reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nieco mniejsze bezpieczeństwo działalności gospodarczej

Nieco mniejsze bezpieczeństwo działalności gospodarczej

Poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej utrzymuje się od roku na podobnym poziomie, ale w ostatnich trzech miesiącach wskaźnik BIG spadł nieznacznie o 2,01 pkt. do poziomu 11,33 pkt.- wynika z raportu opublikowanego przez BIG InfoMonitor.

 

Na obecny stan wskaźnika bezpieczeństwa działalności gospodarczej wpływ mają głównie oceny z sektorów dostawców usług finansowych i dostawców usług masowych - tam wskaźnik BIG spadł odpowiednio z 16,66 pkt. do 8,19 pkt. oraz 8,83 pkt. do 7,60 pkt. Pozytywne sygnały docierają z sektora przedsiębiorców, gdzie wskaźnik BIG drugi raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wrósł i obecnie wynosi blisko 20 pakt. (19,77 pkt.) Od kwietnia br. wskaźnik BIG dla tego segmentu zwiększył się o 3,33 pkt., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o blisko 14 pkt.

 

Na pogorszenie się bezpieczeństwa obrotu gospodarczego wpłynął wzrost przeterminowanych wierzytelności od klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że ostatnie negatywne odchylenie jest niewielkie w porównaniu do zanotowanego w czasie kryzysu w 2008 roku, mimo że ostatnie badanie było prowadzone w trakcie kolejnych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych.

 

"Mniej lub bardziej kryzysowa sytuacja trwa od kilku lat. Wygląda na to, że polscy przedsiębiorcy przyzwyczaili się do funkcjonowania w ciągłym kryzysie - powiedział PAP prezes zarządu BIG InfoMonitor SA Mariusz Hildebrand.

 

Polskim firmom nie szkodzą ani zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych, ani groźba bankructwa kolejnych państw, choć od kwietnia tego roku zanotowano nieznaczne pogorszenie nastrojów wśród polskich firm - wynika z raportu.

 

W lipcowej edycji raportu BIG autorzy poświęcili uwagę problem związanym z odzyskiwaniem zaległych kwot od kontrahentów. Zjawisko finansowania się dużych firm poprzez celowe nieterminowe regulowanie płatności wobec małych kontrahentów, jest uważane przez blisko 85 proc. polskich firm za częsty problem, a jedna czwarta badanych firm jest zdania, że jest to praktyka bardzo powszechna. W sektorze usług finansowych dziewięć na dziesięć ankietowanych firm wskazuje, że praktyka ta jest częsta.

 

Blisko trzy czwarte badanych firm (72 proc.) przyznaje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo jest istotna i ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej.

 

"Nasze badanie nie objęło wydarzeń, do których doszło w sierpniu. Niewykluczone, że wyniki kolejnego badania będą gorsze" - powiedział PAP wiceprezes Biura Marcin Ledworowski.

 

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej (będący głównym elementem raportu BIG) służy monitorowaniu wpływu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza badanie wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

 

Badanie przeprowadzono pomiędzy 11 lipca i 22 lipca 2011 r. Posłużono się metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo CATI. Respondentami były osoby odpowiedzialne za finanse firm. Zrealizowano 200 efektywnych wywiadów.

 

reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama