Nowa zasada odprowadzania podatku VAT
REKLAMA
"Jedna z poprawek przesuwa termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia na 1 kwietnia 2013 rok. Ponadto niektóre przepisy ustawy wejdą w życie od 1 stycznia 2014 roku. Daliśmy dłuższe vacatio legis, aby przedsiębiorcy mogli przygotować się do zmian w przepisach, gdyż będą one wymagały np. zmiany, modernizacji oprogramowania informatycznego" - powiedział senator Kazimierz Kleina (PO), przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
REKLAMA
Dodał, że kolejna istotna poprawka dotyczy opodatkowania, wystawiania faktur i sposobu rozliczania "usług dostaw ciągłych, czyli typu woda, ścieki, prąd elektryczny, gaz".
"Tutaj wprowadziliśmy zasadę, że sprzedający tę usługę, czyli np. zakład energetyczny nie będzie musiał wystawiać faktur cząstkowych na zaliczki. To w sposób istotny uprości całą procedurę wystawiania tych faktur, które są mało czytelne także dla konsumentów" - powiedział.
Dodał, że pozostałe poprawki mają charakter porządkujący i doprecyzowujący.
REKLAMA
Ustawa o VAT przewiduje m.in. zmiany, które mają dostosować polskie prawo do regulacji UE oraz uprościć przepisy. Zawiera też zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT. W projekcie znajdują się regulacje upraszczające fakturowanie.
Zlikwidowany ma być obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, co oznacza, że podatnicy będą zobowiązani do wystawiania takich faktur jedynie na żądanie nabywców. Ponadto zakres danych określonych na fakturach będzie taki jak obecnie na rachunkach, a faktury związane ze sprzedażą paliwa do samochodu nie będą musiały zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.
Poza tym, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, będzie można wystawiać faktury uproszczone. Fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja; wprowadzona zostanie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.
REKLAMA
REKLAMA