REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki stawiają przedsiębiorcom zbyt wysokie wymagania

REKLAMA

W kontaktach polskich przedsiębiorców z bankami największym problemem pozostają zbyt wysokie wymagania stawiane przez te instytucje i przewlekłość procedur - wynika z badania przeprowadzonego przez  program Rzetelna Firma. W ciągu ostatniego roku poprawę w kontaktach z bankami odnotowało zaledwie 14 proc. przedsiębiorców.

Dla firm największym problemem w ich relacjach z bankami są zbyt wygórowane wymagania, którym muszą sprostać, żeby skorzystać z instrumentów finansowych oferowanych przez banki. Tak stwierdziła ponad 1/3 uczestników badania „Banki w działalności polskiego biznesu” przeprowadzonego na ponad 1000 przedsiębiorcach uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają również zastrzeżenia do procedur funkcjonujących w bankach. 28 proc. z nich twierdzi, że są one zbyt przewlekłe, co nie pozwala przedsiębiorcom na szybkie i elastyczne reagowanie, gdy nadarzają się ciekawe sytuacje biznesowe.

Z jakim najczęściej problemem spotyka się Pana/Pani przedsiębiorstwo w trakcie współpracy z bankami?


 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Banki w działalności polskiego biznesu”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Krytykę ze strony osób prowadzących własną działalność gospodarczą budzi także oferta banków - zdaniem części z nich nie jest ona odpowiednio dopasowana do potrzeb i oczekiwań, inni z kolei postrzegają ją jako nieczytelną. Negatywnie oceniany jest również profesjonalizm doradców. W ciągu ubiegłego roku z niekompetencją pracownika banku spotkał się prawie co dziesiąty przedsiębiorca.


„Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez program Rzetelna Firma, przedsiębiorcy nadal napotykają bariery we współpracy z bankami. Zarówno stawianie zbyt wysokich wymagań jak i przeciąganie procedur oznacza odcięcie firm od finansowania, co może się negatywnie przełożyć na ich kondycję. Dla zdrowia gospodarki banki powinny harmonijnie współpracować z biznesem, a obecna sytuacja pokazuje, że nie wszystko układa się prawidłowo.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. „Rozwiązaniem mógłby być właściwie funkcjonujący system gwarancji i zabezpieczeń dla sektora MSP, który wsparłby rozwój tych firm.” - dodaje Waldemar Sokołowski.


Większość przedstawicieli firm biorących udział w badaniu nie odnotowała w ciągu ostatniego roku znaczących zmian we współpracy z bankami. Dla ponad 2/3 z nich nie zmienił się on w żaden sposób w stosunku do 2010 roku.

Jak ocenia Pan/Pani współpracę swojego przedsiębiorstwa z bankami w 2011 r. w stosunku do poprzedniego roku?


 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Banki w działalności polskiego biznesu”

REKLAMA


Tylko 14 proc. badanych stwierdziło, że w minionym roku działania podejmowane przez banki w większym lub mniejszym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości świadczonych przez nie usług. Więcej bo 18 proc. badanych stwierdziło, że 2011 rok oznaczał dla nich trudniejsze relacje z tymi instytucjami finansowymi. Dla 14 proc. były one gorsze, a dla 4 proc. pogorszyły się w stopniu zdecydowanym.


„Badanie potwierdza, że mimo szumnych zapowiedzi w zakresie poprawy jakości usług bankowych świadczonych dla polskich przedsiębiorstw, ich poziom pozostaje taki sam. W ułatwieniu kontaktów z instytucjami finansowymi może pomóc firmom budowanie ich wizerunku jako rzetelnych płatników. Dzięki temu osoby prowadzące działalność gospodarczą będą w stanie łatwiej uzyskać dostęp do instrumentów finansowym oferowanych przez banki.” - podkreśla Waldemar Sokołowski.


Z badania „Banki w działalności polskiego biznesu” wynika, że:

- największymi trudnościami, na jakie firmy natrafiają w bankach, są stawiane przez nie wymogi oraz długotrwałe procedury;

- w ciągu ostatniego roku ponad 2/3 przedsiębiorców nie odnotowało znaczących zmian we współpracy z bankami.


Badanie „Banki w działalności polskiego biznesu” zostało przeprowadzone w grudniu 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 40 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

O Rzetelnej Firmie

Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Przedsiębiorca posługujący się tytułem Rzetelnej Firmy buduje pozytywny wizerunek swojej firmy i w prowadzeniu biznesu kieruje się zasadami Kodeksu Etycznego Rzetelnych Firm. Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. W programie uczestniczy w tej chwili ponad 40 000 firm reprezentujących niemal wszystkie branże krajowej gospodarki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzetelna firma

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA