REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie: Są pieniądze dla mieszkańców wsi na zakładanie firm

REKLAMA

O 100 tys. zł mogą się starać rolnicy z gmin Branice, Głubczyce, Kietrz i Baborów, którzy chcą utworzyć np. gospodarstwo agroturystyczne. Na tworzenie firm i miejsc pracy mieszkańcy wsi z tego regionu mogą natomiast otrzymać nawet 300 tys. zł.

Jak informuje kierownik Lokalnej Grupy Działania (LGD) Płaskowyż Dobrej Ziemi Adriana Dziaczyszyn, o pieniądze te będzie się można starać już w drugiej połowie maja. Organizacja ta działa na terenie gmin Branice, Głubczyce, Kietrz i Baborów.

REKLAMA

O dotację na tzw. różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, czyli zapewnianie sobie możliwości dodatkowego zarobkowania, będą mogli zabiegać wyłącznie rolnicy - osoby, które opłacają składki KRUS i dostają dopłaty bezpośrednie z unijnych pieniędzy. Pieniądze na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw będą natomiast mogli zdobyć mieszkańcy terenów wiejskich, które swoim zasięgiem obejmuje LDG.

"W tym drugim przypadku nie mogą to być rolnicy" - zaznaczyła Dziaczyszyn. Dodała, że jest jeszcze jeden warunek - chodzi o to, by projekty spełniały cele zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju.

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej to np. zakładanie gospodarstw agroturystycznych, miejsc noclegowych czy punktów gastronomicznych. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku to 100 tys. zł. Dofinansowanie może stanowić do 50 proc. ogólnej wartości inwestycji.

"W sumie na ten cel LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi ma 400 tys. zł" - powiedziała PAP Dziaczyszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na zakładanie mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich LDG Płaskowyż Dobrej Ziemi ma kolejne 400 tys. zł. Dofinansowanie również może wynieść do 50 proc. inwestycji. Jednak to, ile dostanie konkretny projekt, będzie zależeć od liczby miejsc, które stworzy przyszły przedsiębiorca. Jeśli założy we wniosku, że będzie to jedno nowe miejsce pracy, to będzie się mógł starać maksymalnie o 100 tys. zł, a przy dwóch nowych miejscach pracy - o 200 tys. zł. Przy utworzeniu trzech i więcej miejsc pracy można wnioskować o maksymalnie 300 tys. zł

LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi planuje wybrać najlepsze wnioski do końca czerwca. Wydatki na inwestycję, czyli tzw. koszty kwalifikowalne, będzie można ponosić już dzień po złożeniu wniosku w LGD.

"Jednak na własną odpowiedzialność, bo wnioski będziemy przekazywać do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dalszej weryfikacji. Dopiero po podpisaniu umowy z agencją wnioskodawca może spokojnie realizować zaplanowaną inwestycję" - wyjaśniła PAP Dziaczyszyn.

LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi to jedna z dwunastu lokalnych grup działania istniejących na Opolszczyźnie. Obejmuje cztery gminy: Branice, Głubczyce, Baborów i Kietrz. Jest stowarzyszeniem instytucji, firm, samorządów i organizacji pozarządowych, które mają działać na rzecz polepszanie warunków życia i wspierania przedsiębiorczości w czterech przynależących do LGD gminach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA