorzonej pożyczki podlega, co do zasady, opodatkowaniu, to firma nie jest już podatnikiem i nie pobiera za byłego pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Kwota umorzonej pożyczki (zgodnie z art. 20 ust. 1 updof) stanowi dla byłego pracownika przychód z tzw. innych źródeł. Po stronie firmy dokonującej umorzenia pożyczki nie powstaje jednak obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od tej kwoty, gdyż jest byłym pracodawcą (nie pełni funkcji płatnika). Od umorzonej byłemu pracownikowi kwoty pożyczki z ZFŚS nie nalicza się również składek na ubezpieczenia społeczne i kwota ta jest wyłączona z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Obowiązkiem byłego pracodawcy jest natomiast sporządzenie informacji PIT-8C (zgodnie z art. 42a updof) oraz wykazanie w niej przychodu w wartości umorzonej pożyczki. Informację PIT-8C należy przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Informacji PIT-8C nie trzeba jednak wystawiać w przypadku, gdy umorzenie dotyczy zmarłego byłego pracownika, gdyż zobowiązanie takie, co do zasady, wygasa z chwilą śmierci pracownika. Jeśli zobowiązanie te przechodzi na spadkobierców, wówczas jej umorzenie powoduje, że uzyskują oni przychód z innych źródeł i to na spadkobiercę (lub spadkobierców) należy wystawić informację PIT-8C.

Zobacz: Prawo dla firm

Ewidencja w księgach rachunkowych umorzenia pożyczki byłemu pracownikowi

W momencie rozwiązania stosunku pracy kwota należności wynikającej z udzielenia pracownikowi pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS widniejąca na koncie pozostałych rozrachunków z pracownikami powinna zostać przeksięgowana na konto "zwykłych" pozostałych rozrachunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wn konto 240 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: konto imienne byłego pracownika)

Ma konto 234 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: konto imienne pracownika)

Decyzja o umorzeniu kwoty pożyczki mieszkaniowej udzielonej z ZFŚS powoduje zmniejszenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przy jednoczesnym zmniejszeniu zobowiązania wobec byłego pracownika:

Wn konto 850 "Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych"

Ma konto 240 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: konto imienne byłego pracownika)

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi

W artykule przedstawiono również przykłady ewidencji księgowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA