REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnicy osób prywatnych trafią do BIG-ów

Daria Stojak

REKLAMA

Do biur informacji gospodarczej trafią także dłużnicy osób prywatnych, gmin oraz firm windykacyjnych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Przeterminowane zaległości to problem Polaków w każdym wieku - zarówno 19-latków, jak i osób w podeszłym wieku - wynika z danych BIG-ów.

Około 3 milionów dłużników straci anonimowość po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, uchwalonej 19 lutego 2010 r. przez Sejm - ocenia Krajowy Rejestr Długów (KRD). Wszystko dlatego, że z powodu luki w przepisach wielu dłużników dziś nie można zgłosić do biura informacji gospodarczej.

- Ustawa pozwoli na umieszczanie w rejestrach danych swoich dłużników osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym - ocenia Andrzej Kulik, rzecznik KRD.

REKLAMA

Do BIG-ów trafią konsumenci, których przeterminowana zaległość wyniesie co najmniej 200 złotych, oraz przedsiębiorcy mający dług u jednego wierzyciela w wysokości minimum 500 złotych. Ustawa jest już zatwierdzona przez Senat, którego poprawkami Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpoczyna się jutro. Wejdzie w życie 30 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić jeszcze w połowie kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej (ERIF) wynika, że w Polsce zadłużone często są osoby bardzo młode. Najmłodszy dłużnik ma zaledwie 19 lat i jest winny ponad 2,3 tys. zł.

- Młode osoby często nie zdają sobie sprawy, że figurowanie w Rejestrze Dłużników może wpłynąć na całe ich życie - mówi Urszula Okarma, prezes zarządu ERIF.

Takie osoby mogą nie dostać kredytu na zakup własnego mieszkania, a jeśli rozpoczynają działalność gospodarczą, prawdopodobnie będą miały kłopoty z pozyskaniem partnerów biznesowych i kontrahentów. Z kolei według danych KRD najstarsi polscy dłużnicy korzystają z nowoczesnych technologii lub też robią to na ich konto np. wnuki.

- Starsze osoby najczęściej zalegają głównie z opłatami za usługi telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej - podsumowuje Andrzej Kulik.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 19 lutego 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA