| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Założenie spółki trwa nawet pół roku

Założenie spółki trwa nawet pół roku

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym jest nadal długotrwałym procesem. Za dobry wynik uważa się przebrnięcie przez procedurę rejestracyjną w trzy miesiące, ale czasem trwa to nawet pół roku.

Problemy z podjęciem działalności są spowodowane nie tylko złym prawem, ale również dowolnością jego interpretacji, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Dlatego KPP już na etapie projektowania drugiego etapu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej proponowała, aby ujednolicić KRS i Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej. Wskazywała też na potrzebę jak najszybszego zinformatyzowanie procedur związanych z tymi instytucjami.


Zdaniem Piotra Rogowieckiego, eksperta KPP większość problemów z założeniem firmy wynika nie tylko ze złego prawa, ale także z dowolności stosowania przepisów, które są interpretowane różnie w różnych sądach. Sytuacja tak jest groźna z punktu widzenia praworządności.


Funkcjonujący w takiej rzeczywistości przedsiębiorca, pomimo znajomości przepisów, nie wie czego może spodziewać się ze strony organu, który zobowiązany jest je stosować. Niedopuszczalne jest to w kraju aspirującym do miana nowoczesnego.


Mimo, że człowiek przedsiębiorcy jest w stanie poradzić sobie ze złym prawem, to jednak pozostaje bezradny na dowolną interpretację przepisów przez sądy rejestrowe. To powoduje, że klienci organu rejestrowego nie chcąc „podpaść”, nie składają skargi na naruszenia przepisów.


Rogowiecki zaznacza, że te wszystkie patologiczne sytuacje pokazują, że im mniej biurokracji i procedur, tym lepiej. Niestety wciąż nic nie zrobiono, aby taki stan rzeczy zmienić, gdyż mniej biurokracji to również mniej etatów.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »