REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udział innowacyjnych firm w polskim przemyśle poniżej średniej UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Julita Żylińska
Julita Żylińska

REKLAMA

KE opublikowała analizę, z której wynika, że wydajność pracy i udział innowacyjnych firm w polskim przemyśle plasują się znacznie poniżej średniej unijnej. Polska jest w połowie stawki, jeśli chodzi o biurokrację, która utrudnia prowadzenie biznesu.

W związku z pogarszającymi się nastrojami w europejskiej gospodarce, Komisja Europejska przedstawiła w piątek wyniki analizy konkurencyjności przemysłu w poszczególnych krajach UE.

REKLAMA

REKLAMA

Komisja zwróciła uwagę na znaczące różnice; wydajność pracy w przemyśle waha się od 125 proc. wartości dodanej brutto na pracownika w Irlandii do 20 proc. w Bułgarii. Odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw sięga od 80 proc. w Niemczech do 25 proc. na Łotwie. Najbardziej sprzyjające działalności gospodarczej przepisy obowiązują w Finlandii, ostatnie miejsce pod tym względem zajmują Włochy. Polska plasuje się w grupach krajów o najniższej wydajności pracy, najniższej innowacyjności firm oraz zawyżonych obciążeniach biurokratycznych dla biznesu.

Jeśli chodzi o wydajność pracy, KE podzieliła kraje na trzy kategorie. W pierwszej grupie o wydajności pracy "znacznie przewyższającej średnią unijną" znalazły się: Irlandia, Holandia, Austria, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Szwecja i Niemcy. Średnia unijna wynosi 50 proc. wartości dodanej brutto (wartość całkowitej produkcji minus jej koszty) na pracownika. W grupie krajów nieco powyżej lub nieco poniżej średniej są: Wielka Brytania, Francja, Dania, Hiszpania, Grecja, Włochy i Malta. Z kolei Polska wraz ze Słowacją, Słowenią, Węgrami, Czechami, Cyprem, Portugalią, Estonią, Litwą, Rumunią, Łotwą i Bułgarią ma wydajność pracy "znacznie poniżej średniej UE". Nasza wydajność ok. 30 proc. wartości dodanej brutto w przemyśle.

REKLAMA

Najgorzej obok Węgier i Łotwy Polska wypada, jeśli chodzi o udział przedsiębiorstw innowacyjnych. Takich firm wśród wszystkich przedsiębiorstw jest w Polsce mniej niż 30 proc. Najwięcej innowacyjnych firm (więcej niż 60 proc.) mają Luksemburg i Niemcy, w przedziale powyżej 50 proc. znalazły się: Belgia, Portugalia, Irlandia, Estonia, Austria, Cypr, Czechy, Grecja, Szwecja, Włochy, Finlandia, Dania, Słowenia i Francja.

Polska jest natomiast "w połowie stawki" pod względem obciążeń administracyjnych dla firm. World Economic Forum zapytał szefów biznesu, które kraje uważają za przyjazne w prowadzeniu działalności gospodarczej, a które nie. Chodzi o liczbę, pozwoleń, regulacji i obowiązków sprawozdawczych nakładanych przez poszczególne państwa na firmy. Skala wynosiła od 1 (najwięcej obciążeń, czyli najmniej przyjazne państwa) do 7 (najbardziej przyjazne). Polska znalazła się w przedziale między oceną 2,5 a 3,5; w tej grupie towarzyszą nam Holandia, Austria, Irlandia, Łotwa, Bułgaria, Wielka Brytania, Niemcy, Słowenia, Hiszpania, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy, a także Francja. Najlepiej wypadły (ocena powyżej 3,5) Finlandia, Estonia, Dania, Cypr, Szwecja i Luksemburg, a najgorzej (ocena poniżej 2,5) Belgia, Portugalia, Grecja, Węgry i Włochy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Polska gospodarka dobrze zniosła kryzys i nadal rośnie. Kraj ten korzysta ze swojej pozycji 'przystani' przemysłowej Europy oraz dostawcy usług biznesowych dla wielu europejskich i światowych firm, jednak Polska stoi w obliczu wielu wyzwań i mogłaby bardzo skorzystać, gdyby poprawiła swoje polityki" - oceniła KE w raporcie. Wskazała, że przedsiębiorcy w Polsce narzekają na obciążenia biurokratyczne i nieefektywną administrację. Zdaniem KE, potrzebne są prostsze i bardziej przejrzyste przepisy oraz poprawa wydajności urzędników i sądownictwa, a także usługi e-goverment.

"Ponadto niewystarczająco rozwinięta infrastruktura transportu nie odpowiada rosnącym potrzebom gospodarki" - czytamy. Podobnie źle jest - zdaniem KE - z infrastrukturą energetyczną. "Jest ona niewystarczająca, by odpowiedzieć na konkurencję i zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej" - ocenili analitycy. Poprawa będzie konieczna - wskazują - ze względu na konieczność sprostania wyzwaniom środowiskowym tak, by nie wzrosły przy tym nadmiernie ceny energii.

Komisja uważa, że coraz większym wyzwaniem dla stabilności i wzrostu polskiej gospodarki w długim okresie jest niski poziom innowacyjności. "By stosować i rozwijać nowe technologie (...), polski przemysł powinien rozwijać długoterminowe strategie i więcej inwestować w kapitał ludzki, badania i rozwój oraz wzmacniać pod tym względem potencjał małych i średnich firm" - podkreślili analitycy KE.

Z Brukseli Julita Żylińska

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA