| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

Pracodawcy odzyskali nadzieję na przychylniejszą interpretację kwestii konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych.

24 maja tego roku 7-osobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego wydał orzeczenie, że abonamenty medyczne stanowią przychód pracowników podlegający opodatkowaniu i to niezależnie od tego, czy faktycznie z nich korzystają czy też nie. Z orzeczenia wynika, że pracodawca ma więc obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek, a jeśli tego nie robił, ma obowiązek nadrobić zaległości - wobec urzędu skarbowego za ostatnie pięć lat i dziesięć lat wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ostatnio jednak NSA zdecydował, że kwestię konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych powinien ponownie rozpatrzyć rozszerzony, 7-osobowy skład. Ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski wyraża nadzieję, że tym razem zapadnie przychylna decyzja, która nie będzie nakazywała traktowania wszelkich postawionych do dyspozycji nieodpłatnych świadczeń jako dochód pracownika.


W przypadku zapadnięcia w poszerzonym składzie innego orzeczenia niż to z 24 maja, zostanie skierowane pytanie do pełnego składu izby. Niestety podejmowanie kolejnych decyzji jest czasochłonne, a ZUS i organy skarbowe już starają się wyegzekwować pieniądze od przedsiębiorców, którzy mogą mieć z tego tytułu problemy finansowe.


Dlatego pracodawcom, ze względu na niejednoznaczność w tej kwestii, pozostaje odwoływać się od decyzji administracyjnych i liczyć na przychylność WSA lub NSA. Niestety to spowoduje zalew sądów tymi sprawami, co jeszcze bardziej przedłuży procedurę. Poza tym w przypadku przegranej pracodawca będzie musiał zapłacić dodatkowe odsetki.


Dlatego też Pracodawcy RP apelują do posłów o uregulowanie kwestii abonamentów i innych nieodpłatnych świadczeń w sposób rozsądny i korzystny dla pracowników.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »