| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UKS ma większe możliwości przeprowadzania kontroli krzyżowych

UKS ma większe możliwości przeprowadzania kontroli krzyżowych

Od 30 lipca 2010 r. UKS uzyskał nowe możliwości w zakresie kontroli krzyżowych polegających na porównaniu dokumentów kontrolowanego z tymi znajdującymi się u jego kontrahentów.

Kluczem do nowych uprawnień jest wprowadzona do ustawy o kontroli skarbowej definicja kontrahenta. Sprawność działań UKS ma zwiększyć też przyznanie prawa do przeprowadzania kontroli krzyżowych nie tylko inspektorom, ale i pracownikom UKS.

Najbardziej niebezpieczna dla podatników VAT jest nowa definicja kontrahenta. Przed nowelizacją za kontrahenta UKS uznawał podmiot, któremu kontrolowany wystawił fakturę. Inne podmioty uczestniczące w dostawie towaru lub usługi nie mogły być uznane za kontrahentów. W celu zbadania dokumentów uczestników dostawy niebędących kontrahentami UKS musiał wszczynać odrębne postępowania kontrolne i kontrole podatkowe. W projekcie nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej zmiany przedstawiono jako korzystne dla przedsiębiorców, gdyż nie będą oni odczuwać niedogodności związanych z wszczynaniem postępowań kontrolnych.

Wprowadzenie projektowanej zmiany spowoduje, iż wobec kontrahentów kontrolowanego będzie można uniknąć prowadzenia postępowania kontrolnego w pełnym zakresie, lecz badane będą wyłącznie dokumenty związane z określoną transakcją w celu ustalenia ich prawidłowości i porównania z dokumentami kontrolowanego. Ponadto obowiązki podmiotów uznanych za kontrahentów na podstawie ust. 2, w zakresie przekazywania dokumentów, będą w znacznym stopniu ograniczone w stosunku do obowiązków bezpośrednich kontrahentów kontrolowanego. Od podmiotów, o których mowa w ust. 2, organy kontroli skarbowej będą mogły żądać przekazania wyłącznie dokumentów dotyczących konkretnej dostawy towaru lub usługi, w której brały udział, a będącej przedmiotem postępowania kontrolnego wobec kontrolowanego. Organy kontroli skarbowej nie będą natomiast uprawnione do żądania innej kategorii dokumentów, niezwiązanych z określoną w żądaniu transakcją.

W praktyce nowa definicja pozwala na błyskawiczne wejście do firmy kontrolerów, zażądanie dokumentów związanych z dostawą sprawdzaną w jakiejś innej firmie, nawet nieznanej podmiotowi, który ma okazać dokumenty, i opuszczenie firmy po sporządzeniu protokołu.

•art. 13b ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 858

Tomasz Król

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »