REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm o zwrocie nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

REKLAMA

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przedstawiający go senator Marek Trzciński wyjaśnił, że dokument dostosowuje przepisy Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2009 r. TK uznał, że są one niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie regulują trybu złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, będącej podatnikiem VAT.

REKLAMA

REKLAMA

"Prawo do zwrotu nadpłaty podatku VAT stanowi prawo majątkowe podlegające ochronie konstytucyjnej" - zaznaczył Trzciński. Dodał, że nadpłata powinna być zwrócona podatnikom; w przeciwnym razie Skarb Państwa uzyskuje świadczenie, które mu nie przysługuje. Zakwestionowane przez TK przepisy powodują, że państwo bogaci się kosztem wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, którzy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT także w postępowaniu cywilnym.

Trzciński wyjaśnił, że Senat proponuje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej przepisów regulujących kwestie techniczne związane z możliwością złożenia korekty deklaracji VAT i wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT przez byłych wspólników spółki cywilnej. Zdaniem Senatu, wejście w życie ustawy nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu.

Jacek Brzezinka z PO zwrócił uwagę, że mimo iż wspólnicy nie mogą odzyskać nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej, ciąży na nich odpowiedzialność za jej zobowiązania podatkowe. Zwrócił uwagę, że proponowane przez Senat regulacje mają dotyczyć także zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym.

REKLAMA

"Mając na uwadze, że przyjęcie zaproponowanych przez Senat rozwiązań przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i usuwa asymetrię dotyczącą praw i obowiązków podatników (...), klub PO opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych" - powiedział Brzezinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmianę w imieniu klubu PiS poparł Andrzej Szlachta. "Biorąc pod uwagę wyrok TK, który dokonał oceny konstytucyjności braku przepisów proceduralnych pozwalających na złożenie korekty deklaracji i wniosku o zwrot nadpłaty VAT przez wspólników rozwiązanej spółki cywilnej, klub PiS poprze w dalszym procedowaniu przedmiotowy projekt ustawy" - zadeklarował.

Poparcie wyrazili także przedstawiciele Lewicy i PSL.

Propozycje Senatu pozytywnie ocenił rząd. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że podczas prac komisji będzie można ewentualnie uwzględnić drobne zastrzeżenia rządu. Wyjaśnił, że nieuwzględnione wnioski wspólników o zwrot VAT opiewają na kwotę ok. 1 mln zł. "Skutki dla budżetu nie są oszałamiające. Nie możemy natomiast oszacować skutków wniosków, które nie zostały złożone" - zaznaczył.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA