reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można odliczyć VAT od zakupu ciężarówki do firmy

Można odliczyć VAT od zakupu ciężarówki do firmy

Przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej oraz paliwa do niego.

Właściciel firmy nabył w listopadzie 2009 r. pojazd samochodowy marki Fiat Ducato  o dopuszczalnej ładowności 1075 kg. Auto wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.


Przedsiębiorca wystąpił o wyjaśnienie czy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupionego pojazdu samochodowego, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do jego napędu, a także czy wspomniany samochód można ująć jako ciężarowy w ewidencji VAT.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż w świetle przepisów prawa wspólnotowego i krajowego po dniu 1 maja 2004 r. podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu oraz do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu. Podstawą odliczenia będzie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jednakże z uwzględnieniem zapisu art. 25 ust. 1 pkt 2 oraz przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r., a także zapisu § 10 ust. 3 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).


Wystarczającą przesłanką dla uznania prawa przedsiębiorcy do odliczenia pełnego podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu oraz prawa do odliczenia paliwa do jego napędu jest fakt, iż  w stosunku do tego samochodu zostało wydane świadectwo homologacji. Zatem w myśl wskazanych przepisów podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu auta, a także do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do napędu tego samochodu.


Organ podatkowy stwierdził ponadto, że właściciel firmy jest uprawniony do wykazania przedmiotowego pojazdu w ewidencji VAT jako samochodu ciężarowego.


Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2010 r. (nr IPPP2/443-145/10-3/MM).

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama