REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie: Są pieniądze dla mieszkańców wsi na zakładanie firm

REKLAMA

O 100 tys. zł mogą się starać rolnicy z gmin Branice, Głubczyce, Kietrz i Baborów, którzy chcą utworzyć np. gospodarstwo agroturystyczne. Na tworzenie firm i miejsc pracy mieszkańcy wsi z tego regionu mogą natomiast otrzymać nawet 300 tys. zł.

Jak informuje kierownik Lokalnej Grupy Działania (LGD) Płaskowyż Dobrej Ziemi Adriana Dziaczyszyn, o pieniądze te będzie się można starać już w drugiej połowie maja. Organizacja ta działa na terenie gmin Branice, Głubczyce, Kietrz i Baborów.

REKLAMA

O dotację na tzw. różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, czyli zapewnianie sobie możliwości dodatkowego zarobkowania, będą mogli zabiegać wyłącznie rolnicy - osoby, które opłacają składki KRUS i dostają dopłaty bezpośrednie z unijnych pieniędzy. Pieniądze na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw będą natomiast mogli zdobyć mieszkańcy terenów wiejskich, które swoim zasięgiem obejmuje LDG.

"W tym drugim przypadku nie mogą to być rolnicy" - zaznaczyła Dziaczyszyn. Dodała, że jest jeszcze jeden warunek - chodzi o to, by projekty spełniały cele zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju.

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej to np. zakładanie gospodarstw agroturystycznych, miejsc noclegowych czy punktów gastronomicznych. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku to 100 tys. zł. Dofinansowanie może stanowić do 50 proc. ogólnej wartości inwestycji.

"W sumie na ten cel LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi ma 400 tys. zł" - powiedziała PAP Dziaczyszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na zakładanie mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich LDG Płaskowyż Dobrej Ziemi ma kolejne 400 tys. zł. Dofinansowanie również może wynieść do 50 proc. inwestycji. Jednak to, ile dostanie konkretny projekt, będzie zależeć od liczby miejsc, które stworzy przyszły przedsiębiorca. Jeśli założy we wniosku, że będzie to jedno nowe miejsce pracy, to będzie się mógł starać maksymalnie o 100 tys. zł, a przy dwóch nowych miejscach pracy - o 200 tys. zł. Przy utworzeniu trzech i więcej miejsc pracy można wnioskować o maksymalnie 300 tys. zł

LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi planuje wybrać najlepsze wnioski do końca czerwca. Wydatki na inwestycję, czyli tzw. koszty kwalifikowalne, będzie można ponosić już dzień po złożeniu wniosku w LGD.

"Jednak na własną odpowiedzialność, bo wnioski będziemy przekazywać do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dalszej weryfikacji. Dopiero po podpisaniu umowy z agencją wnioskodawca może spokojnie realizować zaplanowaną inwestycję" - wyjaśniła PAP Dziaczyszyn.

LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi to jedna z dwunastu lokalnych grup działania istniejących na Opolszczyźnie. Obejmuje cztery gminy: Branice, Głubczyce, Baborów i Kietrz. Jest stowarzyszeniem instytucji, firm, samorządów i organizacji pozarządowych, które mają działać na rzecz polepszanie warunków życia i wspierania przedsiębiorczości w czterech przynależących do LGD gminach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA