| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe świadczenie opiekuńcze

Wyższe świadczenie opiekuńcze

Rząd zdecydował, że od 1 kwietnia do konca roku 2013 świadczenie opiekuńcze wzrośnie i będzie wynosiło 820 zł.

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, czyli takie które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie, niezależnie od dochodu i innych świadczeń. Chodzi o opiekunów dzieci niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki - nie później niż przed ukończeniem 25 lat. 


Obecnie osoby te otrzymują 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego). Od kwietnia kwota ta zwiększy się o 200 zł. Od lipca br. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wprawdzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone samo świadczenie, które wyniesie 620 zł. Wraz z dodatkowymi 200 zł łączne wsparcie nie zmieni się i wyniesie 820 zł. 


Zobacz: Premier nie planuje obniżki VAT


Na posiedzeniu 26 marca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i wydała rozporządzenie dotyczące szczegółowych warunków realizacji tego programu. 


Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Zainteresowani nie będą musieli składać wniosku - postępowanie będzie wszczynane z urzędu. 


Z budżetu państwa na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł.

 
Zobacz: Likwidacja ulgi VAT dla budujących uderza w sektor budownictwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »