REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 675 mln zł dla polskich firm z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

REKLAMA

Na nawet 675 mln zł mogą liczyć polskie firmy dzięki nowym instrumentom finansowym z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. W środę EFI podpisał umowę, dzięki której jego środki trafią na poręczenia kredytów i zabezpieczenie leasingu.

 

REKLAMA

Umowę z EFI - w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka - podpisały polskie firmy: Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND. EFI dysponuje środkami UE z programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) na lata 2010-2013. EFL i POLFUND podkreślały, że zwyciężyły w otwartym konkursie na obsługę w naszym kraju tych środków z UE.

 

Prezes EFL Andrzej Krzemiński poinformował, że jego firma planuje do końca 2013 r. sfinansować projekty przedsiębiorców na kwotę 375 mln zł. Zapowiedział też uruchomienie w lipcu br. produktu, dedykowanego niedawno powstałym małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Dzięki współpracy z EFI już kilkumiesięczna firma będzie mogła wyleasingować sprzęt na preferencyjnych zasadach - tłumaczył Krzemiński, zapowiadając maksymalne uproszczenie formalności. Firma leasingowa może zmniejszyć marżę za ryzyko, bo w razie niepowodzenia przedsięwzięcia połowę strat pokrywa CIP - dodał.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udzielenie poręczeń kredytowych dla firm z sektora MŚP na kwotę ok. 200 mln zł dzięki środkom z CIP planuje POLFUND. Prezes tej firmy Barbara Bartkowiak oceniła, że oznacza to 300-400 mln zł kredytów dla MŚP. Zaznaczyła, że jej firma będzie w ramach tego programu udzielać poręczeń MŚP dopiero startującym z działalnością bądź działających mniej niż trzy lata i też zapowiedziała uproszczenie formalności.

 

Wicepremier Pawlak oceniał z kolei, że leasing wspomagany środkami CIP będzie ważnym elementem rozwoju, bo w przypadku niepowodzenia przedsiębiorca nie zostaje ze zobowiązaniami. Z kolei poręczenia - jego zdaniem - powinny nadać nowy rozmach polskim MŚP. Są to instrumenty, które praktycznie pomagają przedsiębiorcom. Jeśli produkty trafiają w zapotrzebowanie, to źródeł finansowania nie zabraknie - podkreślił minister gospodarki.

 

Według danych KE, do końca 2010 r. z instrumentów CIP skorzystało prawie 110 tys. MŚP, które dostały prawie 7 mld euro kredytów. Średnia kwota w przypadku małych przedsiębiorstw wyniosła 56 tys. euro, a w przypadku mikro-firm - 11 tys. euro. "To oznacza, że docieramy do tych, dla których zdobycie środków na rozwinięcie biznesu jest najtrudniejsze" - komentował te dane Olivier Edelman z EFI.

 

Umowy o aktywacji środków CIP podpisano w warszawskiej siedzibie Związku Banków Polskich, przy którym działa Krajowy Punkt Kontaktowy programu CIP.

 

EFI to wyspecjalizowana instytucja unijna, która zapewnia kapitał podwyższonego ryzyka oraz instrumenty gwarancyjne dla sektora małych i średnich firm.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA