reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

Pracodawcy odzyskali nadzieję na przychylniejszą interpretację kwestii konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych.

24 maja tego roku 7-osobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego wydał orzeczenie, że abonamenty medyczne stanowią przychód pracowników podlegający opodatkowaniu i to niezależnie od tego, czy faktycznie z nich korzystają czy też nie. Z orzeczenia wynika, że pracodawca ma więc obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek, a jeśli tego nie robił, ma obowiązek nadrobić zaległości - wobec urzędu skarbowego za ostatnie pięć lat i dziesięć lat wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ostatnio jednak NSA zdecydował, że kwestię konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych powinien ponownie rozpatrzyć rozszerzony, 7-osobowy skład. Ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski wyraża nadzieję, że tym razem zapadnie przychylna decyzja, która nie będzie nakazywała traktowania wszelkich postawionych do dyspozycji nieodpłatnych świadczeń jako dochód pracownika.


W przypadku zapadnięcia w poszerzonym składzie innego orzeczenia niż to z 24 maja, zostanie skierowane pytanie do pełnego składu izby. Niestety podejmowanie kolejnych decyzji jest czasochłonne, a ZUS i organy skarbowe już starają się wyegzekwować pieniądze od przedsiębiorców, którzy mogą mieć z tego tytułu problemy finansowe.


Dlatego pracodawcom, ze względu na niejednoznaczność w tej kwestii, pozostaje odwoływać się od decyzji administracyjnych i liczyć na przychylność WSA lub NSA. Niestety to spowoduje zalew sądów tymi sprawami, co jeszcze bardziej przedłuży procedurę. Poza tym w przypadku przegranej pracodawca będzie musiał zapłacić dodatkowe odsetki.


Dlatego też Pracodawcy RP apelują do posłów o uregulowanie kwestii abonamentów i innych nieodpłatnych świadczeń w sposób rozsądny i korzystny dla pracowników.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Pracodawcy RP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama