REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks biznesu w kwietniu wzrósł o 8 pkt

REKLAMA

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o 8 pkt w stosunku do ostatniego notowania. Zdaniem autorów badania, ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej utrzyma się, a nawet wzmocni w II kwartale., który może okazać się najlepszy w tym roku.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu, w notowaniu na drugi kwartał zarejestrował znaczną poprawę, bo aż o osiem punktów w stosunku do ostatniego notowania. Indeks kwartalny wyniósł 42 pkt. Poprawiły się również, chociaż mniej spektakularnie, bo tylko po dwa punkty, indeksy półroczny i roczny. Ten ostatni wyniósł 44 pkt, czyli już niewiele wyprzedza bieżący indeks kwartalny.

REKLAMA

"Główne czynniki ryzyka koncentrują się teraz w obszarze finansów publicznych, szczególnie wobec nowego źródła destabilizacji międzynarodowych rynków finansowych, jakim są kryzysy fiskalne niektórych wysoko zadłużonych krajów eurolandu" - napisano w komentarzu do badania.

Indeks popytu globalnego wzrósł o 13 punktów do poziomu 36 pkt. Również indeks roczny poprawił swe notowania o dwa punkty, niewiele różniąc się teraz od indeksu kwartalnego.

"Wydaje się, że ożywienie popytu, zarówno krajowego, jak i zagranicznego, w drugim kwartale osiągnie swoje tegoroczne możliwości. Z jednej strony silne wzrosty sprzedaży eksportowej od kilku miesięcy przywróciły poziom miesięcznego wolumenu eksportu sprzed załamania kryzysowego. Z drugiej strony obserwujemy chyba właśnie odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac" - napisano.

Autorzy badania podkreślaja jednak, że dynamikę eksportu może przyhamować wzmocnienie złotego, a dynamikę funduszu płac sytuacja na rynku pracy z ciągle wysokim bezrobociem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw oraz zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej poprawił się o cztery punkty do 49 pkt, natomiast indeks roczny w zasadzie nie uległ zmianie.

REKLAMA

"Przedsiębiorstwa sygnalizują poprawę kondycji finansowej, co potwierdzają dane o rentowności i płynności tego sektora. Wprawdzie bankructw jest więcej niż w ub. roku, ale nie można mówić o istotnym wzroście zatorów płatniczych. Również sektor bankowy wykazuje dobrą kondycję finansową, a wyniki działalności bankowej w ub. roku nie byłyby gorsze niż rok wcześniej, gdyby nie wzrost odpisów rezerw na kredyty zagrożone. Mimo kryzysu banki wzmocniły swą pozycję kapitałową i bazę depozytową i teraz są przygotowane do zwiększenia akcji kredytowej. Przedsiębiorstwa z tego jeszcze nie korzystają, a kredyt korporacyjny ciągle maleje, bo nadal bariera " - napisano.

Indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki kwartalnie nie uległ zmianie, a indeks roczny zyskał 1 punkt. Oba indeksy wahają się ok. 40 pkt., czyli poniżej połowy skali.

"Wprawdzie maleje inflacja, a w obrotach bieżących z zagranicą zanotowaliśmy kolejną nadwyżkę, to rośnie niepokój o stan finansów publicznych, zwłaszcza w kontekście wydarzeń w niektórych wysoko zadłużonych krajach eurolandu" - napisano.

Indeks polityczny, oceniający wpływ czynników politycznych odnotował czteropunktowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału i jednopunktowy przyrost w perspektywie rocznej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA