Pożyczka z lombardu nie podlega opodatkowaniu
REKLAMA
Tylko czynności cywilnoprawne, które są wymienione w art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.). podlegają temu podatkowi. W artykule tym wskazano m.in. na umowy pożyczki. Umowy lombardowej nie należy jednak utożsamiać z umową pożyczki, którą definiuje kodeks cywilny. Tym samym umowa lombardowa nie należy do katalogu czynności wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy opodatkowaniu podlega prowizja za udzielenie pożyczki zapłacona lombardowi?
REKLAMA
REKLAMA
Mikołaj Jabłoński, specjalista podatkowy w Kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski, zauważa, że w tym przypadku stosować należy przepis art. 2 pkt 4 lit. a) lub art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. Zgodnie z tymi przepisami nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana lub zwolniona z VAT.
Z kolei na podstawie przepisów ustawy o VAT, udzielenie pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu jako odpłatne świadczenie usługi, o ile wykonywana jest przez podmiot będący w zakresie tej czynności podatnikiem VAT. Podmiot udzielający pożyczki dokonuje tej czynności w ramach prowadzonej przez siebie działalności lombardowej. Oznacza to, że pożyczkodawca udziela pożyczki w charakterze podatnika VAT. Czynność udzielenia pożyczki będzie podlegała VAT, przy czym dla wyłączenia z podatku od czynności cywilnoprawnych bez znaczenia jest okoliczność, czy czynność ta jest efektywnie opodatkowana VAT (tzn. opodatkowana według stawki) czy też korzysta ze zwolnienia z VAT.
Ważne
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości
Przemysław Molik
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA