PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?
REKLAMA
24 maja tego roku 7-osobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego wydał orzeczenie, że abonamenty medyczne stanowią przychód pracowników podlegający opodatkowaniu i to niezależnie od tego, czy faktycznie z nich korzystają czy też nie. Z orzeczenia wynika, że pracodawca ma więc obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek, a jeśli tego nie robił, ma obowiązek nadrobić zaległości - wobec urzędu skarbowego za ostatnie pięć lat i dziesięć lat wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
Ostatnio jednak NSA zdecydował, że kwestię konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych powinien ponownie rozpatrzyć rozszerzony, 7-osobowy skład. Ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski wyraża nadzieję, że tym razem zapadnie przychylna decyzja, która nie będzie nakazywała traktowania wszelkich postawionych do dyspozycji nieodpłatnych świadczeń jako dochód pracownika.
W przypadku zapadnięcia w poszerzonym składzie innego orzeczenia niż to z 24 maja, zostanie skierowane pytanie do pełnego składu izby. Niestety podejmowanie kolejnych decyzji jest czasochłonne, a ZUS i organy skarbowe już starają się wyegzekwować pieniądze od przedsiębiorców, którzy mogą mieć z tego tytułu problemy finansowe.
Dlatego pracodawcom, ze względu na niejednoznaczność w tej kwestii, pozostaje odwoływać się od decyzji administracyjnych i liczyć na przychylność WSA lub NSA. Niestety to spowoduje zalew sądów tymi sprawami, co jeszcze bardziej przedłuży procedurę. Poza tym w przypadku przegranej pracodawca będzie musiał zapłacić dodatkowe odsetki.
Dlatego też Pracodawcy RP apelują do posłów o uregulowanie kwestii abonamentów i innych nieodpłatnych świadczeń w sposób rozsądny i korzystny dla pracowników.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA