REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąty pracownik firmy może skorzystać z bezpłatnego szkolenia

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Na unijne szkolenie nie można zakwalifikować więcej niż 20 proc. pracowników jednej firmy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że dzięki temu ze szkoleń skorzysta więcej przedsiębiorstw.

REKLAMA

Firmy szkoleniowe ograniczają udział w unijnych szkoleniach pracownikom przedsiębiorstw, którzy są zainteresowani nabyciem nowych bądź uzupełnieniem już posiadanych kwalifikacji. Wszystko przez obostrzenie nałożone na nie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) na jedno szkolenie w ramach unijnego projektu nie można zakwalifikować więcej niż 20 proc. osób zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Zasada obowiązuje w projektach, które mają charakter otwarty, a więc dotyczy szkoleń, na które prowadzony jest otwarty nabór, a pracownicy szkolą się poza miejscem i poza godzinami pracy. Mimo że osoby zatrudnione zgłaszają się na nie z własnej inicjatywy i nie muszą być delegowane przez swojego pracodawcę, nie zostaną zakwalifikowane, jeśli dojdzie do przekroczenia limitu 20 proc. Firmy szkoleniowe uważają, że jest to niepotrzebne ograniczenie.

REKLAMA

- W zależności od województwa odbywa się to albo na podstawie zaświadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, albo jego oświadczenia o zatrudnieniu w danej firmie - mówi Danuta Bluj z firmy szkoleniowej Altkom.

Natomiast zdaniem Eweliny Iskurewicz z Centrum Kształcenia Zawodowego w Sulęcinie, zapis jest utrudnieniem przede wszystkim dla potencjalnych uczestników szkoleń. Na niektóre kursy organizowane przez tę firmę, np. dla spawaczy, zgłaszało się bardzo wielu chętnych z dużych przedsiębiorstw w regionie.

- Osoby, które się zakwalifikowały, musiały czekać na następną edycję szkolenia - podkreśla Ewelina Iskurewicz.

Zgodnie bowiem z interpretacją instytucji pośredniczących ilościowe ograniczenie dotyczy udziału pracowników w jednej edycji szkolenia w ramach tego samego projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że ograniczenie zostało wprowadzone po to, aby z pomocy mogło skorzystać jak najwięcej firm.

- Gdyby nie było tego zapisu wszyscy uczestnicy projektu mogliby być z jednej firmy i przedsiębiorstwo uzyskałoby nieuprawnioną pomoc publiczną - tłumaczy Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MRR.

Na wsparcie przedsiębiorców oraz szkolenia skierowane do osób pracujących, które z własnej inicjatywy chcą podnosić kwalifikacje do 2013 roku, jest przeznaczone 902 mln euro.

1,5 mln osób zostało już przeszkolonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA