REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doprecyzować przepisy wprowadzające zmianę VAT

REKLAMA

Pracodawcy RP i operatorzy telekomunikacyjni apelują, by w trakcie prac parlamentarnych dopracować przepisy wprowadzające zmienione stawki podatku VAT. Według nich opracowywane obecnie w Sejmie przepisy nie pozwalają na jasną interpretację prawa.

Chodzi o sytuację, gdy VAT zgodnie z planami rządu zmieni się od 1 stycznia 2011, a faktura operatora telekomunikacyjnego, wystawiona w grudniu, obejmuje abonament za połowę miesiąca, w którym obowiązuje niższa stawka (grudzień) oraz za połowę stycznia - gdy będzie obowiązywała już nowa stawka.

REKLAMA

Nad ustawą okołobudżetową, w której znajdują się m.in. kwestionowane przez pracodawców regulacje dotyczące zmiany stawek VAT i prawa telekomunikacyjnego, pracuje Sejm. Na środę zaplanowano drugie czytanie ustawy.

REKLAMA

W ocenie pracodawców i operatorów, ta z pozoru prosta zmiana stawki spowoduje wiele technicznych problemów, np. czy naliczyć VAT za styczeń w wyższej kwocie, mimo iż faktura wystawiana jest w grudniu, czy też naliczyć niższy VAT, ponieważ wystawiana jest przed planowanym wejściem w życie przepisów. Zastanawiają się też, czy firmy, które zapłacą taki rachunek w grudniu, mają prawo do odliczenia wyższej stawki, mimo że formalnie będzie ona obowiązywała dopiero od stycznia.

"Nie mamy możliwości zakwestionowania podwyżki przez ustawodawcę, ustalania stawek VAT, ale mamy prawo do jasnych przepisów, jak stosować te nowe stawki" - mówił dziennikarzom Dariusz Sobczyk, doradca podatkowy Polkomtela.

Eksperci Pracodawców RP i operatorów zapowiadają, że konkretne propozycje zmian, które w ich ocenie rozwiązują te problemy, przekażą posłom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski apelował o szybkie uchwalenie przepisów, bo operatorzy zgodnie z prawem telekomunikacyjnym muszą na 30 dni przed ich wejściem w życie poinformować klientów o zmianie w rachunku.

REKLAMA

Podczas spotkania z dziennikarzami Malinowski ocenił, że zapowiedziana przez rząd zmiana stawek VAT pociąga za sobą koszty jej wprowadzenia u wszystkich przedsiębiorców. Chodzi o koszt poinformowania klientów o podwyżce VAT, ale także np. przeprogramowania kas fiskalnych czy ewentualnej wysyłki dwóch faktur zamiast jednej w tym samym okresie rozliczeniowym. Zmiany w akcyzie powodują na przykład problemy ze sprzedażą papierosów po wprowadzeniu podwyższonej stawki akcyzy, gdy na paczkach wydrukowana jest cena sprzed zmiany VAT.

Władze podejmują decyzję, bez symulacji ich następstw w gospodarce. Tych kosztów rząd nie widzi i nie uwzględnia w rachunkach dotyczących zmian, a muszą za nie zapłacić pracodawcy - mówił Malinowski. - Zmiana VAT wpłynie np. na podpisane już umowy handlowe, które trzeba będzie zaktualizować.

Rząd tymczasowo, na 3 lata - od 1 stycznia 2011 r. do 1 grudnia 2013 r., chce podwyższyć stawki podatku VAT o 1 punkt procentowy. Wyjątkiem mają być stawki na część towarów żywnościowych, tj. chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe i soki, na które podatek VAT będzie obniżony z 7 do 5 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA