REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: wzrosła liczba bezrobotnych, zakładających własne firmy

REKLAMA

O blisko 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku w woj. śląskim liczba bezrobotnych, którzy korzystając z budżetowego wsparcia założyli własne firmy. Na dotację dla nich wydano w regionie rekordową kwotę 146,7 mln zł - podał Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu, Aleksandra Skalec, w minionym roku z oferowanej przez powiatowe urzędy pracy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało niemal 7,9 tys. osób, prawie 1,3 tys. więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

"Własny biznes chętniej otwierali mężczyźni, a największą popularnością cieszyło się zakładanie firm związanych z usługami i handlem" - powiedziała rzeczniczka.

Mężczyźni stanowili 57 proc. wszystkich korzystających z tej formy wsparcia. Najwięcej bezrobotnych otworzyło firmy w okolicach Sosnowca.

REKLAMA

Urzędy pracy przypominają, że osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia, a są zdecydowane na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, mogą liczyć na dotację z Funduszu Pracy. Jej maksymalna wysokość to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia - obecnie w sumie ponad 19,2 tys. zł.

Pieniądze te mogą być także wykorzystane na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z uruchamianiem własnego biznesu. Środki wypłacane są w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Warunkiem ich otrzymania jest złożenie wniosku do właściwego urzędu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"We wniosku należy określić m.in. rodzaj przyszłej działalności, opis profilu przedsiębiorstwa, harmonogram wydatków związanych z kosztami rozpoczęcia przedsięwzięcia i przewidywane efekty ekonomiczne" - przypomniała Skalec.

REKLAMA

Osoby, które otrzymały dofinansowanie, muszą podjąć działalność gospodarczą i wydać pieniądze zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wydatki muszą być udokumentowane i rozliczone do dwóch miesięcy od uruchomienia biznesu. Sama firma musi działać co najmniej rok. Inaczej pieniądze trzeba będzie oddać.

W ubiegłym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeprowadził w regionie kampanię, służącą promocji przedsiębiorczości. Na dwustu nośnikach reklamy ulicznej znalazły się wizerunki i historie czworga mieszkańców woj. śląskiego, którzy skorzystali z różnych form dotacji, aby otworzyć swoje własne firmy. Projekt pokazywał drogi do otwarcia własnej działalności gospodarczej - od prezentacji dostępnych na rynku form wsparcia, do konkretnych wskazówek prowadzenia biznesu. Reklamówki emitowano też w regionalnych stacjach telewizyjnych.

Inną formą promocji były sygnowane przez bohaterów kampanii listy, które trafiły do wielu tysięcy skrzynek poczty elektronicznej. Zachęcano w nich do zostania przedsiębiorcą i skorzystania z różnych form wsparcia. Takie listy otrzymały m.in. kobiety, które chciałyby powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, osoby do 25. roku życia, stojące przed wyborem swej przyszłości zawodowej, a także osoby niepełnosprawne, osoby po 45. roku życia i mieszkańcy wsi.

W woj. śląskim - według danych na koniec listopada ubiegłego roku - stopa bezrobocia wynosiła 9,6 proc. i była niższa od średniej w kraju (11,7 proc.). W końcu grudnia w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 181.198 osób - 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 54 proc. wszystkich bezrobotnych to kobiety.

Ilościowo najmniej bezrobotnych było w powiatach: bieruńsko-lędzińskim, rybnickim oraz w Żorach, najwięcej w Częstochowie, Sosnowcu i Bytomiu. Statystycznie najlepsza sytuacja jest w Katowicach, gdzie w końcu listopada 2010 r. wysokość stopy bezrobocia wynosiła 3,6 proc., a najgorsza w powiecie myszkowskim, gdzie było to 17,9 proc.

W grudniu ubiegłego roku 14 firm poinformowało urzędy pracy, że planują w trybie zwolnień grupowych wypowiedzieć umowę o pracę 333 osobom. W całym 2010 r. w woj. śląskim zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, na podstawie wcześniejszych zgłoszeń, objęły 2.675 osób. W całym minionym roku do urzędów pracy zgłoszono 115,2 tys. ofert pracy, o 8,9 tys. więcej niż rok wcześniej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA