| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez PCC

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały umowy spółki i ich zmiany w przypadku, gdy są związane z wniesieniem aportem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Od 22 kwietnia 2010 r. zostaje wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej tego rodzaju spółki. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowana ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 44, poz. 251).

Nowela przewiduje także zwolnienie od podatku niektórych transakcji zawieranych przez krajowe bądź zagraniczne firmy inwestycyjne. Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

- firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,

- dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,

- dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,

- dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne (jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego).

Przepisy ustawy ujednolicają ponadto regulacje dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w odniesieniu do umów sprzedaży. Wprowadzona zostaje zasada, zgodnie z którą bez względu na to, czy umowa sprzedaży rzeczy lub prawa majątkowego jest zawierana przez rezydentów czy nierezydentów, to zawsze podstawą opodatkowania będzie ich wartość rynkowa.

 

Nowelizacja wchodzi w życie dnia 22 kwietnia 2010 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »