REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

W piątek mija termin zapłaty wyższych składek ZUS przez przedsiębiorców. W tym roku ich miesięczne obciążenia wzrosną o 9,6% w porównaniu ze składkami płaconymi za ubiegły rok. Przelew w dotychczasowej, niższej kwocie pozbawi przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

W piątek 10 lutego mija termin zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców za styczeń. Niestety, sporo wyższych niż te, które prowadzący działalność płacili w ubiegłym roku. Minimalne składki przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą rosną bowiem łącznie o ponad 43 zł miesięcznie (4,9%) -  do 933,45 złotych. Podwyżka nie ominie także rozpoczynających działalność, którzy przez dwa lata od startu w biznesie mają prawo do niższych składek ZUS - w ich przypadku miesięczne obciążenia z tego tytułu rosną łącznie o ponad 21 zł miesięcznie (5,8%), do 387,94 złotych.

REKLAMA


Rosną składki, bo rosną wskaźniki

Z tego typu podwyżką przedsiębiorcy muszą liczyć się co roku, ze względu na wzrost wskaźników (przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw.2011 r.), według których ustalana jest tzw. podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców. Wyznaczona w ten sposób podstawa obowiązuje przez cały kolejny rok.


W marcu kolejna podwyżka

W tym roku będzie jednak inaczej, ponieważ już za miesiąc przedsiębiorców czeka kolejna podwyżka składek. Podstawa wymiaru składek za luty-grudzień 2012 r. pozostaje taka sama, jak w przypadku składek za styczeń, ale aż o 2 pkt procentowe rośnie składka rentowa - taką podwyżkę zapowiedział kilka miesięcy temu w swoim expose premier Donald Tusk. W efekcie już od marca minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne będą kosztować przedsiębiorców ponad 85 zł więcej w porównaniu z tymi, które obowiązywały w ubiegłym roku. A to oznacza, że ich miesięczne obciążenia będą wyższe aż o 9,6 procent. Z kolei rozpoczynający działalność, z prawem do preferencyjnego, niższego ZUS, muszą się liczyć z podwyżką sięgającą ponad 30 zł miesięcznie, czyli o 8,3% (w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

 

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)

Składki za styczeń 2012 r. (w zł)

Miesięczne składki w okresie luty-grudzień 2012 r. (w zł)

Emerytalne (19,52%)

412,97

412,97

Rentowe (6% - za styczeń, 8% - za luty-grudzień)

126,94

169,25

Chorobowe (2,45%)

51,83

51,83

Wypadkowe (1,67%*)

35,33

35,33

Fundusz Pracy (2,45%)

51,83

51,83

Zdrowotne (9%)

254,55

254,55

Razem

933,45 zł

975,76 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób

Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne (tzw. ZUS preferencyjny) i zdrowotne przedsiębiorców rozpoczynających działalność

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)

Składki za styczeń 2012 (w zł)

Miesięczne składki w okresie luty-grudzień 2012 (w zł)

Emerytalne (19,52%)

87,84

87,84

Rentowe (6% - za styczeń, 8% - za luty-grudzień)

27

36

Chorobowe (2,45%)

11,03

11,03

Wypadkowe (1,67%*)

7,52

7,52

Zdrowotne (9%)

254,55

254,55

Razem

387,94 zł

396,94 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób

Zamów książkę: 10 skutecznych sposobów na oszczędności w kosztach pracy >>


Przedsiębiorcy muszą uważać, by przez pomyłkę nie zrobić przelewu do ZUS na dotychczasową, niższą kwotę. Karą za nieprawidłową lub spóźnioną wpłatę składek mogą być odsetki karne, grzywna do kilku tysięcy złotych lub dodatkowa opłata w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek. Tak radykalnych kar mogą się co prawda spodziewać raczej tylko ci, którzy notorycznie mają problemy z płatnościami, ale należy pamiętać, że nawet jednodniowe spóźnienie lub wpłata składki chorobowej (składowej ubezpieczeń społecznych) w niższej kwocie pozbawia przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Co więcej, zostanie ono przywrócone dopiero po kolejnych 90 dniach opłacania składki chorobowej w terminie.


Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA