reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa zasada odprowadzania podatku VAT

Nowa zasada odprowadzania podatku VAT

Senatorowie zgłosili 12 poprawek do nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową zasadę odprowadzania tego podatku. Jedna z poprawek Senatu przesuwa termin wejścia w życie ustawy do 1 kwietnia 2013 r.

"Jedna z poprawek przesuwa termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia na 1 kwietnia 2013 rok. Ponadto niektóre przepisy ustawy wejdą w życie od 1 stycznia 2014 roku. Daliśmy dłuższe vacatio legis, aby przedsiębiorcy mogli przygotować się do zmian w przepisach, gdyż będą one wymagały np. zmiany, modernizacji oprogramowania informatycznego" - powiedział senator Kazimierz Kleina (PO), przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Dodał, że kolejna istotna poprawka dotyczy opodatkowania, wystawiania faktur i sposobu rozliczania "usług dostaw ciągłych, czyli typu woda, ścieki, prąd elektryczny, gaz".

"Tutaj wprowadziliśmy zasadę, że sprzedający tę usługę, czyli np. zakład energetyczny nie będzie musiał wystawiać faktur cząstkowych na zaliczki. To w sposób istotny uprości całą procedurę wystawiania tych faktur, które są mało czytelne także dla konsumentów" - powiedział.

Dodał, że pozostałe poprawki mają charakter porządkujący i doprecyzowujący.

Ustawa o VAT przewiduje m.in. zmiany, które mają dostosować polskie prawo do regulacji UE oraz uprościć przepisy. Zawiera też zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT. W projekcie znajdują się regulacje upraszczające fakturowanie.

Zlikwidowany ma być obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, co oznacza, że podatnicy będą zobowiązani do wystawiania takich faktur jedynie na żądanie nabywców. Ponadto zakres danych określonych na fakturach będzie taki jak obecnie na rachunkach, a faktury związane ze sprzedażą paliwa do samochodu nie będą musiały zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Poza tym, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, będzie można wystawiać faktury uproszczone. Fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja; wprowadzona zostanie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama