REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejny spór opóźnia wejście w życie jednolitego patentu

Julita Żylińska
Julita Żylińska

REKLAMA

PE zdjął z listy środowych głosowań rozporządzenie o jednolitym patencie w UE w związku z poprawką zaproponowaną przez przywódców krajów unijnych. Na ostatnim szczycie przywódcy rozwiązali spór o siedzibę sądu patentowego, ale wzniecili nowy - z PE i KE.

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego uznali za "nie do zaakceptowania" sugestię przywódców państw UE, by z projektu rozporządzenia wykreślić trzy paragrafy o prawie patentowym, co ich zdaniem zaowocuje ograniczeniem kompetencji Trybunału Sprawiedliwości UE w sporach patentowych. Niezadowolenie wyraziła także Komisja Europejska.

REKLAMA

REKLAMA

"Został osiągnięty kompromis między krajami UE (w sprawie siedziby sądu patentowego - PAP), ale niestety za cenę usunięcia ważnych wspólnotowych elementów pierwotnego projektu KE. Jasno przedstawiłem swoje obiekcje szefom państw i rządów podczas szczytu UE, teraz sytuacja wymaga ponownej oceny między trzema instytucjami (KE, PE, rządy - PAP)" - powiedział we wtorek w Strasburgu szef KE Jose Manuel Barroso.

Jak wyjaśniło źródło zbliżone do negocjacji, przywódcy - podobnie jak unijny przemysł - uważają, że sprawy sporów patentowych są "wystarczająco regulowane na poziomie krajowym i nie ma potrzeby odzwierciedlania tych zapisów w rozporządzeniu unijnym". Według tego źródła po negocjacjach między rządami i europosłami patent ma szansę wrócić na listę głosowań w PE we wrześniu.

Przedsiębiorcy (zwłaszcza z Wielkiej Brytanii) uważają, że zaangażowanie Trybunału UE w sprawy patentowe znacznie je opóźni, a ponadto, że sędziowie Trybunału nie mają wiedzy ani doświadczenia z tego zakresu.

REKLAMA

Jednak przedstawiciele europarlamentu w grudniu 2011 roku wstępnie zaakceptowali tekst rozporządzenia przewidujący możliwość zaangażowania Trybunału UE w przypadku pytań o zgodność rozwiązań patentowych z prawem UE. W związku z planowaną zmianą, sprawozdawcy zapowiedzieli w poniedziałek zaskarżenie Rady UE (rządy) przed unijnym Trybunałem. "Jeśli Rada pracuje nad usunięciem paragrafów 6-8 (...) to pójdziemy prostu do Trybunału UE" - zapowiedział sprawozdawca PE, chadek Klaus-Heiner Lehne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdawcy przypomnieli, że od czasu politycznego porozumienia między negocjatorami Rady UE i PE w grudniu ubiegłego roku, PE kilkakrotnie przesuwał głosowanie pakietu patentowego w związku z przeciągającym się sporem krajów UE o siedzibę sądu patentowego.

Porozumienie w tej sprawie udało się dopiero osiągnąć przywódcom UE na zeszłotygodniowym szczycie, co szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nazwał "historycznym przełomem", bowiem negocjacje w sprawie jednolitego patentu trwają na forum UE od 30 lat.

Kompromis przewiduje, że 27 proc. spraw związanych z patentem przejmie Monachium, 30 proc. Londyn, a resztę będzie obsługiwać główna siedziba sądu w Paryżu. Sprawę patentu chciała sfinalizować polska prezydencja, która proponowała w grudniu 2011 roku na siedzibę sądu Paryż, co zablokowały Niemcy i Wielka Brytania.

Do wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 2010 roku 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie uczyniły tego ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych.

Ze względu na brak jednolitego systemu, uzyskanie jednego patentu przez przedsiębiorcę we wszystkich krajach UE kosztuje około 30 tys. euro, podczas gdy w USA uzyskanie jednego patentu to równowartość około 1850 euro. Takie koszty były obciążeniem zwłaszcza dla małych i średnich firm UE, które wobec tego często rezygnowały z ochrony patentowej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA