REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma systemu emerytalnego

REKLAMA

Czy będziemy świadkami reformy systemu emerytalnego? Długo oczekiwany raport z przeglądu systemu emerytalnego w Polsce wraz z rekomendacjami nie jest przeglądem całego systemu, a jedynie jego niewielkiego wycinka - OFE.

Reforma systemu emerytalnego


Zawarte w dokumencie rekomendacje zmierzają w jednym kierunku - likwidacji II filara, przeniesienia środków do ZUS, gdzie zostaną natychmiast wydane na bieżące emerytury. To oznacza demontaż reformy emerytalnej z 1999 r.

REKLAMA

REKLAMA


Dokument koncentruje się jedynie na przeglądzie funkcjonowania II filara (OFE), na jego negatywnym wpływie na gospodarkę, finanse publiczne, ubezpieczonych oraz na wysokich kosztach funkcjonowania. Brakuje w nim informacji na temat funkcjonowania części repartycyjnej systemu emerytalnego czyli jak na finanse publiczne działają m.in.: waloryzacja składek czy przywileje emerytalne, których rząd nie chce zlikwidować w obawie przed protestami.


W raporcie przedstawiono kilka wariantów, z których naszym zdaniem wszystkie zmierzają w jednym kierunku - likwidacji II filara emerytalnego czyli OFE, przeniesienia środków do ZUS, gdzie zostaną natychmiast wydane na bieżące emerytury, czyli demontażu reformy emerytalnej z 1999 r.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wg autorów raportu proponowane zmiany powinny zapewnić bezpieczeństwo systemu emerytalnego i ochronę interesu ubezpieczonych. Ponadto powinny one spełniać wszystkie wylistowane w raporcie (str. 84) kryteria, m.in.: wspierać rozwój gospodarczy kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Niestety w opinii Lewiatana tego kryterium nie spełnia propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca sposobu wypłat emerytur ze środków gromadzonych w OFE, polegająca na stopniowym przekazywaniu środków z OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem przez ubezpieczonych wieku emerytalnego, ani żadna z przedstawionych w raporcie propozycji dobrowolności. Spełnia natomiast niewzięta przez autorów raportu pod uwagę propozycja czasowego zawieszenia składki do OFE.


Propozycje dotyczące dobrowolności zawierają natomiast „bariery", które skutecznie zniechęcą obywateli do dalszego oszczędzania w OFE.

REKLAMA


Wg propozycji „dobrowolności nr 1", iż każdy kto będzie chciał oszczędzać dalej w OFE musi złożyć stosowną deklarację. Jeżeli tego nie zrobi zostanie automatycznie przeniesiony wraz z aktywami do ZUS. Biorąc pod uwagę dotychczasową walkę rządu z tzw. barierami administracyjnymi dla obywateli, propozycja ta idzie w zupełnie przeciwnym kierunku.


Opcja „dobrowolności nr 2", zakłada obniżenie składki do OFE do 2% i dopłacenie tych 2 % przez każdego z nas, tyle, że z własnej kieszeni. Wychodząc z taką propozycją autorzy regulacji zdają sobie sprawę, że nie spotka się ona z przychylnością społeczeństwa. Składka do OFE traktowana jest już jako para podatek. Jego zwiększenie podniesie koszty pracy ponoszone przez pracowników o kolejne 2 punkty procentowe, które już dziś wynoszą średnio ok. 30%!


Zobacz: Niezapłacenie składki ZUS w terminie


Propozycje te zawracają dyskusję nad kształtem systemu emerytalnego do punktu wyjścia, sprzed 1999 r. Rząd ma świadomość, iż obecne stawki waloryzacji świadczeń są w dłuższym okresie czasu nie do utrzymania - biorąc pod uwagę trudną sytuację demograficzną i ekonomiczną - lecz nie mówi o tym otwarcie społeczeństwu. W efekcie kolejne pokolenia będą musiały za te decyzje zapłacić.


Dla polityków zabranie części naszych oszczędności z OFE i przekazanie ich do ZUS na wypłatę bieżących emerytur będzie tylko chwilową ulgą. Oznacza ono bowiem odłożenie w czasie przeprowadzenia niepopularnych dla rządu reform (likwidacja przywilejów emerytalnych), przed którymi i tak nie ma ucieczki.


Gdyby autorzy raportu dokonali rzetelnego przeglądu funkcjonowania całego systemu emerytalnego, dzisiejsza teza o negatywnym wpływie OFE na gospodarkę i finanse publiczne nie zdołałaby się obronić.


Wzywamy zatem rząd do rzetelnej debaty o reformie całego systemu emerytalnego.


Zobacz: Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA