REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnicy osób prywatnych trafią do BIG-ów

Daria Stojak

REKLAMA

Do biur informacji gospodarczej trafią także dłużnicy osób prywatnych, gmin oraz firm windykacyjnych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Przeterminowane zaległości to problem Polaków w każdym wieku - zarówno 19-latków, jak i osób w podeszłym wieku - wynika z danych BIG-ów.

Około 3 milionów dłużników straci anonimowość po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, uchwalonej 19 lutego 2010 r. przez Sejm - ocenia Krajowy Rejestr Długów (KRD). Wszystko dlatego, że z powodu luki w przepisach wielu dłużników dziś nie można zgłosić do biura informacji gospodarczej.

- Ustawa pozwoli na umieszczanie w rejestrach danych swoich dłużników osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym - ocenia Andrzej Kulik, rzecznik KRD.

REKLAMA

Do BIG-ów trafią konsumenci, których przeterminowana zaległość wyniesie co najmniej 200 złotych, oraz przedsiębiorcy mający dług u jednego wierzyciela w wysokości minimum 500 złotych. Ustawa jest już zatwierdzona przez Senat, którego poprawkami Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpoczyna się jutro. Wejdzie w życie 30 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić jeszcze w połowie kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej (ERIF) wynika, że w Polsce zadłużone często są osoby bardzo młode. Najmłodszy dłużnik ma zaledwie 19 lat i jest winny ponad 2,3 tys. zł.

- Młode osoby często nie zdają sobie sprawy, że figurowanie w Rejestrze Dłużników może wpłynąć na całe ich życie - mówi Urszula Okarma, prezes zarządu ERIF.

Takie osoby mogą nie dostać kredytu na zakup własnego mieszkania, a jeśli rozpoczynają działalność gospodarczą, prawdopodobnie będą miały kłopoty z pozyskaniem partnerów biznesowych i kontrahentów. Z kolei według danych KRD najstarsi polscy dłużnicy korzystają z nowoczesnych technologii lub też robią to na ich konto np. wnuki.

- Starsze osoby najczęściej zalegają głównie z opłatami za usługi telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej - podsumowuje Andrzej Kulik.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 19 lutego 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA