REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm o zwrocie nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

REKLAMA

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przedstawiający go senator Marek Trzciński wyjaśnił, że dokument dostosowuje przepisy Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2009 r. TK uznał, że są one niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie regulują trybu złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, będącej podatnikiem VAT.

REKLAMA

REKLAMA

"Prawo do zwrotu nadpłaty podatku VAT stanowi prawo majątkowe podlegające ochronie konstytucyjnej" - zaznaczył Trzciński. Dodał, że nadpłata powinna być zwrócona podatnikom; w przeciwnym razie Skarb Państwa uzyskuje świadczenie, które mu nie przysługuje. Zakwestionowane przez TK przepisy powodują, że państwo bogaci się kosztem wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, którzy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT także w postępowaniu cywilnym.

Trzciński wyjaśnił, że Senat proponuje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej przepisów regulujących kwestie techniczne związane z możliwością złożenia korekty deklaracji VAT i wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników spółki cywilnej. Zdaniem Senatu, wejście w życie ustawy nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu.

Jacek Brzezinka z PO zwrócił uwagę, że mimo iż wspólnicy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej, ciąży na nich odpowiedzialność za jej zobowiązania podatkowe. Zwrócił uwagę, że proponowane przez Senat regulacje mają dotyczyć także zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym.

REKLAMA

"Mając na uwadze, że przyjęcie zaproponowanych przez Senat rozwiązań przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i usuwa asymetrię dotyczącą praw i obowiązków podatników (...), klub PO opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych" - powiedział Brzezinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmianę w imieniu klubu PiS poparł Andrzej Szlachta. "Biorąc pod uwagę wyrok TK, który dokonał oceny konstytucyjności braku przepisów proceduralnych pozwalających na złożenie korekty deklaracji i wniosku o zwrot nadpłaty VAT przez wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, klub PiS poprze w dalszym procedowaniu przedmiotowy projekt ustawy" - zadeklarował.

Poparcie wyrazili także przedstawiciele Lewicy i PSL.

Propozycje Senatu pozytywnie ocenił rząd. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że podczas prac komisji będzie można ewentualnie uwzględnić drobne zastrzeżenia rządu. Wyjaśnił, że nieuwzględnione wnioski wspólników o zwrot VAT opiewają na kwotę ok. 1 mln zł. "Skutki dla budżetu nie są oszałamiające. Nie możemy natomiast oszacować skutków wniosków, które nie zostały złożone" - zaznaczył.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA