REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesymistyczne prognozy dla koniunktury w przemyśle

REKLAMA

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS klimat w koniunkturze nie jest optymistyczny. W lutym produkcja, zamówienia oraz zatrudnianie jest stale ograniczane.

REKLAMA

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym nie napawa optymizmem, mimo że tak chcielibyśmy interpretować dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu br., które GUS przedstawił kilka dni temu. Rzeczywiście, po bardzo głębokim spadku produkcji sprzedanej w grudniu 2012 r. (o 10,6 proc. r/r), odnotowany w styczniu wzrost o 0,3 proc. r/r jawił się jako pierwszy, może niezbyt silny, ale jednak sygnał, że odbijamy się od dna, które było w grudniu. Jednak dzisiejsze dane dotyczące oceny klimatu koniunktury w przemyśle nie pozwalają na zbyt duży optymizm. Ciągle bowiem 22 proc. przedsiębiorstw przemysłowych sygnalizuje pogarszanie się sytuacji, a jedynie 14 proc. - jej poprawę (w styczniu było to 13 proc.). Przy czym przyczyny słabości tkwią ciągle w rynku wewnętrznym, a nie w sytuacji na rynkach u naszych głównych partnerów biznesowych.

REKLAMA


Analiza ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyraźnie wskazuje, że bardzo dobrze radzi sobie chemia, produkcja urządzeń elektrycznych, „odbija" produkcja maszyn i urządzeń, a nawet produkcja pojazdów samochodowych. I jak zwykle - farmaceutyki. Problem jednak w tym, że planowane są redukcje zatrudnienia i ciągle zbyt duży jest poziom zapasów gotowych. A to oznacza, że nie ma szans na zwiększenie dynamiki spożycia indywidualnego, a także, że gdyby ono wzrosło w oderwaniu od sytuacji na rynku pracy, to nie wpłynie znacząco na wzrost produkcji i zatrudnienia, bo firmy będą wprowadzały na rynek posiadane zapasy.


Zobacz: Spadek zatrudnienia i płac w styczniu 2013


Jednak jeżeli taka (oby lepsza) ocena klimatu utrzyma się w marcu, to można zakładać, że dołek osłabienia gospodarczego właśnie się kończy. Pozostaje jednak pytanie w jakim tempie będziemy się od niego odbijać. Dzisiejsza ocena klimatu koniunktury rokuje niestety dość wolne tempo.

REKLAMA


Tym bardziej, że sytuacja w budownictwie ciągle jest bardzo zła, i to niezależnie od wielkości firmy - 39 proc. przedsiębiorstw uważa, że się pogarsza, a tylko 9 proc. widzi poprawę. Bariery, które widzą firmy budowlane to nadal niedostateczny popyt. A nie widać zbyt wielu przesłanek do zmiany tego stanu rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Nie we wszystkich sektorach gospodarki sytuacja jest zła. Ciągle bardzo dobrze radzą sobie firmy z sektora informacja i komunikacja, co jest jednoznacznie pozytywną informacją dotyczącą potencjału rozwojowego tego sektora. A biorąc pod uwagę, że jest to sektor nowoczesny, dobrze to także rokuje przyszłości naszej gospodarki. Ale sama informacja i komunikacja jej nie pociągnie.


Dokładając oceny ogólnego klimatu koniunktury w gospodarce do wcześniejszych danych dotyczących produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej, czy informacji o spadku zatrudnienia i minimalnym wzroście płac nominalnych, przy dość silnym (przy niskiej przecież inflacji) spadku realnych wynagrodzeń, sytuacja w gospodarce stabilizuje się na niskim poziomie. Ciekawe, czy będzie to wystarczającym argumentem dla „jastrzębi" w RPP do głosowania za zakończeniem obniżek stóp procentowych? Zapewne tak. Ale wydaje się, że ciągle przewagę będą mieli zwolennicy łagodzenia polityki monetarnej.


Zobacz: Małe wydatki firm na innowacje

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA